nema pomoći s dalekog istoka

Kineze definitivno ne zanima 3. maj, Vlada traži način kako izgraditi započete brodove

21.06.2019 u 13:43

Bionic
Reading

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u petak kako trenutno nema ikakve ozbiljnije namjere najvećega kineskog brodograditelja kupi ili uđe u strateško partnerstvo u 3. maju te izvijestio kako se traži način da se brodovi koji su započeti završe i isporuče

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u petak kako trenutno nema ikakve ozbiljnije namjere najvećega kineskog brodograditelja kupi ili uđe u strateško partnerstvo u 3. maju te izvijestio kako se traži način da se brodovi koji su započeti završe i isporuče.

Horvat je to kazao nakon poslovnog skupa u dvorcu Mokrice kojeg je u čast Dana državnosti Republike Hrvatske i Republike Slovenije organizirao SLO CRO Poslovni klub, odgovarajući na pitanje jesu li se Kinezi javili po pitanju 3. maja, s obzirom da je za 4. srpnja zakazano ročište o stečaju.

"U ovom trenutku nema ikakve ozbiljnije namjere da najveći kineski brodograditelj (China Shipbuilding Industry Corporation - CSIC) kupi ili uđe u strateško partnerstvo u 3. maju, odnosno još uvijek u Uljanik Grupi", rekao je Horvat.

S druge strane, kaže da ima informacije koje idu u prilog onome o čemu se govorilo proteklih mjesec dana, a to je da postoji ozbiljna namjera kineskog partnera da se s Brodarskim institutom dogovori zajednički nastup u novim projektima.

Novinari su Horvata pitali i postoji li šansa da država uđe u 3. maj sa svojim novcem, a Horvat je kazao da se pronalazi legalan način na koji omogućiti da oni brodovi koji su u određenoj fazi gotovosti završe i isporuče.

"Siguran sam da će model biti sukladan hrvatskom i europskom zakonodavstvu, a kroz nekoliko dana, a sigurno prije zakazanog slijedećeg ročišta, on će biti predstavljen i samoj upravi 3. maja, odnosno sindikatima, ali i hrvatskim institucijama", rekao je Horvat.

Pohvalio je Europsku komisiju za kooperativnost i razumijevanje problema hrvatske brodogradnje, koje je pokazala u pregovorima u proteklih godinu dana.

"U ovom trenutku nemamo nikakvih zapreka, a želimo da predloženi model koji ćemo imati na stolu, siguran sam tijekom idućeg tjedna, bude sukladan hrvatskim zakonima, a da se ničime ne kosi sa smjernicama i direktivama Komisije", ustvrdio je Horvat.

  • +13
Andrej Plenković u obilasku brodogradilista 3. Maj Izvor: Cropix / Autor: Matija Djanjesic / CROPIX

Na pitanje novinara što će biti s kvotama za strane radnike iduće godine, s obzirom da su poslodavci smatraju da je radna snaga sa zavoda za zapošljavanje neupotrebljiva, Horvat je podsjetio da se po pitanju kvota dogodio "radikalan" iskorak, a kako je gotovo 20 tisuća novih radnih mjesta popunjeno stranim radnicima. 

Navodi da je ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić pri kraju izradi zakonodavnog okvira unutar kojeg će svatko kome se ponudi adekvatno radno mjesto, a on to odbije, izgubiti pravo na bilo kakvu naknadu s burze, a nakon brisanja iz registra bit će definirano razdoblje u kojem se ne može ni prijaviti na zavod.

Smatra da se stvaraju pretpostavke da velik dio od oko trenutnih 100-tinjak tisuća trenutno nezaposlenih u vrlo skoroj budućnosti pronađe radni angažman. 

Ističe da će se iskorakom u sljedećoj upisnoj godini dati prilika da stipendije u srednjem strukovnom obrazovanju rastu 100 posto, a 300 posto naknade poduzetnicima koji se žele uključiti u proces stvaranja kvalitetne radne snage za svoje potrebe. Pritom će se omogućiti da se iz strukturnih fondova EU-a tim poduzetnicima nadomjesti trošak da bi se takva radna stvorila.