SLUČAJ KAMENSKO

Najveća sindikalistica ne može pomoći radnicima

24.09.2010 u 07:00

Bionic
Reading

Državne institucije u obliku čuvara državnog proračuna i velikih osiguravatelja standarda hrvatskih građana, svi redom iz Banskih dvora na čelu s najvećom sindikalisticom očito nemaju, a kao da ni ne žele imati, odgovor na jezivu situaciju u kakvoj su radnice Kamenskog

Ministri gospodarstva i financija Đuro Popijač i Ivan Šuker nisu trošili previše riječi na to što 20-ak radnica Kamenskog već četvrti dan štrajka glađu, tražeći isplatu zaostalih plaća od svibnja i naknada za prijevoz od travnja.

Na pitanje hoće li im i kako država pomoći, Popijač je samo rekao kako misli da su radnice Kamenskog napravile dobar potez.

'One su, koliko znam, pokrenule stečaj i sada je zaista na Trgovačkom sudu da to čim prije i pokrene i da se ta agonija zaustavi. Mi smo kontaktirali s predstavnicama sindikata i one su sugerirale da se jednostavno ispoštuje čim hitnije otvaranje tog postupka i tako će se prije doći do nekakvog raspleta te situacije.'

Naime, jučer je Sindikat tekstila, kože, obuće i gume Hrvatske podnio kaznene prijave protiv Uprave i Nadzornog odbora Kamenskog, jer nisu zatražili pokretanje stečaja iako su ostvareni uvjeti za to.

To što je poslodavac radnicama dužan već gotovo devet milijuna kuna za plaće i naknade za prijevoz, a državi još i 25 milijuna kuna za poreze i doprinose što je pozamašna svota, Popijača kao da ne brine ili misli da je to tuđa briga.

Svi oni koji su zaduženi za kontrolu državnih prihoda, vjerujem da čine sve da se sankcioniraju neplatiše, ali, naravno, to je poduzeće apsolutno u privatnom vlasništvu i teško je razumjeti da gospodarska zajednica nema komentara na to da netko radi pet mjeseci, a ne prima plaću', kazao je tportalu Popijač, inače bivši čelnik Hrvatske udruge poslodavaca.

Previše komentara na to nije imao ni skrbnik državnog proračuna kojemu Uprava Kamenskog duguje, ponovimo, 25 milijuna kuna za poreze i doprinose. Na mogućnost državne reakcije u slučaju Kamenskog ministar Šuker samo je po tko zna koji put ponovio da su 'državi ruke vezane dok ne dođe do stečaja'. I ništa više, osim da je to 'strašna situacija', nije htio reći.

Međutim, Kamensko je samo jedan i to posljednji u nizu primjera takve strašne situacije. Ne tako davno, slično je zgražanje, ali bez konkretnih rezultata izazivao i slučaj Poljoprerade, kojeg se danas još rijetko tko i sjeća, a sličnih je primjera još mnogo.

Tada je, sredinom proljeća, na upit kako je moguće da oni koji su zaduženi za kontrolu državnih prihoda ne reagiraju na neuplaćivanje poreza i doprinosa, iz Ministarstva financija poručeno da su podaci o svim poreznim obveznicima, prema članku 8. Općeg poreznog zakona, porezna tajna.