Vlada i sindikati javnih i državnih službi razišli su se i nakon današnjih četverosatnih pregovora bez dogovora o eventualnom zamrzavanju plaća 240 tisuća zaposlenih u javnim i državnim službama
Pregovori se nastavljaju u ponedjeljak, a na njima bi Vlada trebala odgovoriti na nekoliko različitih sindikalnih prijedloga, piše Jutarnji list.
Naime, sindikati su na potpuno različitim pozicijama oko Vladinog zahtjeva za zamrzavanje plaća u prvih šest mjeseci iduće godine, dok bi u drugoj polovici godine osnovica za plaće rasla za 3 posto.
Sindikati zaposlenih u zdravstvu, socijalnoj skrbi, policiji i kulturi protive se bilo kakvom zamrzavanju plaća i traže striktno poštivanje sporazuma prema kojem bi plaće iduće godine trebale rasti za 6 posto
Sindikat državnih službenika i namještenika predlaže, pak, 6-mjesečno zamrzavanje plaća, dok bi osnovica u drugih šest mjeseci rasla za 6 posto i pratila kretanje plaća u gospodarstvu. Prema tom prijedlogu plaće bi mogle u drugom dijelu godine rasti čak i više od ugovorenih 6 posto.
atica hrvatskih sindikata spremna je, pak, pristati na 6-mjesečno zamrzavanje plaća, a da u drugoj polovici godine plaće prate one u gospodarstvu
'Naš je prijedlog realan i sagleda gospodarska kretanja', poručila je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, koja nije htjela otkriti s kakvim prijedlogom bi Vlada u ponedjeljak mogla izaći pred sindikate.
Pregovori su posvađali i međusobno sindikate koji su na potpuno različitim pozicijama kako bi se trebale kretati plaće u javnim i državnim službama. Svađi je doprinjeo i ministar financija Ivan Šuker, koji je u jednom trenutku otkrio ostalim sindikatima da zaposleni u obrazovanju i znanosti neće ostati bez dodatne povišice od 2 posto, na koju imaju pravo od 1. srpnja iduće godine.
Sindikalci su na današnjim pregovorima s Vladom kao jedan od argumenata istaknuli i pojedine gradove i općine koje najavljuju podizanje plaća ili cijena, iako je Vlada predstavnike lokalne samouprave pozvala da to ne čine.
Sindikati su izrazili nezadovoljstvo i materijalom koje im je dostavilo Ministarstvo financija, a u kojem se vidi samo koliko su srezane 'želje' pojedinih ministarstava u proračunu za iduću godinu, a ne, tvrde, stvarne mjere štednje u odnosu na proračun za ovu godinu.