internet za ruralne krajeve

OiV-u uručen ugovor za nacionalnu širokopojasnu infrastrukturu vrijedan 786 milijuna kuna

10.12.2020 u 11:56

Bionic
Reading

Tvrtki Odašiljači i veze (OiV) u četvrtak je u Ministarstvu regionalnog razvoja i EU fondova uručen ugovor za projekt izgradnje nacionalne agregacijske širokopojasne infrastrukture i povezivanja ciljanih javnih korisnika, ukupno vrijedan 786 milijuna kuna, od čega je 770 milijuna kuna bespovratnih iz EU fonda.

Direktoru OiV-a Mati Botici ugovor su uručili ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Nataša Tramišak te ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric, naglasivši pritom važnost tog projekta za gospodarski razvoj Hrvatske i za dovođenje brzog širokopojasnog pristupa internetu u manja naselja i ruralne krajeve gdje komercijalni teleoperatori ne vide isplativost ulaganja zbog slabe nastanjenosti.

Ministrica Tramišak izjavila je da je to posljednji ugovor od ukupno 15 velikih strateških projekata sufinanciranih iz EU fondova u ovom operativnom razdoblju, a njihova ukupna vrijednost premašuje 16 milijardi kuna. Dodala je da će se projekt za koji je danas OIV-u uručen ugovor realizirati do 2023., a navela je i da su u posljednjih nekoliko mjeseci potpisali 21 ugovor za razvoj širokopojasnih mreža i brzog pristupa internetu, ukupno vrijednih 2,1 milijardu kuna.

"Preduvjet za ubrzanje digitalizacije i informatizacije u Hrvatskoj je brzi pristup internetu i takvim ugovorima otvaramo i investicijske prilike za prigradska i ruralna područja Hrvatske. Time utiremo i put demografskog oporavka", ocijenila je ministrica, najavivši da će takvih projekta biti i u novim operativnim programa EU-a, za razdoblje 2021. do 2027.

Naglašavajući važnost tog projekta za cijelu Hrvatsku, Botica je kazao da će se to još bolje vidjeti u godinama koje dolaze jer će omogućiti brzi internet u svim krajevima i ravnomjeran razvoj.

"Iz EU fonda je osigurano 85 posto bespovratnih sredstava za taj projekt, a 15 posto osigurava država kao nacionalno sufinanciranje, i tu odluku Vlade očekujemo uskoro", rekao je Botica, dodajući da se na na projektu radi već dugo, da je uključeno mnogo ljudi te da je država 'prepoznala' 540 naselja s više od tisuću stanovnika koji nemaju brzi internet, a što će im donijeti taj projekt. On očekuje da će do kraja 2023. povezati što više tih naselja.

Objasnio je i da projekt izgradnje nacionalne agregacijske širokopojasne optičke infrastrukture sljedeće generacije, poznat i pod nazivom NP-BBI, podrazumijeva izgradnju diljem Hrvatske pasivne svjetlovodne infrastrukture do ciljanih naselja u prigradskim i ruralnim područjima, u duljini većoj od 5.000 kilometara.

Ciljne skupine unutar navedenih naselja bit će i javne ustanove, odnosno nacionalni, regionalni i lokalni vladini uredi i podružnice, uključujući obrazovne, zdravstvene, kulturne, turističke i pravosudne ustanove, a namijenjen je i komercijalnim operatorima i lokalnim upravama.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je nositelj projekta, a onog ga je i osmislilo, dok je OiV zadužen za tehničku provedbu, te će vjerojatno već do kraja ove godine, kako je najavio Botica, raspisati natječaje javne nabave za građevinske radove, koji bi mogli krenuti u prvom kvartalu 2021.

"Bit će to složen posao polaganja svjetlovodnih kabela, koji će pokrenuti i građevinsku operativu te biti pravi poticaj revitalizaciji gospodarstva nakon ove krize", poručio je Botica.

Ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric to je ocijenio dobrom vijesti jer se radi o mreži nove generacije i ulaganjima od kojih će koristi imati cijela Hrvatska, dok je državni tajnik u Ministarstvu mora Alen Gospočić naglasio kako se Ministarstvo trudi da se u svaki dio Hrvatske dovede cesta, željeznica i internet.