Donald Trump je tijekom svoje političke karijere promijenio stav prema kriptovalutama. Dok je 2019. kao predsjednik SAD-a kritizirao kriptovalute, nazivajući ih 'prijevarom', sad je njihov veliki zagovornik. Tijekom predsjedničke kampanje 2024. obećao je učiniti SAD 'kriptoprijestolnicom svijeta'. U četiri tjedna od Trumpove velike izborne pobjede bitcoin je više nego udvostručio vrijednost, prvi put probivši granicu od 100.000 dolara
Trump želi olabaviti regulatorno okruženje za kriptovalute i stvoriti 'nacionalnu rezervu' u bitcoinu. Uz to, zagovornik kriptovaluta Paul Atkins trebao bi postati šef moćne američke Komisije za vrijednosne papire i burzu (SEC).
'Bitcoin koji prelazi 100.000 dolara više je od same prekretnice; to je dokaz pomicanja plime u financijama, tehnologiji i geopolitici', rekao je Justin D'Anethan, nezavisni kriptoanalitičar iz Hong Konga.
Njegov kolega Mike Novogratz, osnivač i izvršni direktor američke kriptotvrtke Galaxy Digital, smatra da 'svjedočimo promjeni paradigme'.
'Nakon četiri godine političkog čistilišta, bitcoin i cijeli ekosustav digitalne imovine na pragu su ulaska u financijski mainstream', rekao je Novogratz.
Prošlo je više od 16 godina od stvaranja bitcoina, a ovo je sedam najznačajnijih trenutaka u njegovoj povijesti.
1. Tajanstveni tvorac bitcoina
Identitet osobe (ili grupe) koja je stvorila bitcoin ostaje nepoznat. Ideju o digitalnoj valuti 2008. godine predstavio je Satoshi Nakamoto putem internetskih foruma. Iako su mnogi pokušavali otkriti tko je on, uključujući pogrešna nagađanja o Dorijanu Nakamotu i tvrdnje Australca Craiga Wrighta, njegov identitet ostaje misterij.
2. Povijesna kupovina pizze
Prva zabilježena kupnja bitcoinom dogodila se 22. svibnja 2010. godine, kada je Laszlo Hanyecz dao 41 dolar u bitcoinima za dvije pizze. Danas bi te kovanice vrijedile stotine milijuna dolara, ali ovaj događaj označio je početak bitcoina kao stvarnog sredstva plaćanja.
3. Prva zemlja s bitcoinom kao zakonskim sredstvom plaćanja
U rujnu 2021. El Salvador je postao prva država koja je proglasila bitcoin zakonskim sredstvom plaćanja. Predsjednik Nayib Bukele ulagao je milijune državnog novca u njega, nadajući se da će privući investicije i smanjiti troškove doznaka. Iako bitcoin nije stekao očekivanu popularnost, Bukele i dalje ostaje optimističan.
4. Kazahstanski kriptoprocvat i pad
Kazahstan je 2021. postao središte rudarenja bitcoina zbog jeftine električne energije, ali masovna potrošnja preopteretila je mrežu. Vlada je uvela ograničenja i poreze, što je brzo industriju u procvatu dovelo do stagnacije.
5. Izgubljeni milijuni u otpadu
James Howells iz Walesa tvrdi da je slučajno bacio tvrdi disk s pristupom kriptonovčaniku vrijednom preko 100 milijuna dolara. Lokalna vlast ne dopušta mu pretraživanje odlagališta, unatoč njegovoj ponudi da donira četvrtinu svog bogatstva lokalnoj zajednici.
6. Pad kriptokralja
Sam Bankman-Fried, osnivač FTX-a, nekoć je vrijedio 32 milijarde dolara. Taj je uzlet završio nakon optužbi za prijevaru i pranje novca. Poslije uhićenja i suđenja osuđen je na 25 godina zatvora, što je bio jedan od najvećih skandala u povijesti kriptovaluta.
7. Investicijski bum
U siječnju 2024. velike financijske tvrtke poput Blackrocka i Fidelityja uvele su Spot Bitcoin ETF-ove, što je privuklo milijarde dolara ulaganja. Ovo je povijesni trenutak za bitcoin jer sada ulazi u mainstream financijski svijet.