Predsjednici uprava te glavni izvršni direktori (CEO) najvećih, najmoćnijih i najpropulzivnijih hrvatskih kompanija na tportalu pišu o svojim poslovima, poteškoćama, prilikama i promašajima, ali i o svim temama koje smatraju bitnima. Predsjednica Uprave Ine, jedne od najvećih domaćih kompanija, Zsuzsanna Ortutay, piše o opasnostima poslovanja i opskrbe energentima u vremenima globalnih tenzija te zašto bi bilo opasno jednu ovisnost – zamijeniti drugom
Jeste li mogli zamisliti, početkom 2020., da ćemo pola ovog desetljeća provesti u velikoj nesigurnosti i geopolitičkim krizama koje djeluju kao da im nema kraja? Tako mračan scenarij nisu predviđali niti najpesimističniji među nama. Svi smo se veselili ulasku 2025. u nadi da ćemo dobiti zdravu dozu predvidljivosti i mira koji je nasušno potrebno svima, posebno nama u energetskom sektoru.
Međutim, umjesto predvidljivosti, početak godine odmah je uzburkan međunarodnim političkim promjenama i ekonomskim nesigurnostima, što je utjecalo na planove mnogih širom svijeta. Ponovno smo se našli na nepoznatom terenu, s malo sigurnosti u vezi s budućim političkim akcijama i njihovim mogućim posljedicama. K tome, rat u Ukrajini traje, sukobi na Bliskom istoku traju i umjesto da smo Hladni rat ostavili u udžbenicima povijesti, lekcije naučene u njemu danas se opet pažljivo proučavaju.
INA uspješno plovi
Upravo zato, imam potrebu pobliže opisati što je INA sve poduzela da ostane jedan od stupova hrvatskog gospodarstva, otporna na krize i spremna na izazove. Kad bi te misli sažela u par rečenica, one bi glasile: 'Svijet je i dalje turbulentno mjesto, valovi su visoki, ali mirno more ne čini dobrog mornara. INA u takvim eksternim okolnostima uspješno plovi prema svojim ciljevima'. Potkrijepit ću tu tvrdnju s nekoliko konkretnih brojki.
Inin prihod od prodaje lani je iznosio 3,88 milijardi eura. Naša EBITDA iznosila je 431 milijun eura. Kapitalna ulaganja su stabilna i iznosila su 292,2 milijuna eura. Inin interni proces donošenja odluka teče glatko. Sve odluke donose se pravovremeno, a investicije zbog toga ne trpe.
Ulažemo u sve svoje biznise: novac potrošen na istraživanje nafte i plina urodio je otkrićem plina na polju Drava-03 bušotinom Obradovci-5, dok smo na polju Sava-07, gdje smo partneri s kanadskom kompanijom Vermilion, bušotinama Zbjegovača-1l, Međurić-1l te Gojlo-1J otkrili naftu i plin. Uz to, naš portfelj ove godine obogaćujemo i prvim istražnim geotermalnim bušotinama na koncesiji Leščan. U Ini smatramo da geotermalna energija ima potencijala značajno doprinijeti nacionalnoj energetskoj sigurnosti i smanjiti troškove energije te da je logičan izbor kada je u pitanju nadogradnja našeg tradicionalnog portfelja. Iako ostajemo umjereni na naftu i plin, istovremeno moramo biti i realni – doba kada su nafta i plin predstavljali velesilu u našem poslovanju prolazi.
Uz geotermu, tu su zato i drugi naši zeleni projekti poput proizvodnje zelenog vodika u Rafineriji nafte Rijeka. Ugovor za isporuku ključne opreme već smo potpisali, a odobreno nam je i sufinanciranje iz NPOO-a što je značajan poticaj za realizaciju prvog ovakvog projekta u Hrvatskoj. Vjerujemo da potporu možemo dobiti i za naš projekt proizvodnje biometana na lokaciji u Sisku, u čiju smo realizaciju također krenuli. Iskorake u proizvodnju češće energije namjeravamo napraviti i kroz izgradnju novih solarni elektrana, uz dvije postojeće (Molve i Sisak) koje su već operativne.
Otvorene alternative i jačanje vlastite energetske sigurnosti
Vratimo se još trenutak na tradicionalno poslovanje, odnosno naftu i plin. INA će ostati proizvođač i opskrbljivač tržišta na kojima posluje sve dok za time bude potrebe. Plin je također važan tranzicijski energent, ali i energent na koji geopolitika značajno utječe. Najbolji primjer je opskrba Europske unija koja ruski plin želi nadomjestiti okretanjem američkom LNG-u. Ako jednu ovisnost zamijenimo drugom, nismo napravili gotovo ništa, osobito ako se konkurentnost LNG-a oslanja isključivo na političke, a ne i tržišne principe. Dobro je imati otvorene alternative i jačati vlastite energetske resurse.
Takav smjer posebno je važan za mala, otvorena gospodarstva poput hrvatskog, koja mora znati koristiti sve resurse koje ima na raspolaganju. Svaki kubični metar plina, svaki barel nafte ili gigavat zelene energije koji proizvedemo sami - čini nas otpornijima na geopolitičke šokove koji redovito vode u ekstremne promjene cijene energenata, a one nisu u interesu niti proizvođača poput Ine, niti krajnjih potrošača. Nažalost, u Hrvatskoj još uvijek prolazi previše dragocjenog vremena od otkrića novih naftnih i plinskih rezervi do njihove eksploatacije, a investicije u obnovljivu energiju nemaju unaprijed definirane okvire. Stabilan, agilan, predvidljiv i podupirući regulatorni okvir stoga je ključan. Mi ćemo se pobrinuti za sve ostalo.
Niti jednom potrošaču neće nedostajati kap goriva
Projekt nadogradnje rafinerije nafte Rijeka, najveće pojedinačno ulaganje u povijesti Ine vrijedno više od 700 milijuna eura, i ključan projekt za održivost našeg rafinerijskog poslovanja, je na 93 posto ukupne gotovosti. Izgradnja postrojenja za obradu teških ostataka i pratećih sadržaja, omogućit će veću iskorištenost sirove nafte i veće količina goriva, osobito dizela. Pred nama je turistička sezona, razdoblje u kojem naš maloprodajni lanac i logistika moraju osigurati tri do četiri puta više goriva nego van sezone.
Kao i ranijih godina, temeljito se pripremamo kako i ove sezone niti jednom potrošaču ne bi nedostajala kap goriva. Naše maloprodajne operacije u segmentu ne-goriva, koje smatramo važnim dijelom razvoja poslovanja, postigle su 30 posto bolje financijske rezultate u segmentu ne-goriva prošle godine u usporedbi s 2023. Unaprjeđenje ponude i kvalitete usluga za naše kupce u Ini su konstanta, što se vidi na svakom od naših petstotinjak prodajnih mjesta u Hrvatskoj i regiji.
Sigurnost radnih mjesta
Vremena velikih restrukturiranja u kompaniji, poput primjerice sada već davne 2010. kada je stabilizacija poslovanja podrazumijevala smanjivanje broja radnih mjesta, sada su iza nas. Danas se INA Grupa može pohvaliti stabilnim i konkurentnim radnim mjestima. Međutim, nikada se ne smijemo u potpunosti opustiti. Globalne recesije ili krize mogu zahtijevati brzu prilagodbu kako bismo zadržali konkurentnost.
Ono što ostaje u našem fokusu 24 sata na dan i 365 dana u godini jest sigurnost, zaštita zdravlja i zaštita okoliša. Predani smo stvaranju sigurnog radnog okruženja koja će osigurati da se svaki naš radnik nakon obavljenog posla vrati kući zdrav. U tome smo uspješni, za što pohvale idu svima, od radnika do rukovoditelja. Vezano uz zaštitu okoliša, vrijedno je spomenuti da smo usmjereni na rješavanje izlijevanja u Rafineriji nafte Rijeka. Nedavno smo predstavili lokalnoj zajednici cjelovito i trajno rješenje kroz izgradnju hidraulične brane koje želimo implementirati u najkraćem mogućem roku.