Ulagači na Wall Streetu prošli će tjedan dugo pamtiti, jer je Dow Jones indeks četiri dana zaredom obarao rekorde, a zahvaljujući naznakama jačanja američkog gospodarstva, dobro raspoloženje vladalo je i na drugim svjetskim burzama
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 2,2 posto, na 14.397 bodova, a za toliko je porastao i S&P 500, dosegnuvši 1.551 bod. Nasdaq indeks skočio je, pak, 2,4 posto, na 3.244 boda.
Zahvaljujući naznakama ubrzanja oporavka američkog gospodarstva, nakon anemičnog rasta krajem prošle godine, od utorka do petka Dow Jones indeks svakodnevno je dosezao nove najviše razine u povijesti, dok se S&P 500 rekordu primaknuo na samo 1 posto.
Ulagače je najviše ohrabrio snažan rast zaposlenosti u SAD-u. Broj radnih mjesta povećan je u veljači za 236.000, znatno iznad očekivanih 160.000, dok je stopa nezaposlenosti pala sa 7,9 na 7,7 posto, najnižu razinu od prosinca 2008. godine.
'Brojke su daleko bolje nego što je itko očekivao i pokazuju da se situacija u gospodarstvu poboljšava. Kratkoročno gledano, tržište je možda spremno za stanku, s obzirom koliko su cijene dionica porasle proteklih tjedana. No, vrlo je lijepo vidjeti ovakve brojke', kaže Owen Fitzpatrick, analitičar u Deutsche Bank.
Osim jačanja američkog gospodarstva, tržište podržavaju signali iz Feda, ali i drugih najvećih središnjih banaka u svijetu da će i dalje voditi vrlo ekspanzivnu monetarnu politiku kako bi potaknule rast gospodarstava.
'Jasno je da američko gospodarstvo još nije dovoljno snažno da bi Fed odustao od politike jeftinog novca. Takva monetarna politika drži kamatne stope na vrlo niskim razinama, pa dionice, s obzirom na njihove prinose, djeluju privlačno u odnosu na druge investicije', kaže Ken Polcari, direktor u tvrtki O'Neil Securities.
Unatoč tome, ulagači su sve oprezniji jer, nakon snažnog rasta cijena dionica od početka godine, mnogi očekuju korekciju na niže. Dosad je u 2013. Dow Jones porastao 9,9 posto, dok je S&P 500 ojačao 8,8, a Nasdaq indeks 7,5 posto.
Posljednja korekcija S&P 500 indeksa zabilježena je prije gotovo godinu dana. Od vrhunca u travnju prošle godine pa do početka lipnja taj je indeks potonuo 9,9 posto.
Osim što već dugo nije bilo korekcije cijena, ima i drugih razloga za zabrinutost.
Ni nakon dugotrajnih pregovora između republikanaca i demokrata u Washingtonu, i dalje nije jasno kakva će biti fiskalna politika, dok rast američkog gospodarstva, premda ubrzan u odnosu na kraj prošle godine, ipak nije impresivan.
Uz to, gospodarstvo eurozone je u recesiji, dok kinesko ne raste tako brzo kao proteklih godina.
Unatoč recesiji u eurozoni, i na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,6 posto, na 6.483 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 3,6 posto, na 7.986 bodova, a pariški CAC 3,8 posto, na 3.840 bodova.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna osvojio 5,8 posto, što je njegov najveći tjedni skok od prosinca 2011. godine. Pritom je dosegnuo 12.283 boda, novu najvišu razinu u četiri i pol godine.