Hoće li zbog postupka privatizacije Croatia osiguranja biti posla za Državno odvjetništvo? Ako je suditi po nalazu Državnog ureda za reviziju, to bi se trebalo dogoditi
Naime Državna revizija je u sklopu izvješća o obavljenoj reviziji proračuna za 2014. objavila i mišljenje o privatizaciji Croatia osiguranja. U nalazu se među ostalim navodi kako odluku o privatizaciji Vlada nije smjela donijeti sama, nego joj je za to trebalo i mišljenje Sabora.
Ključan problem je taj što je Sabor trebao donijeti odluku, a to se nije dogodilo, objasnio je HDZ-ov saborski zastupnik Goran Marić za Studio 4. Poručuje da bi odluku o prodaji trebalo ukinuti te očekuje reakciju Državnog odvjetništva i Hrvatskog sabora. Kaže da je zanimljivo i to da je neposredno prije same prodaje smanjena vrijednost nekretnina Croatia osiguranja za više od pola milijarde kuna, od čega se ogradio čak i revizor kojega je platilo Croatia osiguranje.
Croatia osiguranje prodano je za 905 milijuna kuna. Ako bismo to uspoređivali s vrijednosti druge osiguravateljske tvrtke koja se u to vrijeme baš prodavala, a koja je beznačajna po tržišnom udjelu i koja je poslovala s gubitkom, a CO nikada nije poslovao s gubitkom, utvrđuje se da je prodan 8,5 puta jeftinije od tvrtke koja je u gubicima i koja ima beznačajan udio na tržištu, kaže Marić.
Državna revizija utvrdila je da je ovaj čin privatizacije bio protuzakonit jer Zakon o pretvorbi kapitala društava osiguranja i reosiguranja definira da način privatizacije takvih društava isključivo određuje Sabor. U ovom slučaju zakonska procedura nije poštovana, kazao je, dodavši kako su 'ovdje zakazali mnogi, ali srećom nije zakazala Državna revizija'.
Kada bismo samo analizirali, promatrali i pridržavali se uputa nalaza Državne revizije, racionalnije bismo godišnje poslovali dvije do tri milijarde kuna, dodao je.
Cijeli prilog pogledajte ovdje.