MARINKO SUDAC

'Mogu doći do gotovo svih najvećih umjetnika današnjice'

24.07.2013 u 16:19

Bionic
Reading

U sklopu projekta 'Umjetnik na odmoru' kolekcionara Marinka Sudca u Poreču borave i stvaraju slavni ruski provokatori iz grupe Blue Noses i kontroverzni umjetnik i kustos Oleg Kulik

Od srijede, 24. srpnja, Poreč ugošćuje ruske umjetnike iz grupe Blue Noses i kontroverznog Olega Kulika.

U goste su došli u sklopu projekta 'Umjetnik na odmoru', koji je prošle godine inicirao kolekcionar Marinko Sudac u suradnji sa zagrebačkim Institutom za istraživanje avangarde.

Kako nam je ispričao Sudac, njihov boravak u Poreču zaokružit će se jednodnevnom izložbom pod nazivom 'Tranzicija' na kojoj će, uz Blue Noses i Kulika, svoje radove izložiti i Josip Vaništa, doajen hrvatske konceptualne umjetnosti, neoavangardist i jedan od osnivača Gorgone.

Izložba se otvara u nedjelju u Villi Polesini, a na njoj će se Vaništa predstaviti subverzivnim i do sada neviđenim kolažima, nastalim u devedesetima, kada su tranzicijske prevare uvelike definirale sadašnjost Republike Hrvatske.

Na pitanje kako je došlo do suradnje s čuvenim ruskim umjetnicima iz grupe Blue Noses i Olegom Kulikom, koji su međunarodnu slavu stekli ironiziranjem i radikalnom kritikom ruskog društva, Sudac je odgovorio da je njegova 'kolekcija avangardne umjetnosti već toliko poznata na međunarodnoj sceni gdje ima poseban status tako da može doći do gotovo svih najvećih umjetnika današnjice, pa tako i Blue Noses'.


Oleg Kulik

'Moja kolekcija završava sa 1989. godinom, kada je pao Berlinski zid i ako bih se bavio novijim produkcijama normalan slijed bili bi radovi grupe Plavi nosovi i Olega Kulika, kao i svih drugih umjetnika koje smo pozvali da sudjeluju u projektu 'Umjetnik na odmoru'. Posebnost izložbe bit će i to što će Oleg Kulik sam govoriti o svom radu', istaknuo je Sudac, dodajući da se Kulik smatra najradikalnijim ruskim umjetnikom današnjice.

Kulik je rođen u Kijevu i školovan u Moskvi, a širom svijeta je poznat i kao čovjek – pas jer je u svojim performansima, vezan lancima za pseću kućicu i često izgrižen od posjetitelja te hapšen, preuzimao ulogu psa prikazujući tim činom status, tretman i očekivanja umjetnika iza nekadašnje željezne zavjese na Zapadu.

Kulik je gostovao i u Zagrebu gdje je 1999. godine u sklopu izložbe suvremene ukrajinske umjetnosti u HDLU-u izveo performans 'Bijeli čovjek, crni pas'.

Dvojac Blue Noses osnovali su 1999. godine Alexander Shaburov i Vyacheslav Mizin u Novosibirsku, a ubrzo su se nametnuli bizarnim i provokativnim performansima u koje je uključivao prijatelje, rodbinu i obitelj demistificirajući time elitizam umjetničke profesije i pozicije.


Blue Noses

Budući da je nastup Blue Noses i Olega Kulika dio projekta 'Umjetnik na odmoru' u sklopu kojeg u Poreču od početka srpnja do kraja kolovoza borave i rade neki od najznačajnijih radikalnih suvremenih umjetnika, kustosa i teoretičara današnjice, pitali smo Marinka Sudca, inicijatora projekta, koja je osnovna ideja te manifestacije.

'Radi se o jedinstvenom projektu te vrste u svijetu, o novoj ideji u koncipiranju ljetnih kulturnih programa', ističe Sudac.

'Projekt je pokrenut prošle godine i zasnovan je na nama dosad nepoznatoj praksi odnosa kolekcionara i umjetnika, a u ovom slučaju i hotelske kuće Valamar. Iniciran je s idejom da se u Hrvatsku dovede što više umjetnika koji su se na međunarodnoj umjetničkoj sceni istaknuli radovima u kojima beskompromisno propituju suvremeno društvo. Sudionici projekta su umjetnici čiji me radovi zaokupljaju još od 2004. godine - to su moje kolekcionarske strategije. Projekt odražava jasne strateške odrednice kolekcije u širenju znanja i iskustva u avangardnim i neoavangardnim pokretima, koji iako su povijesni i danas snažno utječu na suvremenu kulturu'.

Zanimalo nas je po kojim su kriterijima birani umjetnici i što im je zajedničko. 'Umjetnici su pozvani da bez ikakvih uvjeta provedu deset dana u Valamarovim objektima, hotelske kuće koja je partner projekta', objašnjava Sudac.

'Na taj način šire svoja iskustva na lokalnu zajednicu i stvara se mreža za buduća ostvarenja vezana za kolekciju. U slučaju da se projekt nastavi i u budućnosti bit će to jako dobra reklama za hrvatski turizam. Mislim da ne postoji država u svijetu koja se može pohvaliti da je na njenoj obali ljetovalo dvjestotinjak vrhunskih svjetskih umjetnika.'

Projekt 'Umjetnik na odmoru' započeo je početkom srpnja gostovanjem Željka Kipkea, hrvatskog multimedijalnog umjetnika koji je u Poreču snimio film 'Srebrno, srebrenije od srebrnog', remake njegovog filmskog uratka iz 1985. godine.

Nastavio se gostovanjem Dana Perjovschog, znamenitog rumunjskog ilustratora i političkog karikaturista, poznatog po ironičnoj i ciničnoj kritici društva, koji je u Poreču nacrtao još jednu od svojih cijenjenih bilježnica, od kojih su neke postale sastavni dio muzejskih fundusa, primjerice MoMA-e u New Yorku.

Na tim crtežima umjetnik je između ostaloga aludirao i na politički kontekst Hrvatske, njezinu socijalističku prošlost i europsku sadašnjost i budućnost. Gostovao je i Rudolf Sikora, jedan od najoriginalnijih umjetnika slovačke likovne scene na početku 70-ih, te likovni kritičari i teoretičari Ješa Denegri iz Srbije i Henry Meyric Hughes iz Velike Britanije.

Do kraja projekta 'Umjetnik na odmoru' organizator najavljuje gostovanja Zdisława Sosnowskog (Francuska), Bena Pattersona (SAD), Eriac Andersena (Danska), Günthera Brussa (Austrija), Natalije LL (Poljska), Marka Pogačnika (Slovenija), Milana Knižaka (Češka), Andraža Šalamuna (Slovenija), Živka Grozdanića Gere (Srbija) i Radomira Damnjanovića Damnjana (Italija).

'Projekt će biti predstavljen i u Zagrebu gdje se 30. kolovoza u MSU-u otvara izložba radova nastalih u Poreču, zatim prezentacija ruskih umjetnika i Vaništinih do sada nepoznatih kolaža', kazao je Marinko Sudac.