Na Međunarodnoj konferenciji 8. Subversive Festivala 13. svibnja u kinu Europa, predavanja će održati pisac, komentator i socijalist Richard Seymour i Bhaskar Sunkara, osnivač i urednik njujorškog socijalističkog glasila Jacobin
Prvi gost Richard Seymour predavanje na temu 'Neoliberalna država i socijalistički izazov' održat će u 19 sati.
Razdoblje u kojem se nalazimo predstavlja jedinstven izazov. Prvi put u četrdeset godina stranka ljevice obnaša državnu vlast u Europi. Međutim, Siriza je vrlo brzo postala 'enklava pod reflektorima' unutar neprijateljski nastrojenog institucionalnog aparata – protiv nje se izvještava i spletkari, a podjele u njezinim redovima sve su jače. Nalazi se u ratnom stanju s dominantnim institucijama u Grčkoj i diljem Europe, bez ijednog saveznika na kojeg je računala. Ostavljeno joj je manje prostora za manevriranje i od poslijeratnih administracija, a pod stalnim je rizikom da je unište za svaku i najblažu reformu koju pokuša provesti.
Pa ipak, izazov državne moći nije nešto što se naprosto može odbaciti. Upravo je zato analiza kapitalističke države od kritične strateške važnosti. U svom radu Seymour će se koristiti pulancijanskom analizom države kao kondenzacije ravnoteže klasnih i političkih snaga, sa specifičnom institucionalnom materijalnošću, kako bi formulirao problem prilagođavanja države neoliberalizmu, bloka moći koji je pridružen državi, prepreka koje potonje postavlja pred radikalno lijevu državnu strategiju te potencijalnih granica pulancijanske strategije ako ona nije artikulirana uz militantni masovni pokret.
Od 21 sat predavanje će održati Bhaskar Sunkara koji će govoriti o Sjedinjenim Socijalističkim Američkim Državama
Izbijanje tekuće krize kapitalizma ni jednu zemlju nije ostavilo nepromijenjenom, kako na ekonomskom tako i na ideološkom planu. U SAD-u, koji je cijelo jedno stoljeće bio bastion kapitalizma, njegova prva i zadnja crta obrane, i najžešći protivnik alternativnih društveno-ekonomskih modela, posljednjih godina dogodile su se na tom polju neke zanimljive stvari.
Prvo je pokret Occupy Wall Street pokrenuo i u fokus šire javnosti prvi put u nekoliko desetljeća stavio pitanje samog kapitalizma kao poželjnog ili prihvatljivog ekonomskog sistema (i u tome naišao na odličan odjek), a nakon toga su aktivisti iz sindikalnog, akademskog i političkog sektora prešli u fazu jačanja borbe i širenja utjecaja među sve siromašnijim stanovništvom SAD-a.
Možda je najvidljiviji primjer th izrazito značajnih promjena socijalistički magazin Jacobin. U svega nekoliko godina došao je do, za socijalizam u SAD-u, impresivne brojke od preko 600.000 online pretplatnika, više desetaka tisuća pretplatnika na tiskane brojeve i razinu utjecaja i citiranosti koja premašuje sva očekivanja.
Mladi urednik i pokretač Jacobina govorit će nam o perspektivama za socijalističku politiku 21. stoljeća u SAD-u, primjerima i uspjesima na lokalnim razinama, o utjecaju Jacobina i sličnih pothvata na američko društvo.