Promet u restoranima tijekom ovogodišnje glavne turističke sezone manji je između 40 i 60 posto u odnosu na prošlu godinu, procjena je koju je na današnjoj konferenciji za novinare iznio predsjednik Udruge hrvatskih restoratera Miroslav Folnegović
'S izuzetkom Hvara, Dubrovnika i donekle Umaga i okolice, restorateri su imali iznimno slabu sezonu', kaže Folnegović.
Po njegovim riječima, gostiju ima, ali namirnice uglavnom kupuju u trgovačkim centrima, a u restoranima većinom piju kavu i jedu sladoled.
'Tako su trgovci došli na svoje, a mi smo podbacili', ustvrdio je Folnegović.
Pad prometa u restoranima, po njegovom mišljenju, rezultat je recesije i zanemarivanja ugostiteljstva u turističkoj promidžbi Hrvatske.
Čelnik Udruge restoratera upozorava da je od ožujka 2008. do ožujka ove godine izgubljeno blizu 30 tisuća radnih mjesta u ugostiteljstvu, a da istovremeno, država nije donijela nijednu mjeru koja bi omogućila da se ona barem djelomično sačuvaju.
Smatra da je krajnje vrijeme da se zaustave negativni trendovi u ugostiteljstvu, odnosno pad broja zaposlenih i ugostiteljskih objekata.
Umjesto toga, dodaje, država inflacijom propisa otežava rad ugostiteljima.
Domaći su propisi tako strogi da bi, tvrdi Folnegović, 70 posto restorana u Grčkoj, Italiji ili Francuskoj bilo odmah zatvoreno kada bi se i na njih primjenjivali takvi propisi.
Osvrćući se na aktualnu raspravu o kvaliteti mesa, usprotivio se tvrdnji iz jednog medija po kojoj ugostiteljski lobi sprječava kontrolu mesa.
'Niti imamo lobi, niti odlučujemo o uvozu, a poput građana kupujemo od mesara koji obično tvrde da je sve domaće', kaže Folnegović.