'fiume o morte!'

Film Igora Bezinovića uvršten u glavni program Filmskog festivala u Rotterdamu

17.12.2024 u 13:52

Bionic
Reading

Riječ je o prvom domaćem filmu uvrštenom u glavnu konkurenciju prestižnog festivala

Novi film jednog od najosebujnijih hrvatskih filmskih autora, Igora Bezinovića, dokumentarno-igrani film 'Fiume o morte!', nastao u produkciji Restarta, uvršten je u prestižni glavni natjecateljski program Međunarodnog filmskog festivala u Rotterdamu.

'Fiume o morte!' originalan je film kakav dosad nije snimljen u domaćoj kinematografiji, a koji kroz izrazito inovativan stil progovara o fascinantnoj i široj javnosti nepoznatoj povijesnoj epizodi. Naime, 'Fiume o morte!' tematizira povijesni događaj u kojem je talijanski pjesnik i zagovaratelj rata Gabriele D’Annunzio prije stotinjak godina zauzeo grad Rijeku. Film stiže u kina diljem Hrvatske srednom veljače u distribuciji Restart Labela, a hrvatska premijera održat će se u Rijeci.

Fiume o morte_plakat
  • FOM_still_01_1.9.1
  • FOM_still_01_1
  • FOM_still_01_2
  • FOM_still_02_1
  • FOM_still_02_2
    +2
'Fiume o morte!' Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Restart

Nagrađivani autor Bezinović, dobitnik Velike zlatne Arene za dugi igrani film 'Kratki izlet' 2017. (koji je također prikazan na Filmskom festivalu u Rotterdamu u popratnom programu Bright Future), na iznimno kreativan način propituje posljedice okupacije grada na grad i njegove stanovnike. Kako bi pronašao odgovore, autor je angažirao niz građana Rijeke, kojeg Talijani zovu Fiume, koji prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji njihova grada 1919. godine od strane talijanskog pjesnika, dandyja i propovjednika rata Gabrielea D’Annunzija.

Poezija, kokain, dinamit, puške, nogomet, avioni, pokućstvo koje leti kroz prozor, koncerti, zatvori, sunčanje, tisuće vojnika, milijuni metaka, beskonačni govori i čak jedan čudnovati kljunaš... Sve su to dijelovi jedne od najbizarnijih okupacija u povijesti čovječanstva. Građani Rijeke ovim su filmom, nakon 100 godina, dobili priliku preuzeti povijest u svoje ruke i kroz film ispričati svoju verziju događaja.