Prvi roman riječkog pisca i novinara Davora Mandića, Đavolja simfonija, u kojem mladić, glavni lik, u prvom licu govori o vremenu Domovinskog rata u Puli i odrastanju bez brata koji je otišao u rat, dotad jedinog oslonca u njegovu životu, predstavljen je u utorak u Rijeci
Davor Mandić, novinar Novog lista, 2009. objavio je zbirku pjesama Mostovi, a 2014. zbirku priča Valjalo bi me zamisliti sretnim.
Iz jedne od priča iz zbirke, Dezerter, razvio se roman Đavolja simfonija, naveo je autor te naglasio: 'Svi mi imamo jednu priču koja nas karakterizira. Neki je napišu, a neki ne, s tim da je ne napišu ni neki pisci.'
Glavni lik na početku rata 1991. ima 15 godina, živi s ocem, ali mu je brat istinsko uporište. No brat odlazi na bojišnicu kako bi umirio savjest, a glavni lik Damir ostaje snalaziti se sam u razdoblju u kojem se gube stare vrijednosti, a nove još nisu uspostavljene.
Mandić je naveo da je ovaj roman na neki način pisao iz grižnje savjesti zato što je prošao ratno vrijeme bez težih posljedica.
Želio sam ispitati literarno kako bi mi bilo da sam bio netko drugi, da sam bio na bojišnici, rekao je.
Riječki književnik Zoran Žmirić tijekom predstavljanja je istaknuo da je velika kvaliteta romana u tome što dokazuje da se ne mora sudjelovati u ratu ili izgubiti nekog u njemu da bi se kvalitetno pisalo o tom vremenu.
Mandić je pak dodao kako je, pripremajući roman, predano istraživao kako su stvarno izgledali ratni događaji i kako su se reflektirali na sudionike, uglavnom u razgovorima s prijateljima i poznanicima.
To je moralo biti temeljito i tu nije smjelo biti propusta, naglasio je.
Jedan od istraživačkih poduhvata bilo je putovanje dulje od 1000 kilometara, trasom kojom prolazi Damir u jednom dijelu romana, kazao je Mandić.
Roman 'Đavolja simfonija' izdala je kuća Hena com