Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica oštro pale, pri čemu je S&P 500 indeks po prvi put nakon više od godinu dana zaronio ispod razine od 4.000 bodova, jer ulagači nisu sigurni koliko će Fed još morati povećati kamate kako bi suzbio inflaciju
Dow Jones skliznuo je 653 boda ili 1,99 posto, na 32.245 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3,20 posto, na 3.991 bod, a Nasdaq indeks 4,29 posto, na 11.623 boda.
S&P 500 zaronio je, po prvi put od ožujka prošle godine ispod razine od 4.000 bodova, pa je sada od početka godine u minusu 16,3 posto.
Oštar pad cijena dionica treći dan zaredom posljedica je strahovanja ulagača da će američka središnja banka morati biti agresivnija u zaoštravanju monetarne politike nego što se očekivalo kako bi suzbila inflaciju, koja se kreće na najvišim razinama u 40 godina.
Fed je prošloga tjedna povećao kamatne stope za 0,50 postotnih bodova, nakon što ih je u ožujku povećao za 0,25 postotnih bodova.
Predsjednik Feda Jerome Powell kazao je prošloga tjedna da će se i na idućim sjednicama razmatrati povećanje kamata za 0,50 postotnih bodova.
Stoga se na tržištu novca procjenjuje da će do srpnja ključna kamata Feda iznositi između 1,75 i 2 posto, dok sada iznosi od 0,75 do 1 posto. Do kraja godine mogla bi, pak, iznositi oko 3 posto.
„Ulagači razmatraju početak vraćanja na normalnije monetarno okruženje, a agresivno povećanje kamata otvara mogućnost recesije, posebice sa svim prisutnim komplikacijama – visokom inflacijom, ruskom invazijom na Ukrajinu i poremećajima u nabavnim lancima zbog covida”, kaže Kristina Hooper, strateginja u tvrtki Invesco.
Ulagači se plaše da će agresivno zaoštravanje monetarne politike usporiti ionako usporen rast najvećeg svjetskog gospodarstva.
Zabrinjavaju i loši trendovi u Kini jer su gospodarski pokazatelji sve slabiji, dok su restriktivne mjere protiv širenja koronavisrusa u nekim gradovima, uključujući Šangaj, sve strože jer vlasti ne odustaju od politike nulte tolerancije covida.
U 10 od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica jučer pale, a najviše, u prosjeku 8,3 posto, u energetskom, što je posljedica oštrog pada cijena nafte.
Pod pritiskom su i dionice tehnoloških divova, kojima ne odgovara okruženje s višim kamatnim stopama. Cijena dionice Applea pala je 3,3 posto, Microsofta 3,7, a Tesle više od 9 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,32 posto, na 7.216 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,15 posto, na 13.380 bodova, a pariški CAC 2,75 posto, na 6.086 bodova.