Izvjesno je to da će istražitelji DORH-a pokucati na vrata ne samo Ivici Todoriću, već i ostalim članovima Uprave Agrokora koji su vodili tvrtku zadnje dvije godine. Tek će se vidjeti tko će od njih biti kazneno gonjen, a tko će se pojaviti u ulozi svjedoka. Uprava tvrtke prije dolaska povjerenika Ante Ramljaka brojala je sedam članova. Uz Todorića, u njoj su sjedili njegov sin Ante, zet Hrvoje Balent, Ivan Crnjac, Piruška Canjuga, Mislav Galić i Ivica Sertić
Ramljak je u ponedjeljak na konferenciji za novinare izjavio da je podnio kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba. Pojedini mediji su nakon toga objavili kako se na prijavi, prema neslužbenim informacijama, nalazi samo ime Ivice Todorića. Navodno, razlog tome je to što se na većini dokumenata nalazi jedino Todorićev potpis, a ne i ostalih članova Uprave.
Bivša Uprava koncerna svoje zadnje godišnje izvješće Agrokor grupe objavila je za 2015. Na njemu se, istina, nalazi samo Todorićev potpis, ali u uvodnom dijelu dokumenta također piše:
'Uprava je odgovorna za vođenje ispravnih računovodstvenih evidencija, koje će u bilo koje doba s prihvatljivom točnošću održavati financijski položaj grupe, kao i njihovu usklađenost s važećim hrvatskim Zakonom o računovodstvu.'
Nakon godišnjeg izvješća za 2015. bivša Uprava objavila je još samo izvještaj za prvih devet mjeseci prošle godine. I on se može naći na korporativnim stranicama, ali na njemu nema nijednog potpisa.
U izvješću za 2015. navedena su imena svih članova tadašnje Uprave i Nadzornog odbora. Naime sigurno će se postaviti i pitanje odgovornosti onih koji su trebali nadzirati rad menadžmenta.
Isti ljudi dočekali su i dolazak Vladinog povjerenika Ramljaka, osim Darka Kneza, koji je Agrokor napustio u svibnju 2016. godine.
Podsjetimo tko je uz Ivicu Todorića bio u zadnje dvije godine najodgovorniji za poslovanje koncerna.
Uprava 2015. i 2016.
Ante Todorić
Desna ruka Todoriću bio je stariji sin Ante (39). On je karijeru počeo u Agrokoru 1996. kao poslovođa cvjećarnice. Zatim se pomalo penjao u korporativnoj hijerarhiji. Asistent predsjednika Uprave Konzuma postaje 1998. godine, ubrzo preuzima veleprodaju voća i povrća, da bi 2005. godine ušao u Upravu koncerna kao izvršni potpredsjednik za maloprodaju.
Ramljaka je dočekao s titulom dopredsjednika Uprave Agrokora i da nije došlo do poslovnog kraha, sigurno bi preuzeo kormilo koncerna od oca. Ante Todorić je diplomirao na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te magistrirao financije na istom fakultetu.
Iva i Hrvoje Balent
Todorićev zet Hrvoje Balent (44) bio je izvršni potpredsjednik za centralnu nabavu i usluge. U Upravu koncerna ušao je 2012. godine. Vodio je i nadzirao brojne poslove unutar grupe. Od reorganizacije poliklinike Nemetova, koju je Todorić kupio od Basler osiguranja, do nadziranja brojnih tvrtki, Tiska, Atlasa, Adriatica.neta i drugih.
Balentova supruga i kći Ivice Todorića Iva bila je direktorica marketinga u Agrokoru.
Ivan Crnjac
Samo prije dvije godine Ivan Crnjac (40) slovio je kao glavna zvijezda Todorićeva menadžerskog tima. On je te 2015. postao glavni čovjek za financije u koncernu, a već je do tada vodio Odjel za strategiju i tržište kapitala. Time je postao najvažnije ime u Agrokoru nakon Ivice Todorića. Zato ga danas mnogi vide kao glavnog krivca za propast koncerna.
Crnjac je prijatelj Todorićeva sina Ante od studentskih dana, a ujedno je njegov vjenčani kum. Karijeru je započeo kao investicijski bankar, a u Upravu Agrokora ušao je 2008. godine. U kuloarima se govori kako će Crnjac biti DORH-ov svjedok pokajnik.
Piruška Canjuga
Iduće godine Piruška Canjuga (51) slavila bi 20 godina otkako je članica Uprave Agrokora, ali ništa od toga. Ramljaka je dočekala kao izvršna potpredsjednica za poslovanje i poslovni razvoj. U koncern je došla s diplomom Agronomskog fakulteta i kao supruga tada jednog od najistaknutijih HDZ-ovaca Zlatka Canjuge.
Piruška je jedna od najzaslužnijih Todorićevih menadžera za brzu ekspanziju Konzumovih trgovina u zadnjih desetak godina.
Ivica Sertić
Ivica Sertić (64) u Upravu koncerna ušao je prošle godine. Todorić ga je postavio za izvršnog potpredsjednika za tržišta, prodaju i logistiku.
Sertić je od 1993. godine do prelaska u Upravu koncerna uspješno vodio Jamnicu, jednu od najprofitabilnijih tvrtki unutar grupe. Pod njegovim vodstvom Jamnica je postala najveći proizvođač mineralnih voda i bezalkoholnih pića na jugoistoku Europe.
Mislav Galić
Isto što je Sertić napravio s Jamnicom, Mislav Galić (45) učinio je s Ledom. Zato ga je Todorić 2008. nagradio pozicijom u Upravi, u kojoj je bio zadužen za poslovnu grupu Hrana. Galić je direktor Leda postao 1998. sa samo 26 godina. Završio je diplomski i postdiplomski studij bankarstva i financija na pariškom Dauphineu, jednoj od najboljih europskih poslovnih škola. Iako je izgubio menadžersku poziciju u Upravi Agrokora, Galić je još uvijek direktor Jamnice, čije je vodstvo preuzeo prošle godine.
Njegov otac Mirko Galić, bivši ravnatelj HRT-a, nakon okončanja diplomatske karijere bio je veleposlanik u Parizu, a radio je u Agrokoru kao osobni Todorićev savjetnik.
Darko Knez
Darko Knez (46) proveo je u Agrokoru punih 17 godina. Počeo je 1999. godine kao asistent da bi ubrzo prešao u Konzum prvo kao pomoćnik, a onda direktor Sektora logistike i lanca opskrbe. Predsjednik Uprave Todorićevog maloprodajnog lanca postao je 2007., a nakon što je odigrao značajnu ulogu u spajanju s Mercatorom, nagrađen je foteljom u Upravi Agrokora u prosincu 2015. godine.
Na iznenađenje mnogih, u njoj se zadržao samo šest mjeseci. Sam je odlučio napustiti Todorića i krenuti u privatne vode. Uložio je novac u đakovačku Meteor grupu, u kojoj je suvlasnik s Antom Raspudićem. Početkom ove godine Meteor je preuzeo posrnuli Badel 1862. Otkako je napustio Agrokor Knez nikad nije javno govorio o svojoj karijeri u Todorićevom koncernu.
Nadzorni odbor 2015. i 2016.
Ivan Todorić
Todorićev mlađi sin Ivan (33) do dolaska Ramljaka bio je predsjednik Nadzornog odbora Agrokora. Kao i njegov stariji brat, i on je diplomirao ekonomiju. Otac ga je na čelo Nadzornog odbora koncerna postavio 2008., a uz to je bio u nadzornim odborima još nekoliko tvrtki.
Za razliku od brata, Todorić mlađi je u javnosti poznatiji po noćnim izlascima i djevojci, srpskoj manekenki Milici Mihajlović, nego po svom radu u Agrokoru.
Ljerka Puljić
Ljerka Puljić (64) godinama je bila jedno od zaštitnih lica Agrokora. Na brojnim poslovnim konferencijama, skupovima i drugim javnim gospodarskim događanjima zdušno je branila boje koncerna. Karijeru je započela u državnoj administraciji da bi prešla u Ledo, u kojem je 1989. postala direktorica marketinga. Na toj poziciji 1994. dočekala je Todorićevo preuzimanje Leda.
Unutar koncerna penjala se stepenicu po stepenicu sve dok 2000. nije ušla u Upravu. Puljić je tijekom godina postala najvažnija osoba u koncernu kada je u pitanju poljoprivreda i prehrambena industrija. Todorić ju je 2015. godine prebacio na manje stresan posao u Nadzorni odbor.
Damir Kuštrak
Damir Kuštrak (60) bio je član Uprave Agrokora do veljače 2015., kada ga je Todorić preselio u Nadzorni odbor. U koncernu je slovio kao osoba za 'političko-društvena pitanja', dakle za odnose i veze s Vladom, Hrvatskom udrugom poslodavaca (čiji je neko vrijeme bio predsjednik) i druge važne institucije.
Kuštrak se 2014. godine kandidirao i za mjesto predsjednika HGK, no tu je funkciju dobio Luka Burilović. Osim jakog menadžerskog iskustva u veledrogeriji Medika, Kuštrak je u vrijeme Račanove vlade bio zamjenik ministra financija. Vladin povjerenik Ramljak zadržao je Kuštraka na mjestu člana Nadzornog odbora Mercatora, u kojem je od 2014. godine.
Tomislav Lučić
Tomislav Lučić (46) u Nadzorni odbor iz Uprave je prešao iste godine kad i Puljić. Dotad je bio jedno od najvažnijih imena kompanije jer je vodio financijski odjel – zaduženja, reprogrami i izdavanje obveznica na vanjskim tržištima. U Upravu Agrokora Lučić je ušao 2003. godine.
Tatjana Rukavina
Tatjana Rukavina, konzultantica iz PricewaterhouseCoopersa, u Nadzorni odbor imenovana je prije dvije godine. Stručnjakinja je za procjenu tržišnih vrijednosti, pripremu projekta preuzimanja i spajanja kompanija, a radila je i na rekonstruiranju državnih portfelja. U tvrtki PricewaterhouseCoopers počela je raditi nakon što je diplomirala na Sveučilištu British Columbia u Vancouveru u Kanadi, a u Hrvatsku je došla nakon što je PWC proširio poslovanje na ovo područje.