Visoka inflacija tjera Amerikance da troše sve više na gorivo i režije, a mladi i potrošači s niskim primanjima počinju osjećati teži financijski pritisak i teže podmiruju rate, piše Reuters u ponedjeljak
Potrošači generacije Z (rođeni nakon 1997.) i oni s niskim kreditnim ocjenama zaostaju s plaćanjem računa putem kreditnih kartica i kredita za automobile, te gomilaju dugove na kreditnim karticama tempom neviđenim prije pandemijskog doba.
Tako su dugovi po kreditnim karticama kod mlađih od 25 godina porasli za 30 posto u drugom tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu, u usporedbi s povećanjem od samo 11 posto u široj populaciji, pokazuje istraživanje na uzorku od 12,5 milijuna američkih kreditnih datoteka koje je prikupila kompanija za kreditne bodove VantageScore.
Mjesecima je situacija za potrošače u Americi izgledala dobro, njihovi bankovni računi bili su puni vladinih poticaja, dobivali su se studentski zajmovi, a štednja se u doba pandemije povećala. Čelnici banaka stalno su govorili da potrošači imaju zdravu financijsku sigurnost i troše novac unatoč visokoj inflaciji i usporavanju gospodarstva.
Sada pak postoje naznake da su neki Amerikanci više trošili na putovanja i obroke izvan kuće, a manje plaćali dugove na kreditnim karticama, rekao je Silvio Tavares iz VantageScorea. To je u suprotnosti s tendencijama u prvoj godini pandemije kada su građani štedjeli, bili oprezniji i plaćali kredite, kažu u američkoj središnjoj banci Fedu.
Podaci pokazuju da je osobna potrošnja u SAD-u porasla po najsporijoj stopi u posljednje dvije godine, budući da je gospodarstvo u drugom tromjesečju neočekivano palo. Prema ispitivanjima kompanija poput Walmarta i Procter & Gambla, rast cijena uzrokuje smanjenje osobne potrošnje. Nagli rast cijena mogao bi pogoršati financijske teškoće mladih Amerikanaca i zajmoprimaca s niskim kreditnim ocjenama.
Među zajmoprimcima koji nisu najviše ocijenjeni, postotak otplate kredita preko kreditnih kartica i za auto kredite koji kasne više od 30 dana također je porastao, utvrdio je VantageScore. Podaci pokazuju da su se stope kašnjenja u plaćanju kreditnih kartica sada vratile na razinu prije pandemije.
TransUnion, jedna od tri najveće agencije za potrošački kreditni rejting, procjenjuje da bi stope kašnjenja po kreditnim karticama mogle u prvom tromjesečju 2023. na godišnjoj razini porasti na 8,4 posto, u odnosu na 8 posto u istom razdoblju ove godine, ako inflacija ostane visoka.
Prema TransUnionu, prosječni dug klijenata koji nemaju najvišu ocjenu iznosio je u prvom kvartali ove godine 22.988 dolara, ako se isključe hipoteke. To je povećanje u odnosu na 22.461 dolara na godišnjoj razini i 22.970 dolara u prvom kvartalu 2020. godine, prije nego što je započela pandemija u SAD-u.
Krediti za automobile značajan su dio tog duga, budući da je potražnja za vozilima u SAD-u poskočila u 2021. što je potaknulo cijene i produljilo trajanje kredita za automobile. Izvršni direktor jednog velikog zajmodavca za automobile sa sjedištem u SAD-u koji radi s mnogim kupcima koji nemaju najviše ocjene, navodi da je potražnja preokrenula maksimu da automobil gubi vrijednost čim napusti prodavača.
Klijenti koji znaju kasniti 90-ak dana češće otplaćuju svoj kredit u cijelosti, rekao je direktor koji je tražio da ostane anoniman budući da takve informacije nisu javne. To znači da zajmoprimci iskorištavaju prednosti visoke vrijednosti automobila kako bi ih prodali, umjesto vratili prodavateljima.