stanje na burzama

Pale cijene dionica tehnoloških kompanija: Nvidia među najvećim gubitnicima

10.12.2024 u 07:07

Bionic
Reading

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi skliznuli s rekordnih razina, što je ponajviše posljedica pada cijena dionica tehnoloških kompanija, kao što je Nvidia

Dow Jones oslabio je 0,54 posto, na 44.401 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,61 posto, na 6.052 boda, a Nasdaq indeks 0,62 posto, na 19.736 bodova.

Nakon što su u petak dosegnuli rekordne razine, S&P 500 i Nasdaq jučer su skliznuli s tih razina, što je ponajviše posljedica pada cijena dionica u tehnološkom sektoru.

Među najvećim je gubitnicama bila dionica Nvidie, s padom cijene za 2,6 posto, nakon vijesti da su kineske regulatorne vlasti pokrenule istragu protiv tog proizvođača čipova zbog sumnji u kršenje zakona protiv monopola.

U fokusu ulagača bit će ovoga tjedna nova gospodarska izvješća, posebice ono o inflaciji u studenome. Sva posljednja izvješća pokazala su da najveće svjetsko gospodarstvo stabilno raste, da je tržište rada i dalje čvrsto, a da je inflacija još uvijek iznad ciljanih razina Feda od 2 posto.

Zbog toga je prošloga tjedna predsjednik američke središnje banke Jerome Powell kazao da ne treba žuriti sa smanjenjem kamata. Ipak, na tržištu se očekuje da će na dvodnevnoj sjednici od 17. do 18. prosinca Fed smanjiti kamate već treći put ove godine, za dodatnih 0,25 postotnih bodova.

A na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,52 posto, na 8.352 boda, a pariški CAC 0,72 posto, na 7.480 bodova. No, frankfurtski DAX oslabio je 0,19 posto, na 20.345 bodova.

Azijske burze porasle, Kina najavila nove poticaje

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, ponajviše na kineskim tržištima, što se zahvaljuje najavi tamošnjih vlasti o novim fiskalnim i monetarnim mjerama za poticanje gospodarstva.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,5 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,8 i 2,4 posto. U Australiji su, pak, pale 0,4 posto.

Najviše su jutros skočile cijene dionica u Južnoj Koreji, što se ponajviše zahvaljuje korekciji nakon oštrog pada prošloga tjedna.

Politička kriza, koju je prošloga tjedna izazvao predsjednik Yoon Suk Yeol, kada je prvo uveo, a potom ukinuo izvanredno stanje, još nije riješena, no ulagači se nadaju da će se situacija uskoro stabilizirati.

Nove fiskalne mjere

Pozitivno na burze utječe i obećanje kineskih vlasti o novim fiskalnim poticajnim mjerama i popuštanju monetarne politike iduće godine kako bi se ubrzao rast gospodarstva.

Svi posljednji podaci ukazuju na sporiji nego što se očekivalo rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva, unatoč nizu poticajnih mjera kineskih vlasti od početka ove godine.

To potvrđuju i jutros objavljeni podaci o rastu kineskog izvoza u studenome za 6,7 posto na godišnjoj razini, znatno sporije nego mjesec dana prije i slabije nego što se očekivalo.

To ukazuje na slabost inozemne potražnje, dok na slabost domaće potražnje ukazuje podatak o padu uvoza za 3,9 posto na godišnjoj razini, najviše od kraja 2023. godine.

Dolar ojačao, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106,16 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,98 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 149,80 na 151,10 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0555 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0560 dolara.

Cijene su nafte, pak, pale i tako izgubile većinu jučerašnjih dobitaka. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,51 posto, na 71,75 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,57 posto, na 67,95 dolara.