Cijena plina u Europi na otvaranju trgovanja u utorak prvi put u povijesti premašila je tisuću dolara za tisuću kubičnih metara, pokazuju podaci specijalizirane burze ICE
Nakon objave tog podatka cijena listopadskih terminskih ugovora na nizozemskom čvorištu TTF-u porasla je na 1031,3 dolara za tisuću kubičnih metara, a ukupni rast cijena plina od početka dana premašio je 11 posto. Nakon toga cijena je pala i stabilizirala se na oko 1010 dolara za tisuću kubika, no i dalje je na povijesno najvišoj razini.
Cijena terminskih ugovora na TTF-ovom čvorištu dosezala je i 1040 dolara za tisuću kubičnih metara.
Europsko tržište plina u prvoj polovici godine suočilo se s odljevom ukapljenog prirodnog plina (LNG) na azijsko-pacifičko i južnoameričko tržište, čiji je udio u uvozu pao s 41,5 na 31 posto. Količinski su isporuke LNG-a u Europu u tom razdoblju pale za 10,74 milijarde kubičnih metara ili 15,9 posto.
Ovih dana predsjednik uprave ruskog Gazproma Aleksej Miller rekao je da su zaostajanje u upumpavanju plina u podzemna skladišta u Europi i rastuća potražnja za njime doveli do toga da su cijene plina u Europi oborile rekorde.
Voditelj odjela za strukturiranje ugovora i određivanje cijena plina Gazprom Exporta Sergej Komljev napomenuo je da su isporuke plinovodima iz Rusije u Europu 2021. godine na povijesnim vrhuncima, a Gazprom je povećao proizvodnju plina za 18,4 posto na godišnjoj razini.