Kinesko gospodarstvo poraslo je u prvom tromjesečju ove godine 6,8 posto na godišnjoj razini, isto kao i u prethodnim kvartalima, što se zahvaljuje snažnom rastu potrošnje i investicija
Analitičari su procjenjivali da će bruto domaći proizvod (BDP) porasti za 6,7 posto jer su očekivali usporavanje investicija u nekretnine, s obzirom da lokalne vlasti nastoje zauzdati snažan rast cijena nekretnina, pa su uvele mjere za sprječavanje špekulacija, dok kamate na hipotekarne kredite rastu.
No, to se nije dogodilo. Investicije u nekretnine porasle su u proteklom tromjesečju za 10,4 posto na godišnjoj razini, što je čak i brže u odnosu na 9,1-postotni rast u prvom tromjesečju 2017. godine.
Podaci kineskog statističkog ureda, objavljeni u utorak, pokazuju da i ostale investicije snažno rastu. Tako su investicije u infrastrukturu skočile 13 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Ukupno su investicije u fiksni kapital porasle 7,5 posto na godišnjoj razini, pri čemu su investicije privatnog sektora, koje čine oko 60 posto ukupnih investicija, porasle 8,9 posto.
Snažan poticaj rastu BDP-a dala je i osobna potrošnja, pa je tako u ožujku promet u trgovini na malo skočio 10,1 posto na godišnjoj razini, brže u odnosu na prethodne mjesece i više nego što su analitičari očekivali.
„Potrošnja je doista snažna jer snažno rastu plaće u urbanim područjima. Podcijenili smo snagu potrošnje u Kini”, kaže Iris Pang, ekonomistica u ING-u.
Na kvartalnoj je razini rast gospodarstva u prvom tromjesečju iznosio 1,4 posto, blago sporije u odnosu na 1,6 posto u prethodnom kvartalu.
No, rast od 6,8 posto na godišnjoj razini veći je u odnosu na ciljane razine vlade koja procjenjuje da će u ovoj godini gospodarstvo porasti 6,5 posto. Ostvare li se procjene vlade, bit će to najsporiji rast u posljednjih 26 godina.