tportal preporučuje

Što čitati: Skandinavski majstori, mladi i iskusni domaći pisac te jugoslavensko-kineski odnosi

25.02.2025 u 12:23

Bionic
Reading

Donosimo pet novijih naslova naših nakladnika, a svoje predstavnike imaju Edicije Božičević, Naklada Ljevak, Mozaik knjiga, Disput i Srednja Europa

'Dečko, cura, lipanj, srpanj', Frode Grytten, prevela Željka Černok (Edicije Božičević)

'Dečko, cura, lipanj, srpanj' zbirka je dvanaest kratkih priča povezanih motivima ljeta. Raznoliki likovi ovih priča na sličan način uranjaju u plavetnilo hladnih skandinavskih mora, fjordova, bazena i mediteranskih toplih plaža tražeći ljetno olakšanje i zaborav svakodnevice pune teških tema, dinamičnih razgovora, nerazriješenih osjećaja i kompleksnih odnosa. Plutajući kroz mnoštvo kulturnih referenci, od Jona Fossea i Davida Hockneyja preko Xaviera Dolana i Wonga Kar-waija do Nicka Cavea i glazbenih popisa za slušanje uz čitanje, jednostavnim i pitkim stilom Grytten opisuje krhkost i snagu pojedinaca te njihovih zajednica pružajući čitateljima u jednakoj mjeri slatke i gorke trenutke, kao uostalom i ljeto samo. Stilski podsjećajući na njegovo možda i najpoznatije djelo, 'Pjesmu košnice, Grytten ovom zbirkom pokazuje da je književno potpuno dozrio autor i najavljuje svoj idući roman, za koji će po drugi put osvojiti najveću norvešku nacionalnu nagradu, Brage. Majstorski napisana, ova zbirka priča posveta je mladosti i ljepoti prolaznosti, kao i prolaznosti ljepote. Na kraju ljeta uvijek dolazi tuga, ali dok traje, ljeto je u životima njegovih protagonista najvažnija stvar na svijetu.

'Novo ime: Septologija VI-VII', Jon Fosse, preveo Munib Delalić (Naklada Ljevak)

Starac slikar i udovac Asle živi svoj samotnički život na jugozapadnoj obali Norveške. Njegovi su jedini prijatelji ribar Asleik i galerist Beyer. U Bjorgvinu živi još jedan Asle, također slikar, ali usamljeni alkoholičar. Asle i Asle su dvojnici - dvije verzije iste osobe, dvije verzije istog života. Božić se približava u posljednjem nastavku 'Septologije' Jona Fossea 'Novo ime'; Asleik i Asle tradicionalno zajedno objeduju, ali Asle ove godine pristaje proslaviti Božić s Asleikom i njegovom sestrom Guro. Na Badnjak Asleik, Asle i pas Bragi voze se Asleikovim čamcem na Sygnefjord. Paralelno pratimo živote dvojice Aslea u mladosti: jedan upoznaje svoju životnu ljubav, pridružuje se Katoličkoj Crkvi, počinje izlagati s Beyerom i zarađuje za život svojim slikama. I drugi se ženi, ali njegovo vjenčanje završava bolnim prekidom...

'Pijani sveci zavijaju na mjesec', Toni Juričić (Mozaik knjiga)

Kada mladi pisac stigne u mali, slikoviti istarski grad, uvjeren je da zna što ga čeka: napokon će u miru dovršiti svoj rukopis, upoznati par zanimljivih novih ljudi i dobro se provesti. No, stvari u ovom idiličnom mjestu brzo će se potpuno oteti kontroli. Demoni ojačani čašicama alkohola i sjena odbačenog rukopisa počinju ga progoniti na svakom koraku, i autor će se itekako namučiti da pronađe izlaz iz svoje bjesomučne mašte i još luđe stvarnosti koja ga okružuje. Maštovit i duhovit, žestok i zabavan, na momente nježan i sjetan, drugi roman Tonija Juričića briljantno spaja nespojivo. Poput sumanutog romana ceste, 'Pijani sveci zavijaju na mjesec' luda je, adrenalinska književna vožnja koja će vas oduševiti na svakom neočekivanom zavoju. Toni Juričić rođen je 19. rujna 1990. Živi u Labinu. Na temi anatomije groteske u (post)jugoslavenskoj kinematografiji završio je doktorski studij na Durham Universityju kao stipendist Wolfson Postgraduate Scholarship in the Humanities.

'Putovanja slijepih', Rade Jarak (Disput)

Knjiga donosi kompilaciju autorovih kratkih tekstova koje je zapisivao u prilično dugom periodu, od travnja 2007. do siječnja 2024. godine. Te su kratke proze plod autorova čitanja literature i na neki način otkrivaju razvoj njegovih književnih interesa. Tekstovi su organizirani u sedam mikrociklusa s po deset mikroeseja/priča s ovih uvijek istih deset tematskih okvira: Duhovi, Putovanja, Seks, Glad, Sport, Snovi, Ratovanje, Umjetnost, Ludilo, Znanost. Riječ je o zbirci onih malih sporednih stvari, malih spiralnih romana, koji nastaju u kratkom bljesku ideje, a već sljedeće sekunde nestaju u vrtlogu zaborava. Ipak, u sebi sadrže nekakav neobjašnjivi eros, koji ih stalno tjera na površinu svijesti. Autor bilježi samo one stvari koje su ga na čudan i vrlo stran način zagolicale, dodirnule nekakvom nerazumljivom peruškom inspiracije, koju si nije znao objasniti. Knjiga je plod autorovih napora da ih zadrži u sjećanju. Moglo bi se reći da je ovo knjiga od 'stotinu zakrpa', roman centon. Slične su knjige, recimo, Manganellijeva 'Centurija', 'Imitator glasova' Thomasa Bernharda i, možda, ali samo formalno, 'Nevidljivi gradovi' Itala Calvina.

'Prijateljstvo na distanci. Jugoslavija i Kina u doba hladnog rata', Sanja Radović (Srednja Europa)

U glavnom fokusu knjige nalaze se jugoslavensko-kineski odnosi u vrijeme hladnog rata. Dok je središnji dio knjige usmjeren na period detanta, od 1969. do 1980. godine, u široko postavljenom uvodu obrađena su i ranija desetljeća čime je pregled jugoslavensko-kineskih veza zaokružen na razdoblje 1945.-1980. To ga čini najcjelovitijim pregledom u dosadašnjoj historiografiji. Prvi nivo ponuđenog razumijevanja u knjizi svakako je hladnoratovski, no hladni rat nikako nije samo kronološki okvir - bit ovoga konteksta ogleda se u nadmetanju dvije supersile, SAD-a i SSSR-a, i na tome uzrokovanoj dinamici unutar međunarodnih odnosa koja se prelila na cijeli svijet, pa tako i na Jugoslaviju i njenu ulogu u svjetskoj politici. Hladnoratovska dinamika je s razdobljem detanta doživjela značajnu promjenu u svojoj kvaliteti, posebno uključivanjem Pekinga u diplomatski trokut (SAD, SSSR, NR Kina). Drugi tematski nivo jest ideološki i on osvjetljava razmirice u trokutu između Moskve-Pekinga-Beograda, koje su bile zasnovane na ideologiji, a to je onda u različitim fazama proizvodilo drugačije posljedice za svaku od strana i snažno je utjecalo na potencijale i rezultate suradnje među tim zemljama u promatranom periodu. Treći nivo koji se prati u knjizi fokusiran je na izravne bilateralne veze između Beograda i Pekinga.