U ovoj godini stupaju na snagu nove odredbe o zbrinjavanju otpada kojima se proširuje obuhvat za otkup ambalaže uz povratnu naknadu od 50 lipa. Početkom godine u sustav otkupa ušla je ambalaža pića volumena 0,2 litre, a sredinom godine kreće otkup ambalaže mlijeka i mliječnih proizvoda
Prema izmjenama Uredbe o gospodarenju otpadom, od 1. siječnja ove godine uvedena je povratna naknada za ambalažu pića u jednokratnoj plastičnoj, staklenoj i metalnoj ambalaži od dva decilitra (0,2 l).
Bočice pojedinih pića u ambalaži navedenog volumena i dosad su se otkupljivale, ali to nije bila obveza za proizvođače. Sada sva pića koja se prodaju u bočicama od dva decilitra podliježu odredbi o povratnoj naknadi za ambalažu u iznosu od 0,50 lipa po bočici.
Kao i ostalu povratnu ambalažu, bočice od 0,2 decilitra potrošači mogu predati u reciklažnim dvorištima i prodavaonicama koje su veće od 200 četvornih metara.
No premda je uredba stupila na snagu početkom godine, u prijelaznom razdoblju ne otkupljuju se sve bočice navedenog volumena. Naime još neko vrijeme u opticaju će biti pića u staroj ambalaži stavljena na tržište do 1. siječnja te nemaju istaknutu oznaku 'povratna naknada od 50 lipa'.
Međutim sva nova pakiranja koja ulaze u distribuciju i prodaju nakon 1. siječnja moraju imati oznaku povratne ambalaže.
Iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost napominju da se ambalaža od dva decilitra može predati samo ručno, a ne u automatima, kako u njima ne bi završile i bočice bez oznake, za koje pri stavljanju na tržište nije uplaćena povratna naknada.
Od 1. srpnja 50 lipa i za ambalažu mlijeka i jogurta?
Sredinom godine trebao bi početi i otkup ambalaže mlijeka i mliječnih proizvoda. Ponovno uvođenje naknade koja je ukinuta 2015., kada je na čelu Ministarstva zaštite okoliša bio Mihael Zmajlović (SDP), najavljeno je još krajem 2018., ali je Vlada u više navrata odgađala aktiviranje uredbe zbog negodovanja domaćih proizvođača.
Prema njihovom izračunu, uvođenje naknade od 50 lipa znači poskupljenje litre svježeg mlijeka u prosjeku za 62 lipe, koliko iznosi naknada uvećana za PDV.
Iako u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja ističu da naknada ne ide na teret proizvođača te ne bi trebala utjecati na cijenu proizvoda, Vlada je u listopadu prošle godine još jednom odgodila uvođenje ove naknade.
Tako je umjesto 1. siječnja početak otkupa ambalaže mlijeka i mliječnih proizvoda pomaknut za 1. srpnja. Ali uzimajući u obzir dosadašnju praksu, tek ćemo vidjeti hoće li to biti i konačni datum.