IZLOŽBA IVANA PAHERNIKA

'Nismo zaslužili ovaj lijepi planet', a pogledajte što sve to i dokazuje

11.01.2018 u 09:41

Bionic
Reading

Izložba grafičko-pjesničkih listova Ivana Pahernika 'Nismo zaslužili ovaj lijepi planet', kojom taj grafičar, karikaturist, pjesnik i prozaik obilježava 65 godina umjetničkog stvaranja, otvara se 11. siječnja u zagrebačkoj Galeriji ULUPUH

Predstavit će se 30-tak radova, grafičko-pjesničkih listova prevedenih na šest jezika, objedinjenih naslovom kojim se autor, ocijenila je kustosica izložbe Branka Hlevnjak, 'vrlo izravno i ogorčeno' obraća javnosti.

Po njezinim riječima, Pahernik humorom preusmjerava beznađe i plač nad činjenicom da se na globalnoj razini ništa ili premalo poduzima za spas planete Zemlje, na kojoj se hiperprodukcijom i obijesnom potrošnjom gomila smeće. 

'Ironija i sarkazam pojačavaju poruke suprotstavljajući se hinjenoj ozbiljnosti nedovoljno ili lažno angažiranih društvenih upravitelja svijetom', ustvrdila je podsjećajući na jedan od njegovih haiku stihova - 'U rano proljeće prvo su se rascvjetali pupoljci Coca-Cole'. 

Ivan Pahernik
  • Ivan Pahernik
  • Ivan Pahernik
  • Ivan Pahernik
  • Ivan Pahernik
  • Ivan Pahernik
    +3
Nismo zaslužili ovaj lijepi planet, Ivan Pahernik Izvor: Licencirane fotografije / Autor: ULUPUH

Hlevnjak smatra kako Pahernik ismijava, a time i proziva na javnu osudu činovničko ponašanje navodnih dušobrižnika o prirodi i životinjama. 'Dok ozakonjuju stroge zabrane s visokim novčanim kaznama za branje proljetnog cvijeća, gljiva i kestenja, s druge strane nemilice se krče šume i taj se bogati šumski resurs stalno nastoji privatizirati', napomenula je. 

Ocijenila je kako je i njegova grafičko-pjesnička mapa satiričan izdavački poduhvat, s obzirom da je na 'vrhunski dotjeranim i grafički standardiziranim oblicima kao što ima svaka ozbiljna umjetnička grafičko-pjesnička mapa, posvuda prisutan Pahernikov moćni kinički sarkastični žalac'. 

Ivan Pahernik (Zagreb, 1938.) završio je srednju grafičku školu, u zadnjoj generaciji litografa, u Zagrebu te radio za tiskarski zavod Ognjen Prica, Orbis i Interpublic, zavod za ekonomsku propagandu publicitet i organizaciju.

Bio je i član redakcija Paradoksa, Kerempuha, Čvorka, Paradoksa II i Žalca. Prema njegovim autobiografskim pričama iz knjige 'Još Hrvatska ni propala', objavljene 2000., Neven Hitrec je snimio nagrađivani film 'Snivaj, zlato moje'.

Autor je niza ciklusa karikatura i izlagao je na brojnim skupnim izložbama u svijetu i u Hrvatskoj, te na15-ak izložbi u Zagrebu, Koprivnici, Samoboru, Rijeci, Ludbregu i Varaždinu.

Radovi mu se nalaze u galerijama Zagreba, Varšave, Skopja, Gabrova i Kyota. Član je ULUPUH-a i Društva hrvatskih književnika.

Njegova će izložba biti otvorena do 25. siječnja, a ulaz je slobodan.