Do početka srpnja Mercator će u Bosni i Hercegovini vjerojatno (opet) preuzeti 260 Konzumovih trgovina. U Sloveniji spekuliraju da je to korak u pravom smjeru jer je poslovanje pod imenom Konzum u BiH Agrokoru donijelo veliki pad prometa, posebno u Republici Srpskoj
Konzum u BiH sada drži Mercatorove trgovine i plaća slovenskom lancu najam te mu je za to dužan još oko 12 milijuna eura, piše Finance i dodaje da je Mercator po istoj osnovi dužan Agrokoru za najam trgovina u Srbiji, pa bi se taj dug lako prebio.
Tportalovi izvori tvrde da je vraćanje Konzuma pod krilo Mercatora zapravo priprema za prodaju tog trgovačkog lanca koji je u ovom trenutku perjanica cijelog Agrokora. Ujedno, to je i jedini vidljivi korak u restrukturiranju najvećeg domaćeg poduzeća.
Načelna je ideja da se Mercatoru pripiše što više imovine jer je on jedini neopterećen visokim dugovima i jamstvima koja koče prodaju preostalih kompanija iz sastava koncerna Agrokor.
Tijekom krize u Agrokoru više puta se napominjalo da Mercator redovito servisira svoje obveze, što znači da vjerojatno ima kapacitet za normalno poslovanje u BiH i isplatu tamošnjih dobavljača koji su ovog tjedna prestali isporučivati robu Konzumu.
Međutim, navodno su tri tvrtke iz Bosne i Hercegovine prestale isporučivati robu prodavaonicama Konzuma u toj zemlji, što vodi do zaključka da je to prvi vidljivi znak nepovjerenja dosadašnjih dobavljača u mogućnost naplate dospjelih dugova. Upitali smo Agrokor je li točno da su neki od dobavljača prestali s isporukama, no do zaključenja teksta nismo primili odgovor.
Prema navodima N1 televizije, robu Konzumu više ne isporučuju distributivne tvrtke Nedomex s Pala i Venera iz Banje Luke. Postavljajući kao uvjet za dalju poslovnu suradnju davanje bankovnih garancija, robu navodno ne isporučuje ni tvrtka Fructa Trade iz Dervente.
Jedina osoba koja je za N1 izravno komentirala poslovnu suradnju s Konzumom bio je direktor sarajevske mljekare Milkos Adin Fakić, no nije ni spomenuo prekid suradnje.
'Kakva je situacija i što se događa, zaista je teško procijeniti, ali generalno je potreban jedan korektan i otvoren pristup Konzuma BiH prema svim dobavljačima, kako bi iz svega ovoga izašli i nastavili kontinuirano raditi', kazao Fakić, direktor Milkosa.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović kazao je da je prioritet vlasti njegove zemlje ono što je zaključak parlamenta, odnosno zahtjev da se spriječi izmirenje dugova Agrokora u Hrvatskoj imovinom tvrtki-kćeri u BiH.
'Pitanje je koliko na to uopće možemo utjecati jer mi nemamo posebnog zakona, izuzev mjera koje je usvojila Parlamentarna skupština BiH, a kojima je zatražila da vlasti u BiH spriječe da se dugovi centrale Agrokora praktično vraćaju imovinom u BiH', kazao je Šarović.
Vlada Federacije BiH je ranije tijekom dana razmatrala stanje u tvrtkama povezanima s Agrokorom, no to je učinjeno kao dio redovitih aktivnosti čiji je cilj pratiti dug prema dobavljačima, kretanje broja zaposlenih i stanje financija.
Ministar financija Republike Srpske Zoran Tegeltija ustvrdio je kako je najbolje da Konzum što prije odustane od poslovanja u Bosni i Hercegovini i napusti tu zemlju, ocijenivši kako će očuvanje radnih mjesta biti lakše osigurati uz Mercator.
Tegeltija je novinarima u Banjoj Luci kazao kako je sasvim jasno da će postupak preustroja Agrokora biti veoma kompliciran pa je sada teško procijeniti što će iz toga proisteći, no potvrdio je kako se sada i u BiH računa da će poslovanje Konzuma u BiH preuzeti Mercator, kako je to prošlog tjedna najavio i povjerenik hrvatske vlade za Agrokor Ante Ramljak.
'Njihova procjena je da je Mercator u boljoj financijskoj poziciji nego što je Konzum i da će on to uspjeti refinancirati', bio je oprezan Tegeltija, koji ipak drži kako za nastavak poslovanja Konzuma u BiH više nema prostora.
'Što Konzum prije napusti BiH, bit će bolje i za Konzum i za građane', zaključio je Tegeltija.