Nova zgrada Muzičke akademije na Trgu maršala Tita u Zagrebu, projekt vrijedan ukupno 200 milijuna kuna, trebala bi ove jeseni biti spremna za useljenje što se tiče građevinskog dijela radova, no da bi bila potpuno funkcionalna potrebno je osigurati još oko 60 milijuna kuna za nabavu scenske tehnike, uređenje interijera, te instrumentarij
'Kad govorimo o projektu Muzičke akademije, potpuna funkcionalnost građevine podrazumijeva približno 200 milijuna kuna ulaganja', kazao je u razgovoru za Hinu voditelj Službe za kapitalne investicije, proračun i računovodstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) Petar Šokić.
Zajednički partneri u osiguranju sredstava su Sveučilište u Zagrebu i MZOS u ime RH, te Grad Zagreb, i to tako da RH putem Sveučilišta i MZOS-a daje 50 posto, a Grad drugu polovinu sredstava.
'U ovom trenutku ugovorena je dogradnja i rekonstrukcija, vrijedna ukupno nešto više od 120 milijuna kuna. Taj dio radova trebao bi biti gotov do početka nove akademske godine 2013./14. a građevina konačno stavljena na raspolaganje Muzičkoj akademiji', kazao je Šokić.
No, kako je istaknuo prorektor Zagrebačkog sveučilišta za razvoj i prostorno planiranje Bojan Baletić, da bi zgrada Akademije bila u cijelosti u funkciji, potrebno je ugovoriti još tri stvari: jedna se odnosi na scensku tehniku, druga na interijere, a treće je instrumentarij.
'Zgrada će biti useljiva ove jeseni, ali nam još ostaje druga faza koja se odnosi na opremu kako bi sve to imalo smisla. Tek time bi zgrada Muzičke akademije bila gotova', kazao je Baletić za Hinu.
Stručne službe Sveučilišta i Akademije upravo pripremaju podloge specifikacija i troškovnika za početak postupka javne nabave. Tako je natječaj za scensku mehanizaciju raspisan prošli tjedan, dok su natječaji za audio-vizualnu opremu i interijer u pripremi i trebali bi biti raspisani ovih dana. Natječaji će trajati maksimalno dva mjeseca, a odluka će se donositi na temelju najjeftinije ponude.
Njihova se vrijednost procjenjuje na dodatnih 60-ak milijuna kuna.
Sredstva za to još nisu osigurana, no Šokić ističe da je država pokrenula inicijative kako bi svoj dio obveze prema Muzičkoj akademiji financirala iz zajma Europske investicijske banke (EIB). Za raspisivanje natječaja ne treba imati riješeno pitanje financiranja, no ugovore se može potpisati tek kad budu osigurana sredstva, pojasnio je, dodavši kako se nada da će to do tada biti riješeno.
Što se tiče već ugovorenih radova, rizika od nedostatka financijskih sredstava nema, jer su RH i Grad počeli za podmirenje obveza po postojećim ugovorima osiguravati sredstva i plaćanje, a dio postojećih radova plaća se i iz zajma Sveučilišta, koje za to ima rezervirana sredstva.
'Riječ je o sredstvima iz komercijalnog kredita za kapitalna ulaganja ukupne vrijednosti 370 milijuna kuna, od čega je za Akademiju namijenjeno 50 milijuna kuna, a do sad je iz toga zajma povučeno oko 42 milijuna kuna', kazao je Baletić.
Ukupan projekt trenutno je na polovici postojećeg ugovora, a njegov je treći partner Grad Zagreb, koji financira polovicu izgradnje i koji je i kupio zgradu za 30 milijuna kuna te ju poklonio Zagrebačkom sveučilištu. Pročelnik gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba Ivica Lovrić ističe kako je Grad dosad isplatio nešto manje od 28 milijuna kuna za radove, a u ovoj je godini u gradskome proračunu za taj projekt predviđeno dodatnih 14,5 milijuna kuna ulaganja.
'To je ukupno oko 43 milijuna kuna, pa će Grad Zagreb u konačnici ukupno investirati nešto više od 80 milijuna kuna, što zapravo znači da Grad taj projekt financira s puno više od polovice', naglasio je Lovrić u razgovoru za Hinu, dodavši da će preostalih sedam milijuna kuna biti isplaćeno u idućoj godini.
Nova zgrada Muzičke akademije prema projektu arhitekta Milana Šosteriča na 12 tisuća četvornih metara raspoređenih na dvije podzemne i osam nadzemnih etaža konačno će objediniti sve odsjeke Akademije, trenutno raštrkane na nekoliko gradskih lokacija za koje se plaćaju visoke najamnine. Preseljenje će značiti značajno smanjenje troškova, a tehnologija gradnje je takva da bi trebala jamčiti energetsku učinkovitost.
Šosterič je pobijedio na natječaju 2004., sam projekt traje oko pet godina, a radovi su počeli prije tri, kada je i ugovorena njihova vrijednost. No, poskupljenja se ne očekuju.
'Ugovor i troškovnik prilično su dobro zamišljeni i sve aktivnosti koje se tamo rade ne ukazuju da bi mogla postojati mogućnost za iznenađenja što se tiče vrijednosti ugovorenih radova', ističe Šokić.
Zgrada na kojoj se 'apsolutno ništa ne improvizira', bit će opremljena najnovijim tehnološkim rješenjima i u smislu opreme i u smislu gradnje, uključujući posebne sustave izolacije i sprječavanja širenja vibracija.
Brojne prostorije za nastavu, individualne vježbaonice, biblioteka i čitaonica, velika dvorana s 300 sjedala opremljena posebnim podiznim platformama koje omogućuju smanjivanje i povećavanje pozornice i prostora gledališta prema potrebama djela koje se izvodi, mala dvorana i velika vjećnica u jednome, multimedijski studio, te još niz sadržaja poput kafića, apartmana za goste Akademije pa čak i dvoetažna podrumska garaža, dat će sasvim novu dimenziju zagrebačkoj Akademiji, koja će tako po razini opreme i usluge stati uz bok najistaknutijim glazbenim institucijama u ovom dijelu Europe.
Prema Šosteričevoj zamisli, osim ostakljenog pročelja koje će onima 'unutra' stvarati dojam prožimanja s vanjskim svijetom, jedinstvenosti lokacije i osjećaju prisustva glazbe i umjetnosti na specifičnoj lokaciji na Trgu maršala Tita pridonijet će i skulptura 'Prizemljeno sunce' kipara Ivana Kožarića, instalacija 'Varijacija 8Y – V-92' Ivana Picelja, te 29 metara visoka skošena posrebrena Igla piramidalnog presjeka, koje će biti postavljene na platou ispred zgrade.