ŽIRI SARAJEVO FILM FESTIVALA

Oni će odlučiti o ovogodišnjim dobitnicima nagrada Srce Sarajeva

13.06.2018 u 13:35

Bionic
Reading

Pod predsjedavanjem iranskog reditelja i scenariste Asghara Farhadija, jednog od najznačajnijih filmskih stvaraoca današnjice i dvostrukog dobitnika Oscara, Žiri Takmičarskog programa - igrani film 24. Sarajevo Film Festivala okuplja renomirane filmske stvaraoce i umjetnike iz Irana, Velike Britanije, Hrvatske, SAD-a i Gruzije

Žiri čine Asghar Farhadi, Judita Franković Brdar, Mike Goodridge, Brigitte Lacombe i Ana Urushadze koji će odlučiti o ovogodišnjim dobitnicima nagrade Srce Sarajeva. Pobjednici će biti proglašeni na svečanoj ceremoniji koja će biti održana 16. kolovoza.

Asghar Farhadi

Predsjednik žirija Asghar Farhadi (1972.) redatelj je i scenarist iz Irana. Njegov prvi igrani film 'Dancing in the Dust' (2002.), za koji je napisao scenarij i režirao ga, osvojio je nagrade za najboljeg glumca na 25. Moscow International Film Festivalu i nagradu za najbolji film Udruženja filmskih kritičara Rusije, kao i nagradu za najbolji scenarij i režiju na 48. Asian Pacific Film Festivalu.

Godinu poslije nastaje 'Beautiful City', a potom 'Fireworks Wednesday' (2005.) i 'About Elly' (2007.), koji je istovremeno premijerno prikazan na Berlinskom filmskom festivalu i Fajr Film Festivalu u Teheranu te osvojio Srebrenog medvjeda za najboljeg reditelja u Berlinu i Crystal Smirogh za najbolju režiju u Fajru. Nakon toga Farhadi počinje pisati 'A Separation', koji snima 2010. Film je premijerno prikazan u Berlinu gdje je osvojio Zlatnog medvjeda za najbolji film, Srebrenog medvjeda za glumice i Srebrenog medvjeda za glumce. Bio je to samo početak dugačke liste od 70 međunarodnih nagrada, među kojima su Zlatni globus za najbolji strani film, César za najbolji strani film i, konačno, Oscar za najbolji film na stranom jeziku.

'A Separation' je postigao međunarodni uspjeh kao ni jedan iranski film do tada. U kinima se počeo prikazivati u prosincu 2011. i u SAD-U postao jedan od najuspješnijih filmova na stranom jeziku u SAD-u. Iste godine, magazin Time je Asghara Farhadija uvrstio među 100 najutjecajnijih ljudi na svijetu. Dok se film 'A Separation' prikazivao na različitim festivalima i državama, Asghar Farhadi se s obitelji seli u Pariz kako bi počeo raditi na scenariju filma 'The Past', koji je bio njegov prvi film na stranom jeziku.

Film je prikazan 2013. na Cannes Film Festivalu. Osvojio je nagradu za najbolju glumicu u Cannesu (Bérénice Bejo) i bio nominiran za Zlatni globus i nagradu César. U Iran se Farhadi vraća 2015. da snima film 'The Salesman' koji je nagrađen za scenarij i najboljeg glumca (Shahab Hosseini) na Cannes Film Festivalu (2016.). Za ovaj film Farhadi je osvojio drugog Oscara za najbolji film na stranom jeziku.

Nekoliko mjeseci poslije snima svoj najnoviji film 'Everybody Knows' (2018.) na španjolskom jeziku, za koji je na setu ponovo spojio Penélope Cruz i Javiera Bardema. Film je svečano otvorio ovogodišnji, 71. Cannes Film Festival i prikazan je u njegovom natjecateljskom programu. Publika Sarajevo Film Festivala pogledat će ga u programu Open Air.

Robert De Niro na Sarajevo Film Festivalu 2016.
  • Robert De Niro primio počasnu nagradu 'Srce Sarajeva'
  • Alka Vuica, Faud Backović Deen, Dalal
  • Emir Hadzihafizbegović
  • Emir Hadzihafizbegović (2)
  • Nataša Janjić
    +12
Sarajevo Film Festival 2017. Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Judita Franković Brdar

Glumica rođena u Zagrebu Judita Franković Brdar profesionalnu je karijeru počela projektom 'Kad zvoni?' Vlatke Vorkapić i Zorana Ferića 2005. S Vorkapić potom nastavlja uspješnu suradnju, pri čemu se ističu predstava 'Judith French', za koju je dobila sve najvažnije kazališne nagrade te film 'Sonja i bik'. Od filmskih suradnji izdvajaju se one s Daliborom Matanićem na filmovima 'Majka asfalta', koja joj je bila prva filmska uloga, te 'Ćaća', a glumila je i u dramskoj trilogiji 'Počivali u miru', koja je emitirana u SAD-u kao dio projekta Walter Presents.

U međuvremenu Franković Brdar je magistrirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, smjer komparativna književnost/kroatistika. Glumački joj se trening bazirao na metodi Michaela Čehova, Leea Strasberga i Jerzya Grotowskog. Glumačku kondiciju održava odlascima na radionice i seminare od kojih se izdvajaju radionice tehnike Lessaca, Akrama Khana i Pine Bausch, sudjelovanje u Talent Campusu Sarajevo Film Festivala te ljetni intenziv Meisner tehnike u William Esper studiju u New Yorku 2016.

Mike Goodridge

Umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala i nagrada Macao (Velika Britanija), čije će treće izdanje biti održano u prosincu 2018. Mike Goodridge tom se Festivalu pridružio 2017. i rukovodio njegovim iznimno uspješnim drugim izdanjem. Goodridge također radi kao nezavisni filmski producent, a u okrilju svoje novoformirane kompanije Groovy Pictures trenutno surađuje na više projekata u fazi razvoja.

Prethodno je bio glavni izvršni direktor kompanije za produkciju, financiranje i prodaju filma Protagonist Pictures, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koja je pod njegovim vođstvom proizvela niz hit filmova, uključujući 'Love&Friendship', 'The Florida Project', 'The Lobster', 'Hunt For The Wilderpeople', 'The Rider', 'Lady Macbeth', 'God's Own Country' i 'Maggie's Plan'. Filmovi na kojima je radio kao izvršni producent uključuju 'American Honey' Andree Arnold, 'The Discovery' u kojem su uloge ostvarili Rooney Mara i Robert Redford, 'My Old Lady' u kojem su igrali Maggie Smith i Kevin Kline, te 'The Dinner' u režiji Orena Movermana.

Goodrige je preuzeo upravljanje kompanijom Protagonist Pictures 2012., nakon što je 22 godine radio kao novinar specijaliziran za film i filmsku kritiku. Punih 19 godina je bio jedan od vodećih urednika filmskog magazina Screen International, uključujući 12 godina koje je proveo u Los Angelesu radeći kao urednik za Ameriku i tri godine koje je proveo kao urednik u Londonu. Goodridge je od 2012. do 2017. bio i selektor programa Kinoscope Sarajevo Film Festivala. Autor je više knjiga o kinematografiji, uključujući dvije knjige o filmskim rediteljima, a također je i član britanske akademije za filmsku i televizijsku umjetnost, BAFTA, i Europske filmske akademije.

Brigitte Lacombe

Jedna od najuspješnijih svjetskih portret fotografkinja iz SAD-a Brigitte Lacombe u prethodna četiri desetljeća napravila je čuvene, intimne fotografije nekih od najpoznatijih umjetnika, glumaca, političara i intelektualaca. Surađivala je s brojnim prestižnim svjetskim magazinima i novinama uključujući Vanity Fair, GQ, The New Yorker, Harper’s Bazaar, Conde Nast Traveler, The Wall Street Journal Magazine, The New York Times Magazine, The Financial Times Magazine, 'M' Le Monde i Zeit Magazine. Njeni su radovi izlagani u PHILLIPS Galerijama u New Yorku, Parizu i Londonu, te u Shanghai centru za fotografiju u Kini, Sotheby’s galerijama u Londonu i Qatar muzejima u Dohi. Kao fotografkinja je radila na reklamnim kampanjama za Dior, Pradu, Rolex, Armani, Hermes i Lancome.

Ana Vucak Veljača, Nina Violić i Ivana Roščić
  • Andreja Bistričić, Issa Bulaja i Vlatka Kolarović
  • Andreja Bistričić
  • Anita Juka
  • Antonio Nuić i Boris T. Matić
  • Barbara i Lukas Nola
    +45
Sarajevo Film Festival u Zagrebu Izvor: Promo fotografije / Autor: JOHN PAVLISH

Lacombe je radila kao specijalna fotografkinja na filmskim setovima brojnih redatelja uključujući Martina Scorsesea, Spikea Jonzea, Bennetta Millera, Lynne Ramsay, Anthonyija Minghellu, Mikea Nicholsa, Sama Mendesa, Alejandra Gonzáleza Iñárritua, Sofiju Coppola, Quentina Tarantina i Michaela Hanekea. Često je pozivaju da fotografira značajne kazališne produkcije. Lacombe je 1985. postala prva i jedina stalno zaposlena fotografkinja Lincoln Center teatra u New Yorku i na toj se poziciji zadržala sedam godina. Do sada su objavljene dvije monografije njenih radova i to 'Lacombe anima | persona', koju je 2008. izdala izdavačka kuća Steidl/Dangin, i 'Lacombe cinema | theater', koju je 2001. izdala izdavačka kuća Schirmer/Mosel. Trenutno priprema svoju treću knjigu, svojevrsni vizualni memoar. Među nagradama koje je osvojila se ističu nagrada Eisenstaedt za putopisnu fotografiju iz 2000., nagrada za životno djelo udruženja dizajnera i predstavnika kreativne industrije The Art Directors Club Hall of Fame iz 2010., te nagrada Lucie za životno postignuće u području putopisne fotografije i portreta iz 2012. Lacombe živi u New Yorku.

Ana Urushadze

Scenaristica i redateljica iz Gruzije Ana Urushadze rođena je 11. rujna 1990. u Tbilisiju. Diplomirala je 2013. na Državnom sveučilištu za kazališteti film Shota Rustaveli. Napisala je i režirala više kratkih filmova, među kojima i 'One Man Loved Me' (2012.) i 'Ideas' (2010.). Njen debitantski dugometražni igrani film 'Scary Mother' osvojio je nagradu Srce Sarajeva za najbolji film 23. Sarajevo Film Festivala.

Film je također osvojio Cineuropa nagradu na Sarajevo Film Festivalu 2017. Na Asia Pacific Screen Awards 2017 film je osvojio nagradu za najbolju glumicu (Nato Murvanidze) i Jury Grand Prize; na Gijón International Film Festivalu (2017) nagrađen je za najboljeg snimatelja (Konstantin Esadze) i režiju; na Locarno International Film Festivalu (2017) Urushadze je osvojila nagrade za najbolji prvi igrani film i prvu nagradu Žirija mladih; na Mumbai Film Festivalu u međunarodnoj konkrenciji Urushadze je osvojila specijalno priznanje žirija (2017); na San Francisco International Film Festivalu (2018) osvojila je Golden Gate nagradu za Novog reditelja.