Šibensko ljeto bogatije je za novi kulturni događaj. Od petka navečer do 3. rujna povijesni centar Šibenika bit će mjesto prvog izdanja festivala Green Eye – Nature Is Watching You/Priroda te gleda. Festival je posvećen temama zaštite okoliša i očuvanja prirode, odnosno biljnog i životinjskog svijeta, a razvija se u suradnji s Nacionalnim parkom Krka. Tim smo povodom razgovarali s ravnateljem NP-a Krka Krešimirom Šakićem
Kako je potekla ideja o osnivanju festivala na jednom od najljepših mjesta u Hrvatskoj i koliko je vremena bilo potrebno da se realizira u obliku koji će uslijediti?
Uz zaštitu prirode, jedan od važnijih zadataka Javne ustanove Nacionalni park Krka je edukacija i poticanje na razvoj svijesti o potrebi zaštiti prirode. U tom kontekstu već duži niz godina organiziramo brojne radionice namijenjene prvenstveno djeci, ali i čitav niz kulturnih i zabavnih manifestacija u cilju predstavljanja bogate prirodne i kulturno-povijesne baštine kojom upravljamo.
Ekološka kriza koja je zahvatila planet Zemlju prijeti opstanku čovjeka. Svjedoci smo svakodnevnim većim ili manjim izoliranim incidentima i prirodnim katastrofama koje nas podsjećaju na nadmoć prirode koja može bez čovjeka. Čovjeku je pak priroda neophodna za život. Iz tog razloga nužne su radikalne promjene u organizaciji društvenih i ekonomskih procesa, ali i načinu na koji poimamo potrošnju materijalnih dobara, iskorištavanje prirodnih resursa i energije te produkciju otpada. Ta promjena ne može se nametnuti silom, već treba predstavljati iskorak kolektivne svijesti i u tu svrhu želimo dati svoj doprinos da bogato i zaista upečatljivo filmsko stvaralaštvo koje obrađuje ekološke teme približimo što većem broju ljudi. Ideja za organizaciju festivala se unutar JU-a NP-a Krka pojavila prije nešto više od godinu dana, a ovom prilikom želimo zahvaliti i našim partnerima iz tvrtke Spiritus movens koji su nam značajno pomogli oko kreativnog i tehničkog razvoja festivala Green Eye.
Prvi festival Green Eye održava se pod sloganom Nature is watching you/Priroda te gleda. O kakvom je festivalu riječ i što će posjetiteljima ponuditi ove godine? Možete li izdvojiti nešto od programa, ono što je po vama najzanimljivije ili će izazvati najviše pažnje?
Posjetiteljima će se tijekom tri večeri ponuditi niz filmskih projekcija, dugometražnih i kratkometražnih filmova koji će zasigurno ostaviti dubok dojam na gledatelje zbog načina na koje tematiziraju problematiku zaštite okoliša i prirode. Tako će biti predstavljeni i kratki filmski uradci 'Priroda govori/Nature is Speaking', kao dio provokativne reklamne kampanje i poziv ljudima da počnu slušati prirodu. Pokretač ove kampanje je Međunarodno društvo za zaštitu okoliša (Conservation International) koje više od trideset godina pomaže u izgradnji zdravijeg i produktivnijeg planeta. Ta se kampanja sastoji od nekolicine kratkometražnih filmova, od kojih će na festivalu biti prikazani: 'Majka priroda/Mother nature', 'Ocean/Ocean', 'Prašuma/Rainforest', u kojima su glasove posudili poznati glumci i promicatelji zaštite planeta Zemlje.
Nadalje, na festivalskim večerima će biti održano i nekoliko predavanja i rasprava umjetnika koji su sudjelovali u stvaranju ovih filmova, kao i manje službenog druženja uz glazbu u festivalskom kafeu.
Što očekujete od festivala, kakve su vaše ambicije, gdje ga vidite za nekoliko godina?
Od filmskog festivala Green Eye očekujemo da zainteresira i privuče ljude, a u konačnici utječe na njihovu svijest i odnos prema okolišu i prirodi. Očekujemo da potakne brojna pitanja, argumentirane rasprave i pruži neke odgovore. Ukoliko u tom smislu budemo i mali sudionik pokretanja ponašanja prema promjeni dominantnog potrošačkog mentaliteta kao preduvjeta našeg opstanka, bit ćemo izuzetno zadovoljni. Nadamo se i vjerujemo da će se festival Green Eye održati i narednih godina, a u budućnosti se proširiti i na neke od brojnih te iznimno atraktivnih lokaliteta unutar samog Nacionalnog parka Krka.
Gdje vidite Hrvatsku i naše građane kada je u pitanju razvijanje svijesti o ekologiji i imate li još nekakve ideje i viziju kako to provesti u djelo?
Na žalost, hrvatskim društvom još uvijek dominiraju neke potpuno druge teme, tako da je i ekološka svijest uglavnom nedovoljno razvijena. No zahvaljujući naporima i resornih institucija i civilnog društva, to se mijenja i ta svijest se sve više razvija, posebno kada govorimo o gospodarenju otpadom, energetskoj učinkovitosti i važnosti očuvanja naših prirodnih bogatstava. Tako moramo nastaviti i dalje, ulagati napore kako bismo kao društvo u cjelini i kao pojedinci mijenjali svoje dosadašnje ponašanje. Smatram da je to posebno važno osvijestiti u javnosti - da svaki građanin, svaki pojedinac i malim promjenama u ponašanju, poput primjerice racionalnog korištenja vode ili pravilnog postupanja s otpadom, može doprinijeti tome da živimo u čišćem i zdravijem svijetu.