U zagrebačkoj knjižnici Marije Jurić Zagorke predstavljana je knjiga akademika Borisa Senkera ‘S obiju strana rampe: ogledi o hrvatskoj drami i kazalištu’
Knjiga akademika Borisa Senkera ‘S obiju strana rampe: ogledi o hrvatskoj drami i kazalištu’ predstavljena je u srijedu u zagrebačkoj knjižnici Marije Jurić Zagorke, a kako je istaknuto, Senkerove tekstove povezuje usredotočenost na hrvatsku dramsku književnost, kazalište i teatrologiju.
Knjigu su predstavili filmolog Nikica Gilić, teatrologinja Višnja Kačić Rogošić te autor Boris Senker.
Višnja Kačić Rogošić je rekla kako knjiga u sebi nosi više aspekta znanstvenoga pisma, među kojima i naputak kako privući čitateljsku pažnju.
Kao sadržajnu poveznicu među tekstovima istaknula je značajku kako su tekstovi prvo imali slušatelje, a tek onda čitatelje.
Senker u svojim tekstovima čitatelja upućuje na medij u kojem je nešto nastalo, a posebnu pozornost u knjizi privlači čistioća i jasnoća kompozicije tektova, dodala je.
Posebnom vrijednosti tekstova ocijenila je vještinu održavanja ravnoteže između produkcije i percepcije.
Po Gilićevoj ocjeni, akademik Senker je jedan od najboljih hrvatskih interdisciplinarista.
Smatra kako je knjiga ‘S obiju strana rampe: ogledi o hrvatskoj drami i kazalištu’, upravo zbog svoje interdisciplinarnosti potrebna i filmskim stručnjacima te studentima komparativne književnosti.
Knjiga teatroloških studija i eseja Borisa Senkera ‘S obiju strana rampe’ sadrži 18 tekstova koji su najvećim dijelom prvi put bili predstavljeni kao priopćenja na stručnim i znanstvenim skupovima u Zagrebu, Osijeku, Splitu, Hvaru, Parizu i Grazu.
Tekstove povezuje usredotočenost na hrvatsku dramsku književnost, kazalište i teatrologiju.
Knjiga je podijeljen u tri dijela, od kojih je prvi i najveći posvećen dramskim tekstovima, drugi kazalištu, treći teatrologiji.
Knjigu ‘S obiju strana rampe: ogledi o hrvatskoj drami i kazalištu’ objavila je nakladna kuća Leykam international.
Boris Senker rođen je u Zagrebu 1947. Predavao je teatrološke kolegije na Odsjeku za komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1990. radi i kao vanjski urednik u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža u Zagrebu.
Objavio je više knjiga, među kojima i knjige ‘Zapisi iz zamračenog gledališta’, ‘Hrvatski dramatičari u svom kazalištu’ i ‘Uvod u suvremenu teatrologiju’.