Hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem je tromjesečju ove godine osjetno usporen - realno je bio veći za svega 1,6 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, pokazuju podaci koje je danas objavio Državni zavod za statistiku
To je jedna od najnižih tromjesečnih stopa rasta BDP-a u zadnjih osam godina. Niža od te zabilježena je zadnji put u četvrtom kvartalu 2000. od 0,6 posto, dok je nešto malo viša bila u prvom tromjesečju 2005. kada je iznosila 1,8 posto.
Stopa rasta BDP-a u u trećem ovogodišnjem kvartalu prepolovljena je u odnosu na onu iz drugog ovogodišnjeg tromjesečja kada je iznosila 3,4 posto, dok je u prvom kvartalu bila 4,3 posto. Prema istom razdoblju prošle godine, kada je iznosio 5,1 posto, porast BDP-a u trećem ovogodišnjem kvartalu niži je za čak 3,5 postotna boda.
Na takvo kretanje BDP-a utjecalo je izrazito smanjenje rasta osobne potrošnje, kao i izvoza roba i usluga, a i nižih stopa rasta u svim ostalim kategorijama potrošnje. Tako je stopa rasta osobne potrošnje u trećem tromjesečju ove godine iznosila svega 0,4 posto, što je najniža stopa rasta u zadnjih devet godina. U prethodnom je tromjesečju osobna potrošnja zabilježila rast od 2,2 posto, a u trećem tromjesečju prošle godine od 6,2 posto.
Značajniji doprinos rastu BDP-a u trećem ovogodišnjem tromjesečju bilježi se samo kod investicija u kapital, sa stopom rasta od 6,6 posto. No, stopa rasta investicija u trećem je kvartalu ove godine prepolovljena u odnosu na prethodno tromjesečje, u kojem je ostvaren značajan, 12,6 postotni rast.
Državna je potrošnja, nakon rasta od 3,2 posto u drugom, u trećem ovogodišnjem tromjesečju povećana za 1,3 posto.
Istodobno, na stopu rasta BDP-a nepovoljno je utjecao odnos s inozemstvom, budući je izvoz roba i usluga porastao za svega 1,7 posto, a uvoz roba i usluga za znatno viših 6,3 posto. Pritom je stopa rasta tromjesečnog izvoza najniža od početka 2005. godine.
Statistički podaci o obračunu BDP-a po proizvodnoj metodi, odnosno bruto dodanoj vrijednosti također ukazuju na osjetno usporavanje rasta, obzirom da je rast bruto dodane vrijednosti u trećem tromjesečju ove godine iznosio 2,1 posto, odnosno dvostruko manje nego u prethodnom tromjesečju.
Pritom je u industriji, koja ima najveći udio, zabilježen pad bruto dodane vrijedosti, također po prvi put unazad nekoliko godina, i to za 0,1 posto. Pad se bilježi i u trgovini, i to za 2,1 posto. Visoka stopa rasta bilježe se pak samo u građevinarstvu, i to od 8,5 posto, što je niže u odnosu na 10,4 posto iz drugog, ali i više od 7,7 posto iz prvog tromjesečja ove godine.
Niže stopa rasta bruto dodane vrijedosti u odnosu na prethodno tromjesečje u trećem su kvartalu imali prijevoz i skladištenje - pad sa 7,3 na 4,8 posto, i financijsko posredovanje - pad sa 5,6 na 5,4 posto, dok su više stope zabilježene u poljoprivredi (sa 3,5 na 4,8 posto) te hotelima i restoranima (sa 1,6 na 2,4 posto).