Između Ine i Mola napravit će se novi međudioničarski ugovor, najavljeno je sa sjednice Vlade održane u srijedu (24. prosinac)
Država, kažu u Sanaderovu kabinetu, zbog energetske neovisnosti zemlje, neće prodavati ni mijenjati svoje dionice. Podsjetimo, u vlasničkom paketu Mol ima 47,16 posto, a država 44,85 posto. Ako Mol odluči prodavati svoje dionice, pravo prvootkupa ima Ina. Zbog energetske neovisnosti ići će se i na izdvajanje plinskog sustava iz Ine
'Potrebe Republike Hrvatske za plinom u 2008. su bile 3,2 milijarde kubičnih metara, od čega 40 posto nabavljamo uvozom od Gazproma, a 60 posto dobivamo iz domaćih bušotina', rekao je potpredsjednik Vlade Damir Polančec.
Kako izvještava Jutarnji.hr, Polančec je sjednici Vlade izvijestio kako teku pregovori s MOL-om oko Ine. Do sada je, kako je rekao, dogovoren ustroj novog Nadzornog odbora (NO) i Uprave Ine kao i način odlučivanja. Novi NO Ine trebao bi imati devet članova od čega pet daje MOL, tri hrvatska Vlada, a jedan je predstavnik zaposlenih. Predsjednika NO-a daje hrvatska Vlada, a potpredsjednika MOL.
Nova Uprava trebala bi imati šest članova - tri daje hrvatska strana, a tri Mađari. Predsjednika Uprave daju Mađari. U Vladi tvrde da se u ovoj fazi nije razgovaralo o kadrovima pa ni o sudbini Tomislava Dragičevića, sadašnjeg predsjednika Uprave Ine. Na pitanje hoće li Tomislav Dragičević ostati na čelu Ine ako Mađari daju budućeg predsjednika Uprave u Vladi objašnjavaju da to ne znači da novi čelnik Uprave mora biti Mađar.
Polančec je objasnio da je s MOL-om također dogovoreno da u slučaju da ikada dođe do toga da netko drugi u MOL-u postane većinski vlasnik u tom slučaju Hrvatska ima pravo reotkupa dionica Ine. Također, ako MOL odluči prodati dionice Ine dogovoreno je da Hrvatska ima pravo prvokupa.