Nakon neuspješnog pokušaja privatizacije, Vlada je odlučila da Imunološki zavod umjesto trgovačkog društva, postane ustanova od javnog interesa. Je li to ekonomski opravdana odluka ili samo još jedan u nizu populističkih poteza vladajućih u predizbornoj godini, upitali smo ekonomske analitičare Damira Novotnyja i Antu Babića
Za Novotnyja je ovaj potez potpuno pogrešan jer se država tako neodgovorno ponaša s javnim novcem. 'Umjesto da pronađemo investitora i omogućimo mu neku olakšicu, mi u državne ruke vraćamo jednu propalu firmu u koju će Vlada sada morati investirati najmanje 200 milijuna kuna', poručuje Novotny.
Pritom naglašava da se ne radi samo o odustajanju od privatizacije, nego o podržavljenju, budući da država treba od privatnih vlasnika otkupiti dionice da bi postala 100-postotni vlasnik i pretvorila firmu u javnu ustanovu.
'To je isključivo odluka u predizborno vrijeme kojom Vlada želi pokazati osjetljivost prema radničkim pitanjima, a zapravo se radi o neodgovornom ponašanju s javnim novcem', smatra Novotny. Napominje da se proizvodnjom krvnih derivata i plazme u većini europskih zemalja bave privatne tvrtke, a ne javne ustanove.
'U Hrvatskoj je stvoren mit o tome da se radi o strateški važnoj djelatnosti, što je stvorilo atmosferu koja vodi do takvog avanturizma i fiskalne neodgovornosti', upozorava Novotny.
Sličnog je mišljenja i Ante Babić, koji smatra da se radi o nepromišljenoj odluci koja je samo nastavak neozbiljnog odnosa Vlade prema Imunološkom zavodu.
'Ako misli da se radi o strateškoj djelatnosti, Vlada je to trebala napraviti puno ranije dok je bilo ekonomski opravdano. Država je u Imunološkom godinama imala svoj nadzorni odbor i mogla je utjecati na poslovanje. Sada je malo blesavo da se miješa i odustaje od započete privatizacije', smatra Babić upozoravajući da se na taj način ulagačima daje kriva poruka.