U sklopu Festivala svjetske književnosti, norveški pisac Johan Harstad predstavio je u četvrtak svoj roman o ljubavi, odrastanju i nostalgiji 'Max, Mischa i ofenziva Tet' prožet elementima pop i američke kulture te ratnih zbivanja diljem svijeta
"Ovo je roman koji ide korak dalje te priča koja je smještena u gradu iz kojeg potječem, a to je jedan vrlo poseban i bezvezan grad no svejedno sam ga htio proslaviti i shvatiti ga ozbiljno", rekao je autor romana na predstavljanju knjige u Zagrebačkom kazalištu mladih.
Roman "Max, Mischa i ofenziva Tet" prati život kazališnog redatelja Maxa Hansena koji pati od nesanice i čežnje za domom na turneji Sjedinjenim Državama, fascinantnu likovnu umjetnicu Mischu i Maxova strica Ovea, čiji san o karijeri džez-glazbenika završava u rovovima Vijetnamskog rata.
Sjedinjene Američke Države snažna su inspiracija i sveprisutan motiv u Harstadovom djelu, a kako kaže, u Norveškoj postoji podijeljen pogled na Ameriku koju je također htio prikazati u knjizi.
"Iako dobro poznajemo Ameriku imamo i otpor prema njoj, posebno politička ljevica u Norveškoj te je iz tog razloga gotovo bilo zabranjeno zaljubiti se u Ameriku, pogotovo ako ste ljevičar", istaknuo je Harstad.
Unatoč autorovu porijeklu iz sredine koja je odbijala Ameriku, pisac joj se i dalje osjećao bliskim, a s glavnim protagonistom Maxom dijeli upravo zaljubljenost u to područje.
Pisac je na predstavljanju istaknuo važnost pop kulture u njegovoj knjizi za koju kaže kako je u današnje vrijeme važna na jedan način no na drugi nije.
"Bendovi i filmovi su u mojoj mladosti bili važni pokretači razgovora i povodi sklapanja prijateljstva te iz svoje perspektive opisujem ljude koji su odrastali u devedesetima kad je jedino bilo bitno kojeg benda majicu nosiš i koji bend slušaš", rekao je.
"Tako sam želio da likovi u romanu imaju drugačiji posao od mene i da ne budu isključivo pretenciozni umjetnici već da se bave nečim realnim", nastavio je.
Osim tema odrastanja, pop kulture, selidbe i čežnje za domom, Harstad se u romanu dotiče i rata u Vijetnamu kojim se istraživački bavi od djetinjstva te kaže kako je htio sve te priče povezati zajedno.
"Odrastao sam uz posljedice tog rata, vijetnamsku djecu tog rata, u Norveškoj koja je politički bila promijenjena nakon njega te uz američku kulturu koja se kao njegova posljedica također promijenila", rekao je autor istaknuvši kako su posljedice tog rata toliko velike da ih je gotovo nemoguće izbjeći.
Osim rata u Vijetnamu, roman "Max, Mischa i ofenziva Tet" priča i o prošlim ratnim zbivanjima na našim područjima, s naglaskom na područje Sarajeva i Vukovara, a razlog tome je, prema autoru, njegov osjećaj bliskosti i povezanosti s našim krajevima kao dijelovima europskog kontinenta te zaključno za svoj roman govori kako je on drama koja povezuje tragedije iz raznih dijelova svijeta.
Johan Harstad, norveški pisac, grafički dizajner, dramatičar i bubnjar, rođen je u Stavangeru u Norveškoj. Dobitnik je prestižne norveške književne nagrade Brage 2008. godine, a knjige su mu dosad objavljivane u petnaest zemalja. Roman "Max, Mischa i ofenziva Tet prograšen" je knjigom desetljeća u Norveškoj.
Razgovor s Harstadom moderirala je i vodila spisateljica i književna kritičarka Ena Katarina Haler.