NAJBOLJE OD PROGRAMA

Na Subversive stiže preko stotinu svjetskih intelektualaca, umjetnika, filmaša i aktivista. Izdvojili smo najveće face

30.04.2019 u 09:00

Bionic
Reading

Subversive Film Festival u svom 12. izdanju i na temu 'Europa na rubu' održava se od 5. do 18. svibnja u kinima Europa i Tuškanac, u Kulturno-informativnom centru te u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Izdvojili smo najzanimljivije goste i programe

Neposredno pred izbore za Europski parlament 12. Subversive Festival postavlja pitanja ima li Europa budućnost ili pak budućnost imaju samo sljedeće faze njezine krize.

'Opet raspravljamo o krizi suverenosti i nedjelotvornosti institucija EU-a u odnosu na i prema jačanju oligarhijskih tendencija diljem njezinih članica. Europa je opet, ili još uvijek, na rubu', upozoravaju organizatori festivala što će ove godine ugostiti preko stotinu svjetskih intelektualaca, umjetnika, filmaša i aktivista. Izdvojili smo neke od najzanimljivijih.

Édouard Louis

Književni fenomen koji od prvog romana prozivaju majstorom autofikcije te mu predviđaju da je novi Karl Ove Knausgård, Francuz Édouard Louis, pravim imenom Eddy Bellegueule, ima 26 godina i već tri hit-romana iza sebe. Prvijenac 'Gotovo je s Eddyjem Bellegueuleom' objavio je 2014., 'Povijest nasilja' 2016., a posljednji 'Tko je ubio moga oca' 2018. Čitatelje i kritičare u svojim knjigama redovito oduševljava vještim opisivanjem toga kako institucionalno, političko nasilje ljude na razne načine dovodi do toga da i sami, u svome intimnom, privatnom životu trpe i proizvode nasilje.

Sara Farris

Na festival dolaze dvije feminističke autorice, od kojih je jedna Sara Farris, čija bi knjiga 'In the Name of Women’s Rights. The Rise of Femonationalism' iz 2017. mogla biti itekako zanimljiva u hrvatskom kontekstu. U njoj Farris (na primjerima Nizozemske, Francuske i Italije) objašnjava uspon 'femonacionalizma', prakse anti-islamističkih i ksenofobnih skupina koje se koriste rodnom jednakošću ne bi li opravdale svoje predrasude.

Tithi Bhattacharya

Knjiga druge feminističke autorice koja gostuje na Subversive Festivalu, Tithi Bhattacharya, netom je izašla, u ožujku. Radi se o 'Feminističkom manifestu za 99%', koji je napisala s kolegicama Cinziijom Arruzzom i Nancy Fraser.

U njemu progovara o nužnosti univerzalnog feminizma, fokusiranog ne na nekolicinu žena na vodećim pozicijama i na razbijanje staklenog stropa, već na većinu žena koje se svakodnevno bore za nadnice dostatne za život, pristupačno stanovanje i zdravstvo te zaustavljanje klimatskih promjena. 'Feminizam mora biti antikapitalistički, eko-socijalistički i antirasistički', upozorava Bhattacharya.

Didier Eribon

Francuski filozof Didier Eribon svjetski se (osobito u Njemačkoj) proslavio 2009. autobiografskim bestselerom 'Povratak u Reims', u kojemu nudi odgovor na pitanje kako to da su njegovi lijevo orijentirani roditelji, tipični predstavnici radničke klase, odjednom postali glasači nacionalističkog fronta.

Osim te knjige, koja skladno povezuje memoare i socijalno-političku teoriju, Eribon potpisuje hvaljenu biografiju Michela Foucaulta iz 1989. te knjigu razgovora s Claudeom Lévi-Straussom iz 1991. Na predavanju u Zagrebu usredotočit će se osobito na sukob klasnog i homoseksualnog identiteta, koji prožima čitav 'Povratak u Reims' te na poziv na klasni coming out, odnosno na iznošenje iskustva srama i nelagode života u radničkoj klasi te na mapiranje i kritičku analizu tog iskustva, kako bi ga se na koncu pretvorilo u političku energiju.

Michael Heinrich

Od prvog izdanja njegove knjige 'Uvod u Marxovu kritiku političke ekonomije' 2004. do danas, profesor ekonomije Michael Heinrich vodi se kao standardna ulazna točka u misao Karla Marxa, navode iz zagrebačkog Centra za radničke studije, dodajući da za to postoje dobri razlozi: 'Jasnoća, razumljivost i sistematičnost Heinrichova uvoda su bez konkurencije, didaktički on je remek-djelo.' Centar je 2015. objavio hrvatski prijevod ove knjige, a Heinrich gostuje na Subversiveu u sklopu AlterEkonomskog foruma.

Ishay Landa

Gost AlterEkonomskog foruma bit će i Ishay Landa, izraelski povjesničar i pisac čiju je knjigu 'Šegrtov čarobnjak: Liberalna tradicija i fašizam' prošle godine u Hrvatskoj objavio Disput. U toj, riječima književne kritičarke Katarine Luketić, izvanrednoj i dubinski fundiranoj studiji Landa dokazuje da fašizam nije na Zemlju pao niotkuda, kao proizvod pomahnitalog vođe i šačice njegovih sljedbenika, već da je izniknuo iz liberalizma i krize modernog kapitalističkog društva.

U predavanju na Subversive Festivalu Landa će propitati načine na koje fašistički mislioci i državnici konstruiraju i konceptualiziraju svoje neprijatelje.

'Misliti u lošem svijetu'

Među ostalim gostima 12. Subversive Festivala su i Geoffroy de Lagasnerie, francuski filozof koji će predstaviti knjigu 'Misliti u lošem svijetu', u kojoj istražuje što u društvu obilježenom nasiljem i izrabljivanjem uopće znače umjetnost i kultura, zatim američka filozofkinja Jodi Dean, autorica knjige 'Komunistički horizont', koja će govoriti o tome kako nas 21. stoljeće prisiljava na suočavanje s novim izborom: komunizam ili neofeudalizam. Predstavit će dvije spekulativne budućnosti i sugerirati kojim bi se putovima moglo doći do obje. Predavanja će održati i talijanski profesor ekonomije Riccardo Bellofiore te će govoriti o globalnoj krizi i krizi europskog neomerkantilizma, kao i Sandro Mezzadra, također talijanski profesor postkolonijalnih studija i političke teorije, koji je s kolegom Brettom Neilsonom uveo koncept 'multiplikacije rada'. Gost festivala ove godine je i filozof i publicist Boris Buden, koji živi i radi u Berlinu. 

Najbolje iz filmskog programa

U sklopu 12. Subversive Festivala održat će se i 12. izdanje Subversive Film Festivala s više od 50 naslova dokumentarne, igrane i kratkometražne konkurencije. Organizatori među pet filmova koje ne smijete propustiti preporučuju portugalski 'Campo', sablasni komad Tiaga Hespanhe o najvećoj vojnoj bazi u Europi smještenoj na rubu Lisabona, potom talijanski 'Zbogom, Sajgone' redateljice Wilme Labate o ženskom soul bendu iz Toskane čije članice usred burne 1968. odlaze na veliku azijsku turneju sanjajući o slavi, a završavaju usred vijetnamske klaonice u kojoj su morale svirkom zabavljati američke trupe.

  • +10
Subversive Film Festival 2019. Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Subversive

Organizatori festivala tople preporuke daju i za novi film Jia Zhangke, vodeće figure Šeste generacije kineskog filma, 'Pepeo ljubavi', opisan kao neobičan spoj hladne melodrame, gangsterskog filma i povijesne freske o ulasku Kine u 21. stoljeće kroz njezinu radikalnu transformaciju u zemlju histeričnog i divljeg kapitalizma, zatim 'Bila sam doma, ali', igrani film jedne od najradikalnijih figura tzv. Berlinske filmske škole, Angele Schanelec, za koji je na ovogodišnjem Berlinaleu osvojila Srebrnog medvjeda za režiju, te 'Ray&Liz', začudni debi Richarda Billinghama, koji pomoću umjetničkih fotografija oživljava svoje djetinjstvo u obitelji britanske radničke klase.

Od popratnih filmskih programa svakako ne propustite retrospektivu nedavno preminule francuske veteranke avangarde i začetnice francuskog novog vala Agnès Varde. Festival će 5. svibnja otvoriti hrvatska premijera njezinog posljednjeg autobiografskog dokumentarca 'Varda od Agnès'. Publika će, uz to, moći vidjeti njezin dokumentarni esej o alternativnim ekonomijama 'Skupljači i skupljačica' te kultne feminističke 'Cléo od 5 do 7', 'Sreća' i 'Jedna pjeva, druga ne', kao i 'La Pointe Courte', 'Lions Love (… and Lies)' te 'Bez krova i zakona'.

Festival će, osim toga, prikazati dokumentarni film 'Badiou', prvi dugometražni dokumentarni film o jednom od najznačajnijih suvremenih filozofa neomarksističke orijentacije Alaina Badioua, a prisjetit će se i Jonasa Mekasa, 'dobrog duha' njujorškog undergrounda i rodonačelnika žanra 'dnevničkog filma' koji je preminuo u siječnju ove godine.

Detalje o programu i konkretnim terminima predavanja, tribina i filmskih projekcija pratite na službenoj stranici Subversive Festivala i na njihovom Facebooku.