Dok američki ION Geophysical najavljuje pokretanje tužbe protiv Hrvatske u Bruxellesu, nezadovoljan što je bez natječaja sklopila ugovor za obavljanje seizmičkih snimanja Jadrana, partner države u tom poslu, norveški Spectrum, uputio je prve pozive potencijalnim klijentima iz naftnog svijeta za uključivanje u projekt, piše Poslovni dnevnik
Potencijalnim istraživačima nude povoljnije uvjete uđu li s pologom, odnosno uključe li se u posao u što ranijoj fazi. Država će, naime, prema podacima dobivenim putem Spectrumovih 2D snimanja na terenu od 12 tisuća četvornih kilometara duž Jadrana iduće godine provesti podjelu terena na blokove i otvoriti javno natjecanje za dobivanje dugogodišnjih koncesija za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u Jadranu.
Naftašima koji se već sada, prije nego što su počela snimanja u moru, odluče kupiti ih, bez poreza Spectrum naplaćuje po 450 američkih dolara po kilometru, uz uvjet kupnje podataka za minimalno tisuću kilometara od ukupno 12 tisuća.
Nagrađuje se i ulazak u priču u nešto kasnijoj fazi, do okončanja obrade podataka, za koju se procjenjuje da će trajati do kraja siječnja iduće godine. Po kilometru će podatak tada vrijediti 550 dolara, a u zadnjoj fazi podaci će koštati 650 dolara po kilometru. Izvori Poslovnog dnevnika bliski Ministarstvu gospodarstva uvjeravaju kako je riječ o uobičajenim ponudama u takvim poslovima.
Ipak, domaćim je naftaškim znalcima i dalje čudan način na koji je zaključen aranžman sa Spectrumom, koji kao kompanija u svom sektoru inače uživa visok respekt. Davor Štern, nekadašnji direktor Ine, tako smatra neuobičajenim činjenicu da tvrtka koja za državu obavlja snimanja nudi dokumentaciju na prodaju. Država se, prema njegovu mišljenju, morala pobrinuti za to da vlasništvo nad dokumentacijom dobivenom seizmičkim snimanjem podzemlja ima samo ona, a to, kaže on, znači i da je na prodaju ne mogu nuditi drugi.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.