FIKTIVNA OTMICA PISCA

Houellebecq sjajno odglumio svoju otmicu

10.02.2014 u 12:05

Bionic
Reading

Na Berlinaleu je prikazan francuski film 'L'enlèvement de Michel Houellebecq' (Otmica Michela Houellebecqa) u režiji Guillaumea Noclouxa, u kojem slavni pisac glumi samoga sebe

U rujnu 2011. godine, tijekom promotivne turneje za roman 'Karta i teritorij (za koji će konačno dobiti priželjkivanu nagradu Goncourt), slavni francuski pisac Michel Houellebecq jednostavno je nestao na neko vrijeme. Na internetu su odmah počele kružiti glasine o tome što se zapravo dogodilo - Houellebecqa je otela Al Kaida, uzeli su ga sebi izvanzemaljci, pisac je pobjegao od slave itd.

Film 'Otmica Michela Houllebecqa', prikazan upravo na Berlinaleu, navodno nudi istinitu priču o tome što se tada dogodilo poznatom književnom autoru, a u tu metašalu uključen je i sam Houllebecq koji u filmu glumi - Michela Houellebecqa!

Filmski kritičari su većinom pozitivno ocijenili 'Otmicu Michela Houellebecqa', pa je tako utjecajni Hollywood Reporter opisuje kao 'tjeskobnu i crnu, ali duhovitu farsu', u kojoj autor samoga sebe glumi s 'dozom samosvjesne karikature'. Režiser i scenarist filma Guillame Nocloux je izjavio kako je priča izmišljena, kombinacija 'činjenica, laži i pretpostavki', a rezultat je 'osvježavajući komični triler' koji će privući 'međunarodnu publiku', konstatira Hollywood Reporter.

Njemački konzervativni dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung opisuje 'Otmicu' kao 'ludi film', u kojemu se pokušava 'prikazati pravu osobu Houllebecqa'. Naročito su zabavni dijelovi u kojima otmičari pisca ozbiljno računaju na to da će francuski predsjednik Francois Hollande platiti otkupninu za njega, a on ih uvjerava da ne računaju na taj novac. Najveći uspjeh filma je, piše FAZ, to što se fikcija u njemu, iako ponekad pretjerana, čini posve realnom, kao istinito objašnjenje misterioznog Houellebecqovog nestanka iz 2011.


Ljevičarski Die Tageszeitung hvali film kao 'fascinantno konzekventnu demontažu samoga sebe', s obzirom na to da je Houellebecq prikazan (i odglumljen?) kao 'narcisoidno, razmaženo dijete', naročito u scenama kada sa svojim otmičarima slavi rođendan. TAZ konstatira da i troje otmičara počinje patiti od Stockholmskog sindroma u Houellebecqovom društvu dok se na piscu može vidjeti da ga 'barem malo raduje to što je kidnapiran'.

U svakom slučaju, riječ je o zabavnom i razotkrivajućem filmu, u kojem se pokazalo da Michel Houellebecq, osim što odlično piše, fantastično može odglumiti - samoga sebe.