Europski burzovni indeksi u utorak su se donekle oporavili nakon poniranja tijekom tri uzastopna dana trgovanja, uz podršku rasta cijena dionica energetskih kompanija, no španjolski problemi i automobilski sektor bili su im veći uteg. Sdrzge strane, euro se u utorak na međunarodnim deviznim tržištima spustio na najniže razine u posljednja dva tjedna prema dolaru i jenu jer su španjolski troškovi zaduživanja ponovo porasli, dok su nade splasnule da će summit EU-a donijeti napredak u rješavanju dužničke krize eurozone
Londonski FTSE indeks bio je u plusu 0,06 posto i iznosio je 5.453 boda, dok su frankfurtski DAX i pariški CAC bili na gubitku oko 0,2 posto, skliznuvši na 6.120 odnosno 3.015 bodova.
Trgovci i ulagači smatraju da će uzlet na europskim burzama biti kratkog daha s obzirom na nastavljenu zabrinutost u vezi dužničke krize u eurozoni.
'Nakon jutrošnjeg uzleta ponovno smo krenuli u prodaje dionica. To je obrazac koji će se vjerojatno nastaviti sve dok ne dobijemo jasnije poruke vezano za Europu', kazao je Adrian Redmond, trgovac u tvrtki JN Financial.
U energetskom sektoru najveći dobitnici bili su njemački divovi E.On i RWE čije su dionice, nakon što im je brokerska tvrtka Bank of America Merrill Lynch podigla rejting, poskočile za dva posto.
S druge strane, sniženje rejtinga dionica njemačkog diva automobilske industrije BMW-a pogodilo je dionice drugih pripadnika te industrije. Dionice BMW-a oslabjele su 2,3 posto, a njegovih konkurenata, Daimlera i Volkswagena za više od jedan posto.
Uz automobilski sektor, europske burzovne indekse danas je pogodila i vijest o daljnjem rastu troškova zaduživanja Španjolske i Italije, što samo naglašava teškoće s kojima su suočeni europski čelnici pred ovotjedni summit na kojem će pokušati pronaći rješenje gospodarskih problema u eurozoni.
Troškovi zaduživanja Rima na rok od dvije godine uvećani su na 4,712 posto, što je njihova najviša razina od prosinca. Prinosi na 10-godišnje španjolske obveznice blago su uvećani i iznosili su 6,70 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei indeks oslabio je 0,81 posto, završivši trgovanje na 8.663 boda.
200876,193375,191908,177495
Euro na najnižim razinama u dva tjedna prema dolaru i jenu uoči summita EU-a
Euro se u utorak na međunarodnim deviznim tržištima spustio na najniže razine u posljednja dva tjedna prema dolaru i jenu jer su španjolski troškovi zaduživanja ponovo porasli, dok su nade splasnule da će summit EU-a donijeti napredak u rješavanju dužničke krize eurozone.
Euro se tako nakratko spustio na 1,2454 dolara, što je njegova najniža razina od 12. lipnja. Potom se njime trgovalo po 1,2472 dolara, što znači da je na dnevnom gubitku od 0,2 posto.
Jedinstvena europska valuta prema jenu je oslabjela 0,5 posto, na 99,11 jena. Ranije se nakratko spustila na 98,71 jena, također najnižu razinu u dva tjedna.
Dolar je zabilježio najvišu razinu u dva tjedna i prema švicarskom franku, te se njime trgovalo po 96,41 švicarskih centima. Potom se stabilizirao na 96,35 centima, što znači da je na dnevnom dobitku od 0,3 posto.
Američka valuta oslabjela je pak prema japanskoj za 0,3 posto i njome se trgovalo po 79,47 jena.
Zbog sumnji da je moguć dogovor o učinkovitim mjerama na ovotjednom summitu EU-a jedinstvena europska valuta zadržala se blizu najniže razine u dva tjedna prema dolaru. Te neizvjesnosti dodatno su pridonijele rastu troškova zaduživanja Madrida koji su danas na kratki rok gotovo utrostručeni.
Od važnijih vijesti zbog kojih je slabio apetit ulagača za rizičnijom imovinom izdvajaju se one iz Španjolske koja je u ponedjeljak službeno zatražila pomoć EU-a za banke, da bi već idući dan agencija Moody's snizila rejtinge 28 španjolskih banaka. Nova vijest je i da je Cipar postao peta članica eurozone koja je zatražila paket pomoći EU-a.
'Jača pesimizam u pogledu toga hoće li summit EU-a iznjedriti ikakav dogovor o konkretnoj akciji. Najviše ohrabruje to što nitko nema nikakvih očekivanje - bolje od toga ne može', kazao je Jeremy Stretch, čelnik valutne analize u CIBC-u.
Dvotjedni summit koji se u četvrtak i petak održava u Bruxellesu bit će 20. po redu sastanak čelnika EU-a koji je sazvan kako bi se riješilo pitanje krize koja se proširila eurozonom nakon što je početkom 2010. godine izbila u Grčkoj.