Pet najmoćnijih svjetskih tehnoloških tajkuna već je izgubilo 85,07 milijardi dolara neto vrijednosti u prvih nekoliko tjedana 2022. jer je njihovo bogatstvo pretrpjelo ogroman udarac prošlotjednom rasprodajom dionica. Burzovni igrači očekuju povećanje kamatnih stopa američke središnje banke (FED) zbog visoke inflacije
Brutalni gubici na burzi spustili su bogatstvo najbogatijeg čovjeka na svijetu, Elona Muska, na 243 milijarde dolara - što je oko 27 milijardi dolara manje u odnosu na prethodnu godinu i gotovo 100 milijardi dolara manje nego u studenom prošle godine, kada je Muskova neto vrijednost dostigla vrhunac od 335 milijardi dolara. Drugi najbogatiji čovjek na svijetu, suosnivač Amazona Jeff Bezos, izgubio je oko 25 milijardi dolara od početka godine.
Suosnivač Microsofta Bill Gates zabilježio je pad od 9,5 milijardi dolara od 1. siječnja, a bogatstvo suosnivača Googlea Larryja Pagea smanjilo se za 12 milijardi dolara. Gubitke zaokružuje Facebookov Mark Zuckerberg, čije je bogatstvo također ove godine palo za oko 12 milijardi dolara.
Prema Bloombergu, jedini milijarder u prvih pet koji prošlog tjedna nije izgubio novac bio je Bernard Arnault, predsjednik i izvršni direktor francuskog luksuznog diva LVMH-a. Unatoč tome, Arnaultovo bogatstvo do sada je ove godine smanjeno za 10,5 milijardi dolara, a cijene dionica LVMH-a pale su za pet posto od početka godine.
Ulagači su oprezni jer u utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke i jer se špekulira da bi Fed mogao agresivnije zaoštriti monetarnu politiku nego što se očekivalo, s obzirom na to da je inflacija dosegnula najviše razine u gotovo 40 godina. Analitičari procjenjuju da bi Fed već u ožujku mogao povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva ili tri navrata do kraja godine na otprilike jedan posto.
'S obzirom na visoku inflaciju, Fed je na putu postupnog ukidanja izuzetno poticajne monetarne politike što je podržavala rast cijena dionica više od desetljeća', kaže Oliver Allen, ekonomist u tvrtki Capital Economics. Kako će cijena zaduživanja ubuduće rasti, uz prinose na obveznice, posljednjih tjedana dionice na Wall Streetu su pod snažnim pritiskom. Od početka godine indeks Nasdaq potonuo je 12, a S&P 500 gotovo osam posto.