U rad pušten najveći sustav za navodnjavanje
Izvor: Cropix / Autor: Vlado Kos / CROPIX
U rad pušten najveći sustav za navodnjavanje
Izvor: Cropix / Autor: Vlado Kos / CROPIX
U Kneževim Vinogradima u srijedu pušten je u rad sustav za navodnjavanje Baranje iz Lateralnog kanala Kneževi Vinogradi-Zmajevac. Riječ je o trenutačno najvećem sustavu za navodnjavanje u Hrvatskoj koji će vodom opskrbljivati čak 5 000 hektara poljoprivrednog zemljišta i ukupne je vrijednosti 129 milijuna kuna, priopćili su iz Hrvatskih voda
Sustav za navodnjavanje otvorili su ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić, ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić uz župana Osječko-baranjske županije Ivana Anušića i generalnog direktora Hrvatskih voda Zorana Đurokovića.
„Sustav navodnjavanja Baranja je strateški važan projekt za Osječko-baranjsku županiju koji će značajno doprinijeti unapređenju kvalitete života svih njezinih stanovnika. Razvojni infrastrukturni projekti vodnog gospodarstva su poluge za podizanje standarda u poljoprivredi koja je tradicionalno dominirajuća gospodarska djelatnost s najvećim gospodarskom potencijalom u Slavoniji i Baranji. Nastavak dobre suradnje Ministarstva zaštite okoliša i energetike s lokalnom zajednicom i svim dionicima regionalnog razvoja pridonijet će demografskom oporavku, povećanju gospodarskih aktivnosti i učinkovitom upravljanju ravnomjernim i održivim razvojem kontinentalne Hrvatske.
Uzimajući u obzir da se znatan udio aktivnosti i proračuna Europske unije posvećuje smanjenju razlika među regijama s posebnim naglaskom na ruralna područja, Ministarstvo je za 2017. godinu osiguralo 32,5 milijuna kuna za izradu studijske i projektne dokumentacije za sustave navodnjavanja na području 13 županija i Grada Zagreba. Osječko-baranjska županija dobiva osam novih projekata navodnjavanja koja će se financirati EU sredstvima iz Programa ruralnog razvoja RH“, istaknuo je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić.
Izgradnja sustava navodnjavanja Baranja provodila se u dvije faze. U prvoj fazi izgrađen je Lateralni kanal Kneževi Vinogradi-Zmajevac kao mješovita melioracijska građevina koja služi za potrebe melioracijske odvodnje za vrijeme velikih voda i navodnjavanja u sušnom razdoblju godine. Sastoji se od kanala dužine 12,3 km i reverzibilne crpne stanice kapaciteta 5 m3/s te 4 mosta za prelazak preko kanala do poljoprivrednih površina, 5 ustava za upuštanje vode u detaljnu kanalsku mrežu i 6 sifonskih propusta za prevođenje brdskih voda ispod kanala.
Tijekom vegetacijskog razdoblja voda se zahvatom iz Dunava i putem Lateralnog kanala upušta u kanalsku mrežu te na taj način u sušnom razdoblju omogućava navodnjavanje dijela područja Dunavskog rita. Investitor su Hrvatske vode, a ukupna vrijednost investicije iznosila je 105 milijuna kuna u što su Hrvatske vode uložile 86% svojih sredstava dok je Ministarstvo poljoprivrede sufinanciralo izgradnju s 14%.
Izgradnja druge faze započela je 2015. godine, a odnosi se na rekonstrukciju i dogradnju postojeće kanalske mreže za melioracijsku odvodnju u sklopu koje je izgrađena 41 regulacijska građevina (ustava) za regulaciju razine vode u otvorenoj kanalskoj mreži. Na taj način sustav navodnjavanja Baranja će vodom opskrbljivati čak 5 000 hektara poljoprivrednog zemljišta čiji su krajnji korisnici brojni poljoprivredni proizvođači na tom području.
Osim navedenih ustava, kao osnovnih građevina sustava, projektom je predviđeno i izvedeno uređenje odnosno prilagodba postojeće kanalske mreže optimalnom funkcioniranju za namjenu odvodnje i navodnjavanja, a upravo ta njegova dvostruka funkcija je i najveća vrijednost cjelokupnog izgrađenog sustava.
„Navodnjavanje je preduvjet za uspješnu budućnost poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj, a čak 750 milijuna kuna bespovratnih sredstava daje nam Europska unija za investicije u osnovnu infrastrukturu javnog navodnjavanja. Nedavno smo potpisali ugovore s 5 županija vrijednih 250 milijuna kuna za javne sustave navodnjavanja koji će pokriti više od 3 000 hektara poljoprivrednog zemljišta. Potpora EU je 100%-tna, a ubrzo idemo i s novim natječajima za navodnjavanje novih 2 000 hektara“, izjavio je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić te dodao „vjerujem da će svi ti projekti, kao i ovaj danas otvoreni sustav navodnjavanja u Baranji, biti veliki doprinos realizaciji strateškog projekta Vlade Republike Hrvatske „Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem“ te odličan primjer učinkovitog korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova.“
„Hrvatske vode su putem mješovite melioracijske građevine istovremeno omogućile funkcionalnost odvodnje na 10 000 hektara poljoprivrednih površina Dunavskog rita čime se sprječavaju štete u poljoprivrednoj proizvodnji koje su prethodno nastajale zbog nemogućnosti odvodnje viška voda. Osim toga, izvedenom građevinom omogućeno je i navodnjavanje 5 000 hektara poljoprivredne površine što će dodatno doprinijeti unapređenju poljoprivredne proizvodnje i razvoju ruralnih područja“, istaknuo je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
Ukupna vrijednost investicije druge faze je 24 milijuna kuna, a financirala se putem državnog proračuna preko Ministarstva poljoprivrede u iznosu od 48 %, Hrvatskih voda 34 % i Osječko - baranjske županije 18 %. Ovime je sustav navodnjavanja u potpunosti dovršen čime je omogućeno korištenje dunavskih voda za potrebe navodnjavanja.