Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica pale drugi dan zaredom jer se nastavljaju napadi Rusije na Ukrajinu i jer u SAD-u jačaju inflacijski pritisci, što bi moglo navesti središnju banku na agresivno povećanje kamata.
Dow Jones oslabio je 550 bodova ili 1,56 posto, na 34.678 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,57 posto, na 4.530 bodova, a Nasdaq indeks 1,54 posto, na 14.220 bodova.
Početkom tjedna ti su indeksi snažno porasli, zahvaljujući optimizmu ulagača nakon vijesti da je u mirovnim pregovorima Rusija obećala da će drastično smanjiti vojne operacije oko Kijeva, a Ukrajina predložila neutralni status.
No, rat u Ukrajini se nastavlja, a jučer je ulagače uznemirila i prijetnja ruskog predsjednika Vladimira Putina da će prekinuti isporuke plina europskim zemljama, ako ih neće plaćati u rubljima.
Bijela kuća uvela je, pak, nove sankcije Rusiji i najavila dosad najveću prodaju nafte iz strateških rezervi kako bi spriječila daljnji rast cijene 'crnog zlata'.
Snažan rast cijena nafte, ali i drugih sirovina od početka rata u Ukrajini podržava jačanje inflacijskih pritisaka.
I jučer objavljeni podaci potvrdili su da se u SAD-u inflacija kreće na najvišim razinama u 40 godina.
Prema indeksu cijena proizvoda za osobnu potrošnju, inflacija, bez cijena hrane i energije, dosegnula je u veljači 5,4 posto na godišnjoj razini, a sa cijenama energije i hrane 6,4 posto.
„Premda su podaci u skladu s očekivanjima, brojke su veće nego što su bile prošloga mjeseca i vjerojatno će i dalje rasti. A to samo učvršćuje pozicije Feda da bude agresivniji u suzbijanju inflacije”, kaže Ken Polcari, partner u tvrtki Kace Capital Advisors.
Kako bi suzbila inflaciju, nedavno je američka središnja banka povećala ključne kamatne stope po prvi put od 2018. godine, za 0,25 postotnih bodova, a već u svibnju mogla bi ih povećati za daljnjih 0,50 postotnih bodova.
Ulagači se plaše da će tempo povećanja kamata biti čak i agresivniji nego što se očekivalo.
Unatoč padu posljednja dva dana, najvažniji indeksi na Wall Streetu skočili su u ožujku više od 4 posto.
No, u cijelom prvom tromjesečju zabilježili su najveći kvartalni pad od prvog tromjesečja 2020., kada je tržišta uzdrmalo izbijanje koronakrize.
Tako je u proteklom kvartalu Dow Jones pao 4,6 posto, S&P 500 4,9, a Nasdaq indeks čak 9 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,83 posto, na 7.515 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,31 posto, na 14.414 bodova, a pariški CAC 1,21 posto, na 6.659 bodova.