zbunjujuća situacija

Što je s nižim cijenama plina u Zagrebu? Građani dobili račune na 300 eura

30.10.2024 u 10:14

Bionic
Reading

Otkako se Gradska plinara Zagreb - opskrba i Međimurje-plin bore za korisnike u Zagrebu, javlja se sve više problema. Nekim su građanima stigli prvi računi od 300 eura, neki još nisu dobili ugovore, a dio Zagrepčana je dobio ugovore opskrbljivača kojemu nisu poslali zahtjev za korištenje usluge

Nakon što je Gradska plinara Zagreb - Opskrba (GPZO) izgubila natječaj Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) za opskrbu metropole plinom u javnoj usluzi, krenuo je pravi obračun na tržištu. Naime, GPZO i tvrtka Međimurje-plin, koja je postala novi dobavljač plina u javnoj usluzi, natjecali su se za svakog pojedinog korisnika vabeći ih nižim cijenama plina ako se prijave kod njih.

Jasno, u kakofoniji ponuda, od kojih je svaka bila niža od prethodne, građani su se podijelili. Neki su ostali vjerni GPZO-u, a neki su prešli Međimurje-plinu i, čini se, požalili. Neki korisnici još uvijek nisu dobili ugovore i prve mjesečne račune, a drugi su ostali neugodno iznenađeni svotom na računima. Naime, stigle su im akontacije u iznosu od 300 eura.

'Stigao nam je ugovor koji moramo potpisati s Međimurje-plinom te uz njega tri uplatnice na nešto više od 300 eura. Otkud im tolika cifra, ne možemo nikako dokučiti jer živimo u stanu od pedesetak kvadrata i račun za plin nikad nam nije bio toliki. Pokušali smo ih kontaktirati na mail, ali nitko nam se nije javio. Te akontacije ne možemo platiti, zanima nas samo ima li neki način da im se dojavi stanje brojila i da se računi korigiraju, rekao je jedan Zagrepčanin za Večernji.

Tko mjeri potrošnju?

Oni kojima ugovori i računi još nisu stigli pitaju se tko im mjeri potrošnju i po kojoj cijeni. Strahuju da bi im odjednom mogli stići visoki računi koje neće moći podmiriti. No, nisu mnogo bolje prošli ni oni koji su odlučili nastaviti koristiti usluge GPZO-a. 

'Zahtjev se mogao poslati na mail zagrebačkoj Plinari, što sam napravila u rujnu. Ali nikakav odgovor mi još nije došao, čak ni onaj automatski da su zaprimili moj zahtjev. Kad ću potpisati ugovor i hoću li uopće, nemam pojma. Sad čekam da vidim tko će mi se obratiti, hoće li to biti GPZO, kod kojih sam htjela ostati, ili Međimurje-plin. U načelu, svejedno mi je od koga mi plin dolazi, ali da nitko gotovo dva mjeseca nije u stanju poslati dokumentaciju na potpis, malo je apsurdno', govori jedna Zagrepčanka.

Ali, to nije sve! Dio Zagrepčana koji je poslao zahtjev za korištenje usluge GPZO-u, u poštanske sandučiće dobio je ugovore Međimurje-plina. Navodno je riječ o tome da su u GPZO-u primili sve zahtjeve, ali ih nisu stigli obraditi do roka u kojem su morali Međimurje-plinu predati sve podatke korisnika.

Očitavanje brojila

Iz Plinare poručuju građanima koji žele ostati kod njih da ne potpisuju ugovor s Međimurje-plinom, iz kojeg, pak, tvrde da će svi oni koji su zainteresirani za njihove usluge ovih dana dobiti ugovore i račune na svoju kućnu adresu. Osvrnuli su se i na račune od 300 eura. 

'Uočili smo da neki kupci opskrbe plinom u obvezi javne usluge imaju akontacije i do 500 eura. Akontacije su izračunate na temelju zadnjeg tromjesečja 2023. godine (10., 11. i 12. mjesec) pojedinačne (vlastite) potrošnje, a koje su evidentirane u HROTE Registru obračunskih mjernih mjesta (ROOM). Prema Općim uvjetima čl. 17., st. 2., obračunsko razdoblje može iznositi jedan, tri ili šest mjeseci. Prema članku 18. stavak 3, potrošnju plina opskrbljivač plinom utvrđuje na temelju procjene potrošnje za obračunsko mjerno mjesto krajnjeg kupca, a prema potrošnji plina u istom razdoblju prethodne godine, poručili su iz Međimurje-plina. 

Pozvali su građane da se s pitanjima i nedoumicama jave elektroničkom poštom ili osobnim dolaskom u njihove urede u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću. Napominju da od 1. siječnja svaki korisnik može sam očitavati svoje plinsko brojilo, kao što je to činio dosad.