Kina je proširila suzbijanje kriptovaluta proglasivši da su sve aktivnosti povezane s digitalnim novčićima "nezakonite".
Narodna banka Kine (PBoC), središnja banka zemlje, u petak se posebno okomila na inozemne burze kriptovaluta, proglasivši da je nezakonito pružanje internetskih usluga rezidentima u Kini.
Taj je potez očita pokušaj zatvaranja zakonske rupe koja je ostala nakon što je PBoC u svibnju zabranio domaćim financijskim institucijama pružanje usluga transakcija kriptovalutama.
U mjesecima od tada kineski trgovci nastavljaju ulagati u kriptovalute koristeći strane platforme.
PBoC je u svom priopćenju u petak rekao da će svi kineski državljani koji rade za inozemne burze kriptovaluta biti "ispitani u skladu sa zakonom", kao i organizacije koje im pružaju marketing, plaćanje i tehničku podršku.
PBoC je rekao da će raditi zajedno s Ministarstvom javne sigurnosti i internetskim regulatorom na suzbijanju "onih za koje se sumnja da narušavaju financijski poredak".
Unatoč suzbijanju Kine, zemlja ostaje važno globalno kripto tržište. Kripto novčanici pod kontrolom korisnika za koje se pretpostavlja da su u Kini primili su od siječnja do lipnja digitalne novčiće u vrijednosti od 150 milijuna dolara, i po tom su kriteriju odmah iza SAD-a, prema izvješću analitičara Chainalysis.
S druge strane, Narodna banka Kine radi na vlastitom sučelju za digitalni juan, a što može i objasniti ovako oštre zabrane. Valuta bi trebala biti u probnoj uporabi za vrijeme Zimskih olimpijskih igara 2022. godine. Pokrajinske vlade ove su godine izdale niz zabrana energetski intenzivnih aktivnosti rudarenja kriptovaluta. Prema Sveučilištu Cambridge, u Kini je prošle godine proizvedeno oko 65 posto globalnih bitcoina. Očito je da će rudari morati potražiti neke „mining friendly“ destinacije….