Norveška je u utorak objavila da je postigla dogovor sa skupinom kompanija o nacionalizaciji velikog dijela plinovodne mreže, istaknuvši da dobro od nacionalnog interesa mora biti u vlasništvu države
Vlada je prošle godine najavila da će nakon isteka koncesija u 2028. godini nacionalizirati većinu plinovodne mreže, veliki pogon za preradu i druge dijelove infrastrukture i pozvala vlasnike koncesija na pregovore.
Mreža je dobro od nacionalnog interesa i njezin vlasnik mora biti država, smatraju u Oslu.
Vlada će tako nacionalizirati infrastrukturu Gassleda i preuzeti postrojenja u Kårstøu i Kollsnesu i mrežu plinovoda kojima su povezani s poljima u Sjevernom i Norveškom moru. Mreža omogućuje i transport plina u Veliku Britaniju i u ostatak Europe, prema podacima na internetskoj stranici operatera Gasscoa.
Gassled je osnovan 2003. godine, objedinivši norveške sustave za transport plina.
U utorak vlada je objavila da je kompanijama ponudila 18,1 milijardu kruna (1,54 milijarde eura), napominjući da će država preuzeti njihove udjele u Gassledu retroaktivno, počevši od početka ove godine. Do sada država je bila vlasnik 46,7 posto Gassleda.
Ponudu su prihvatili Shell, CapeOmega, ConocoPhilipps, Equinor, Hav Energy, Orlen i Silex, a North Sea Infrastrukture i M Vest Energy su je odbili. North Sea Infrastructure suvlasnik je plinovoda Nyhamna, a M Vest Energy plinovoda Polarled.
Vlada namjerava preuzeti i njihove udjele, nakon isteka koncesije ili eventualnog dogovora.
Norveška danas podmiruje većinu europskih potreba za plinom koji kupcima isporučuje mrežom plinovoda ukupne dulje oko 9.000 kilometara.