Pariz i Louis Vuitton, ide to nekako zajedno. Pa je onda i logično da se baš u glavnom francuskom gradu kroz cijelu 2023. prikazuje 'LV Dream', velika izložba o svijetu jedne od najslavnijih svjetskih modnih kuća. Dva kultna slova dovoljan su mamac, a Pariz je, što bi u filmu 'Sabrina' rekla Audrey Hepburn, 'uvijek dobra ideja'.
Izložba koja je otvorena krajem 2022. i ostat će otvorena cijelu godinu, omogućava uvid u 175 godina povijesti i šarma Louis Vuittona preko fotografija i izložaka nekih od najvažnijih proizvoda s oznakom LV. Tu su i video zapisi s najpoznatijih revija ove kuće, poput legendarne kolekcije SS08 iz vremena vladavine Marca Jacobsa, ali i arhivski materijali s početaka koje se ne može tako često vidjeti.
Izložba 'LV Dream' otvorena je u sjedištu tvrtke koja je odavno postala pojam luksuza u modnom svijetu, u neposrednoj blizini pariškog Pont-Neufa. Zanimljivo, i neuobičajeno za ovakve 'domaćine', ulaz na izložbu je sasvim besplatan, pa u kreacijama koje su mijenjale modni svijet mogu uživati i oni koji se torbama i koferima LV inače dive samo iz daljine. Doduše, prethodno se treba najaviti i rezervirati vrijeme obilaska na službenim web stranicama, inače bi vjerojatno nastala prevelika gužva koja ubija svaki doživljaj.
U devet izložbenih dvorana ponuđene su različite teme, nazvane 'Louis Vuitton: As seen by…', 'The World of Vuitton according to Rei' ili 'Leathergoods in Fashion'. Na uvid su ponuđeni vrhunci povijesti Vuittona, s najpoznatijim modelima iz svih razdoblja tvrtke.
Većina obožavatelja Louisa Vuittona uživat će u izloženim kolekcijama, ali će istodobno naučiti dosta i o samim počecima tvrtke i o njezinom osnivaču od vremena njegovog dolaska u Pariz. Premda ne postoji mnogo fotografija samog slavnog dizajnera, na izložbi se mogu vidjeti slike Louisa Vuittona koje su naslikali umjetnici poput Alexa Katza, Mister Cartoon, Cao Feija...
No, jasno je da će ikone LV-a biti glavne zvijezde. Na izložbi se prolazi uz bočice parfema s ilustracijama Franka Gehryja iz sredine 20. stoljeća, pa svilenih marama s dizajnom Tracey Emin ili geometrijskim šarama Sol LeWitta... Poseban dio izložbe je program 'Reinterpretacija ikona', koji je pokrenut 1996., pa obnovljen 2014. Tada je Vuitton pozvao umjetnike i dizajnere dajući im zadatak da ponude svoje viđenje ikoničnog monograma LV, torbi i drugih proizvoda koji su tvrtku proslavili. Na popisu su bili Karl Lagerfeld, Cindy Sherman, Helmut Lang, Virgil Abloh... Dalje, tu su i suradnje ove tvrtke s brojnim umjetnicima i dizajnerima, spomenimo često imitirane radove Stephena Sprousea, poigravanja Jeffa Koonsa s Mona Lisom, Supreme kolekciju Kim Jones, do najuspješnijih suradnji LV-a s Takashijem Muakamijem i Yayoijem Kusamom.
Postav izložbe je vrlo maštovit, pa se čak može ući unutar torbe koju je za Vuitton dizajnirao Rei Kawakubo, koja je kožnu torbu 2014. 'izbušila' rupama. Izložene su i njezine mini 'party torbe', koje su za nekoliko godina preduhitrile globalni trend minijaturnih torbica koje su kasnije osvojile svijet mode.
A kad se umorite od razgledavanja modnih ikona, tu su Vuittonov kafić i čokoladarnica, pa i ako ne možete sebi priuštiti kožnu torbu, možete imati nešto s inicijalima L.V. Dio je to jednog od najljepših darovnih dućana koje možete zamisliti na nekoj izložbi. Tako LV Dream postaje i kulturno, i modno, i kulinarsko odredište. Ovo posljednje zasluga je poznatog chefa Maximea Frédérica iz hotela Cheval Blanc Paris. Café je smješten u raskošnom tropskom vrtu, s gurmanskom ponudom kolača, a čokoladni proizvodi su inspirirani vizualnim identitetom LV-a.
Pa sve to još u elegantnom prvom pariškom arondismanu, u četvrti Marais, u zgradi koja je nekad bila slavna robna kuća La Belle Jardinière.