Martina Šimkovičova, slovačka ministrica kulture, već je neko vrijeme trn u oku liberalnom dijelu tamošnje javnosti. U svom niti godinu dana dugom mandatu posmjenjivala je većinu čelnika kulturnih ustanova, a kad god stigne iznosi diskriminatorne stavove protiv LGBT zajednice, pa po stilu upravljanja uvelike podsjeća na svojedobnog hrvatskog ministra kulture u vladi HDZ-a i Mosta, Zlatka Hasanbegovića. Zato su na ulicama Bratislave učestali prosvjedi protiv nje
U četvrtak navečer u Bratislavi je tako održan još jedan u nizu skupova koje organizira platforma Otvorena kultura, a njihov glavni zahtjev je smjena ministrice kulture. Na prosvjed za budućnost kulture došlo je 5000 ljudi, procjenjuju organizatori, a javljaju slovački mediji.
Nakon obraćanja poznatih glumaca, povorka je uz povike 'Nećemo šutjeti! i 'Pazi, kultura pada' krenula s Trga Slovačkog narodnog kazališta do Trga slobode, gdje je najpoznatiji glazbeni festival u Slovačkoj, Pohoda, organizirao koncert domaćih bendova.
Na čelo kulturne ustanove postavila - svoju susjedu
Šimkovičova je u niti godinu dana dugom mandatu iz temelja promijenila kulturnu politiku u Slovačkoj. Najkontroverzniji potezi bili su joj smjena ravnatelja Slovačkog narodnog kazališta Mateja Drličku i ravnatelja Nacionalne galerije Alexandra Kusa. Nakon što su tisuće ljudi prosvjedovale protiv takve odluke, smijenila je još dvoje političkih neistomišljenika - ravnatelja Nacionalne knjižnice te međunarodne kuće umjetnosti za djecu Bibiana, umjesto kojeg je u krajnje netransparentnom procesu postavila - doslovno - svoju susjedu Petru Flach, koja nema nikakvog iskustva u upravljanju kulturnim ustanovama.
Posebno naoštrena na javni servis
Kao bivša voditeljica na javnoj televiziji, Šimkovičova je posebnu pozornost posvetila svom bivšem radnom mjestu te medijima općenito. Provela je potpunu reorganizaciju javnog servisa, strpala ga pod kapu svog ministarstva i drastično srezala njegovo financiranje te prekinula financiranja projekata za suzbijanje dezinformacija. Još jedan njezin prilično nepopularan potez među prosvjednicima bila je reaktivacija kulturne suradnje s Rusijom i Bjelorusijom, privremeno zamrznute tijekom prethodne vlade, a sada obilato financirane iz proračuna.
Svoju želju za javnim nastupom, međutim, nije zauzdala ni kao ministrica - i dalje se povremeno pojavljuje u podcastu sa zastupnikom Peterom Kotlarom, poznatim antivakserom i njezinim kolegom iz populističke stranke SNS. On redovito iznosi teorije zavjere i tvrde desničarske stavove, a Šimkovičova je u njegovom podcastu, među ostalim, rekla da povećanje LGBT prava dovodi do 'istrebljenja bijele rase', najavivši da udruge koje zastupaju takvu agendu 'neće dobiti ni centa od države'.
Ministrica nekulture
Stručnjaci i oporbeni političari redovito nazivaju Šimkovičovu 'ministricom nekulture', a tu je ulogu potvrdila i kad je u javnost iscurilo otvoreno pismo njezinoj češkoj kolegici, prepuno pravopisnih grešaka. Objava tog pisma, kao i afera oko njezine kuće u austrijskom Kittseeu, nagnali su je da se javnosti požali na pritiske aktivista koji je žele smijeniti. Ministrica je, naime, životom u susjednoj Austriji kršila slovački ustav, koji zabranjuje ministrima da žive u inozemstvu.
Oporba je u veljači ove godine neuspješno podnijela zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Šimkovičovoj nakon što je peticiju u kojoj se traži njezina smjena potpisalo gotovo 400 tisuća ljudi. Zahtjev, dakako, nije prošao jer je većina aktualne vlade u parlamentu stabilna.
Stavove Šimkovičove podržava i slovački premijer Robert Fico iz centrističke političke stranke Smer, vrlo blizak premijeru susjedne Mađarske Viktoru Orbanu. Fico je ministricu opisao kao 'ugodno iznenađenje' i kao osobu koja može izdržati pritisak kritike. Prosvjednici je, s druge strane, opisuju kao simptom karcinoma slovačkog društva i na transparentima ispisuju poruke poput 'Prestanite nam otimati Slovačku' - u zanimljivoj referenci na najpopularniji album godine, 'Brat' Charli XCX.