Nedavno predstavljeni Nacionalni plan stambene politike do 2030. godine podrazumijeva izmjenu niza postojećih, ali i uvođenje novih zakonskih propisa kojima će se regulirati tržište nekretnina u Hrvatskoj i omogućiti novi oblici stanovanja. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine otkrilo je dinamiku donošenja tih propisa i uspostavljanje 'stambene strategije'
Resorni ministar Branko Bačić je na predstavljanju Nacionalnog plana prije dva i pol tjedna ustvrdio kako je 'tema stanovanja jedna od najvažnijih u Hrvatskoj, s obzirom na to da je priuštivost stanovanja, ali i jeftinijeg najma, problem velikog broja naših građana. Stanovanje je jedna od osnovnih ljudskih potreba'.
Prvi dokument koji definira stanovanje otkako je Hrvatska postala samostalna zemlja bit će donesen na srednji rok, do 2030. godine. Kako je naglasio Bačić, njime se nastoje postoći tri cilja na četiri načina.
'Priuštivo stanovanje podrazumijeva okolnost u kojoj kućanstvo troši do 30 posto ukupnih prihoda na troškove stanovanja. Dakle osnovni ciljevi Nacionalnog plana stambene politike su - priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja. To ćemo postići kombinacijom četiri poluge - financijske, porezne, zemljišne i ekološko-energetske', ustvrdio je ministar.
Završeni koncept
Dok će 'porezna poluga' biti sadržana u novom krugu porezne reforme, koja podrazumijeva uvođenje poreza na nekretnine umjesto poreza na kuće za najam u iznosu od 0,60 do osam eura po četvornim metru stambene jedinice koja nije prva nekretnina te ne služi za kratkoročni najam, odnosno nije pogodna za stanovanja te povrat plaćenog poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine, kao i povrat 50 posto plaćenog poreza na dodanu vrijednost za prvu nekretninu, ostale 'poluge' tek trebaju biti predstavljene.
'Sam koncept je završen, kao i akcijski plan koji će biti u javnom savjetovanju, no trenutno se provodi proces vanjskog vrednovanja. Vjerujemo da će početkom prosinca vrednovanje biti završeno, nakon čega će plan ići u javno savjetovanje. Dotad ćemo imati niz prezentacija, među ostalim Gospodarsko-socijalnom vijeću, kao i predstavljanje gradovima i općinama', najavio je ministar na predstavljanju.
U međuvremenu je njegovo ministarstvo na portalu e-Savjetovanje objavilo Obrazac zakonodavnih aktivnosti u 2025. godini. Mnogi propisi koji će se mijenjati u sljedećoj godini tiču se upravo Nacionalnog plana stambene politike. Ministarstvo je objavom ovog obrasca dalo informacije o dinamici i načinu izmjena, odnosno uvođenja novih propisa, uz pojašnjenja razloga i ciljeva koji se time nastoje postići.
Izmjene i dopune
U prva tri mjeseca sljedeće godine trebale bi biti donesene izmjene i dopune već postojećih propisa. Mijenjat će se i dopunjavati Zakon o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima kojim će se 'Ubrzati i pojednostaviti postupke stambenog zbrinjavanja na potpomognutim područjima, omogućiti otkup zaštićenim najmoprimcima koji su u stanovima u vlasništvu JLS I JP(R)S te regulirati realizaciju stečenih prava bivših nositelja stanarskih prava'.
Izmjene slijede i u Zakonu o najmu stanova, kojemu je cilj napraviti pravnu pripremu za model priuštivog najma, kojeg je i sam ministar Bačić nazvao mjerom o kojoj će se najviše pričati. Ovim će se zakonom definirati mogućnost priuštivog najma stanova u vlasništvu Republike Hrvatske, a uz to omogućiti veću pravna sigurnost, transparentnost te prava i obveze kod najma stanova, s ciljem poticanja vlasnika koje trenutno ne iznajmljuju, a imaju prazne stanove da ih ipak iznajme.
Mijenjat će se i Zakon o društveno poticanoj stanogradnji (POS). Njime će se, kako stoji u obrascu, uvrstiti regionalne razlike kod planiranja, izgradnje i prodaje stanova izgrađenih za priuštivo stanovanje, uvesti mogućnosti povrata dijela plaćenog poreza za prvu nekretninu te povećati ponuda priuštivih stanova.
'Ovim zakonom Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) postaje središnje tijelo za provedbu poticane stanogradnje i priuštivog najma. Uvodi se novi način financiranja izgradnje POS zgrada. U suradnji s JLS-ovima gradit će se nova stambena naselja, a cijene priuštivog stanovanja formirat će se po regijama. Povećat će se ponuda stanova po povoljnijim uvjetima. Pedeset posto njih u POS zgradama bit će za prodaju, a 50 posto za priuštiv najam. Poboljšat će se i model potpore za gradnju obiteljskih kuća. Kombinacijom svih modela POS-a planira se izgraditi 8000 stambenih jedinica', najavio je Bačić.
Ključni propis tek na ljeto
Najviše promjena će ipak biti u trećem tromjesečju, odnosno od srpnja do rujna sljedeće godine. Za to je razdoblje planirano donošenje novog Zakona o priuštivom stanovanju. To je ujedno ključan propis, jer predstavlja zakonodavni okvir za provođenje Nacionalnog plana stambene politike.
Njime će se, objašnjeno je, 'na jednom mjestu navesti gotovo sve instrumente i predvidjeti gotovo sve mjere koje Republika Hrvatska provodi kako bi građanima omogućila priuštivo stanovanje. APN bi bio postavljen kao središnje tijelo za provedbu NPSP-a te bi, uz gradnju zgrada, obnavljao stanove u državnom i u privatnom vlasništvu, davao ih u najam, vraćao porez plaćen prilikom kupnje prve nekretnine i drugo'.
'APN raspisuje javni poziv za najmodavce i najmoprimce prema regionalnim pokazateljima stambenog jaza. Stambena jedinica u privatnom vlasništvu mora biti prazna najmanje dvije godine. Vlasnik predaje stambenu jedinicu APN-u na upravljanje na razdoblje od tri do deset godina i jamči mu se pravna sigurnost. Tim ćemo dijelom riješiti probleme najmodavaca od nesigurnosti do kašnjenja s plaćanjem. Vlasniku stambene jedinice daje se poticaj za sudjelovanje u programu u iznosu medijalne najamnine - u dvije rate. Najmoprimac uplaćuje APN-u mjesečno priuštiv iznos najamnine i jamči mu se siguran najam na ugovoreni rok. APN će useliti u taj stan najmoprimca koji će plaćati priuštivu najamninu, a ona će ići u revolving fond. Razliku do medijalne tržišne cijene pokrit će država', objasnio je Bačić.
Državni tajnik Željko Uhlir pojasnio je kako će to funkcionirati na primjeru najmodavca, ali i najmoprimaca u Zagrebu. 'Najmoprimac se može prijaviti na najmanje tri, a najviše 10 godina. Mi ćemo odabrati onog najmoprimca koji brojem članova kućanstva odgovara tom stanu. Unaprijed će se u Zagrebu za stan od 65 kvadrata za šest godina isplatiti 42.000 eura, u dvije rate. Pedeset posto isplaćujemo isti dan prilikom potpisa ugovora, a nakon određenog vremena, preostali dio. Kada novac sjedne, najmoprimac će onda Agenciji plaćati priuštivu najamninu', objasnio je te otkrio koliku će priuštivu najamninu plaćati obitelj s dvoje djece.
'Za medijalnu plaću, dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina, ako odrasli imaju plaću 2118 eura zajedno, režije su im oko 213 eura. Ostalo je raspoloživo, a od toga 30 posto smije biti priuštiva najamnina i ona je 571 euro, kad oboje primaju medijalnu plaću', objasnio je Uhlir.
Pojednostavljivanje gradnje
Za kraj godine, odnosno posljednja tri mjeseca, predviđeno je donošenje novog Zakona o gradnji, kojim će se 'pojednostaviti gradnju i izdavanje akata za gradnju obiteljskih kuća i ostalih građevina'.
Novi Zakon o prostornom uređenju otvorit će novu namjenu prostora za priuštivo stanovanje, poručio je ministar prije dva i pol tjedna. 'To se odnosi na pripremu zemljišta za investitore koji ulažu u projekte priuštivog najma. Zakon obuhvaća i prenamjenu industrijskih, vojnih i školskih nekretnina (brownfield), program ulaganja u stambenu infrastrukturu te jedinice lokalne samouprave (JLS) koje će biti dužne pratiti priuštivost stanovanja na svom području izradom lokalnih programa stanovanja', pojasnio je tada.
Rad na ostalim polugama sustava
Što se tiče ranije spomenute ekološko-energetske te zemljišne poluge stambene politike, tijekom sljedeće će godine biti doneseno nekoliko zakona. U prvoj polovici sljedeće godine očekuje se donošenje Zakona o građevinskim proizvodima koji će se uskladiti s novim europskim direktivama i normama, dok će u drugoj polovici godine biti donesen Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, s istim ciljevima.
Što se pak tiče 'zemljišne poluge', u trećem kvartalu se očekuje donošenje izmijenjenog i dopunjenog Zakona o komori arhitekata i komorama inženjera u građevinarstvu i prostornom uređenju te Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje. Uskoro će biti donesen i Zakon o državnoj izmjeri i katastru, a na tom planu je već učinjeno nešto objedinjavanjem podataka iz zemljišnih knjiga i katastra koje je još uvijek u tijeku.
Što se financijske poluge tiče, osim poreznih izmjena, ministar Bačić najavio je izdvajanje ukupno 1,2 milijarde eura za sve programe priuštivog stanovanja, što uključuje aktivaciju praznih nekretnina, ali i izgradnju novih objekata po modelu poticane stanogradnje.