ODOBRENA 7.853 ZAHTJEVA

Za naknadu fiksnih troškova za prosinac dosad isplaćeno 63 milijuna kuna

16.02.2021 u 17:56

Bionic
Reading

Porezna uprava zaprimila je za prosinac lani 9.983 zahtjeva poduzetnika za nadoknadom dijela ili svih plaćenih fiksnih troškova, a do danas je odobreno njih 7.853 ili 79 posto u ukupnom iznosu od oko 78 milijuna kuna, od čega je isplaćeno 63 milijuna

Mjera nadoknade dijela ili svih plaćenih fiksnih troškova poduzetnicima provodi se u sklopu mjere potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenim koronavirusom, a kako je navedeno u odgovoru Porezne uprave na upit Hine, od ukupno odobrenih zahtjeva do danas je isplaćeno oko 63 milijuna kuna od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).

"Kao što je Porezna uprava ranije najavljivala, za obveznike koji su podnijeli potpune zahtjeve za nadoknadom dijela ili svih plaćenih fiksnih troškova te koji udovoljavaju uvjetima za nadoknadom, isplate u suradnji s HZZ-om će biti izvršene do kraja veljače 2021. godine", rekli su u utorak iz Porezne uprave.

Naime, pravo na nadoknadu svih ili dijela fiksnih troškova imaju poduzetnici kojima je odlukom Stožera civilne zaštite bio obustavljen rad i kojima je pad prihod veći od 60 posto, pri čemu oni s padom prihoda od 60 do 90 posto imaju pravo na naknadu razmjerno padu prihoda, a onima s padom prihoda većim od 90 posto se fiksni troškovi nadokađuju u potpunosti.

Za siječanj trenutno 220 zahtjeva za nadoknadu

Zahtjev za nadoknadu fiksnih troškova poduzetnici su za prosinac 2020. mogli podnijeti Poreznoj upravi najkasnije do 15. veljače ove godine, a u međuvremenu, krajem prošlog mjeseca, ta mjera produljena je i za siječanj ove godine, pri čemu se zahtjevi mogu podnositi do 15. ožujka.

Novost mjere za siječanj u odnosu na mjeru za prosinac 2020. je da poduzetnici više ne moraju unaprijed podmiriti svoje fiksne troškove pa tek onda tražiti nadoknadu za njih, već su dužni platiti račune u roku osam dana od isplate nadoknade, ako to nisu učinili prije podnošenja zahtjeva. Također, u fiksne troškove koji će se nadoknađivati uvršten je i mjesečni trošak softverske opreme za fiskalizaciju.

Kako su iz Porezne uprave odgovorili na Hinin upit, za siječanj su do danas zaprimili 220 zahtjeva za nadoknadu dijela ili svih fiksnih troškova.

Inače, jučer, 15. veljače, na snagu je stupila određena relaksacija pojedinih protuepidemijskih mjera, pa je kafićima omogućena opcija prodaje "kave za van", a također, uz poštivanje epidemoloških mjera, omogućen je i rad teretanama, fitness centrima, kladionicama, automat klubovima i kasinima, dok je djeci omogućena nastava u školama za strane jezike i radionicama.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović su u prošli četvrtak na konferenciji za medije poručili da će poduzetnicima obuhvaćenima popuštanjem tih mjera i dalje biti osigurane potpore za očuvanje radnih mjesta i naknadu fiksnih troškova tijekom cijele veljače, bez obzira što će im "relaksacija" omogućiti određene prihode.

Kako je stajalo u uputi Porezne uprave objavljene 8. prosinca prošle godine, pod fiksnim troškovima se podrazumijeva mjesečni trošak najma, zakupa odnosno koncesijske naknade poslovnog prostora u kojem se obavlja djelatnost, trošak obvezne pričuve, mjesečni trošak električne energije, vode uz pripadajuće naknade, plina, troškovi vezani uz korištenje toplinarske mreže i odvoz komunalnog otpada.

Također, nadoknada se može zatražiti i za trošak komunalne naknade, mjesečni trošak direktne spomeničke rente, mjesečnu HRT pristojbu, mjesečnu naknadu za javno korištenje glazbe, mjesečnu pretplatu na dnevne, tjedne i mjesečne tiskovine, kao i mjesečni trošak interneta i fiksne telefonske linije.

Pod fiksnim troškovima podrazumijevaju se i mjesečni trošak usluge knjigovodstvenog servisa te jedna dvanaestina (1/12) iznosa godišnje naknade za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i igre klađenja, izuzev godišnje naknade za internet klađenja i internet casina.