Mjesec i pol uoči preuzimanja titule Europske prijestolnice kulture, talijanski grad Gorizia, koji će tu titulu dijeliti sa susjednom Novom Goricom u Sloveniji, odbio je prijedlog vijećnice Eleonore Sartori o ukidanju titule počasnog građanina fašističkom vođi Benitu Mussoliniju. Svi u susjednoj Sloveniji su šokirani, no gradonačelnik Gorizije Rodolfo Ziberna odluku gradskog vijeća u kratkim crtama brani - otporom protiv kulture otkazivanja
Gorizia je dodijelila titulu počasnog građanina Mussoliniju prije 100 godina, u svibnju 1924., svega desetak dana prije ubojstva antifašističkog zastupnika Giacoma Matteotija, događaja koji se smatra trenutkom transformacije talijanskih fašista u nasilni revanšistički pokret. S obzirom na to da Gorizia s Novom Goricom 1. siječnja iduće godine preuzima titulu Europske prijestolnice kulture te će oči Europe biti uprte u ovaj mali grad na Soči, zastupnica lokalne ljevičarske liste Noi-Mi-Noaltris-GO Eleonora Sartori podnijela je zahtjev za oduzimanje te titule. 'Nije riječ o brisanju lika Benita Mussolinija, niti želimo zanijekati našu povijest koja nas definira, već rekontekstualizirati izbor u vremenu u kojem je napravljen da budemo spremni gledati u budućnost', rekla je Sartori predstavljajući prijedlog.
Prijedlog je s 19 glasova protiv (u odnosu na 11 za) odbila većina desnog centra, na čelu s gradonačelnikom Rodolfom Zibernom iz stranke Forza Italia, osnivača preminuloga bivšeg talijanskog premijera Silvija Berlusconija. Gradonačelnik se u svom govoru pred gradskim vijećem deklarirao kao antifašist, osudio je fašizam i njegova utemeljitelja, a zatim naveo dug niz gradonačelnika koji su se protivili odluci da se Mussoliniju oduzme titula počasnog građanina.
Mussolini i dalje 'živi' u Italiji
Iako talijanski zakon zabranjuje veličanje fašizma, u Mussolinijevu rodnom gradu Predappiju u pokrajini Emilia-Romagna potkraj listopada svake godine neometano se okupljaju tisuće njegovih pristaša kako bi obilježili obljetnicu 'pohoda na Rim', trenutka u kojem je Il Duce preuzeo vlast u Italiji. Među njima prednjače glasači vladajuće stranke Braća Italije, a ona se ni danas nije odrekla svojih fašističkih korijena i teritorijalnih pretenzija na dijelove susjednih zemalja koji su za vrijeme fašista pripadali Italiji. Mussolinijev režim bio je obilježen nacionalizmom i autoritarnošću, a iza sebe je ostavio stotine tisuća mrtvih, kako u Italiji, tako i u susjednim državama, ali i na drugim kontinentima. Mussolinija su ubili partizani u travnju 1945., na kraju rata, a njegovo je truplo objesilo i izmrcvarilo mnoštvo na trgu u Milanu.
'Povijest se ne može izbrisati, naprotiv mora se prije svega upoznati s novim generacijama kako se više nikada ne bi ponovila. Ono što se događa u svijetu čini ovo još većom obvezom za sve nas. Bismo li možda oduzimanjem titule počasnog građanina promijenili povijest? Sigurno ne! Ako ne kontekstualizirate povijest, bacate sjekiru damnatio memoriae na Julija Cezara, Georgea Washingtona, Jeffersona, Voltairea i mnoge druge zbog masakra, korištenja robova ili čak antisemitizma. Bilo bi pogrešno kad bi svaki režim pokušao prekrojiti povijest ili modificirati toponimiju brišući ljude koji su najmanje bliski dominantnoj misli u tom vremenu i na tom mjestu, pogotovo stoljeće kasnije', rekao je Ziberna, prozivajući lijevu oporbu da 'pokušava baciti tamnu sjenu na uspješan projekt Europske prijestolnice kulture', javlja lokalni portal Goriziaoggi.
Burne reakcije iz Slovenije
Na odluku gradskog vijeća Gorizije burno je reagirala slovenska vlada. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova osudilo je pokušaje produbljivanja proturječja i relativiziranja povijesnih činjenica te njihovu zlouporabu u dnevnopolitičke svrhe. 'To je osobito štetno u trenutku u kojem se Novogoričani i Goričani pripremaju za preuzimanje titule Europske prijestolnice kulture 2025., stoga je i naša zajednička dužnost i odgovornost omogućiti da pogranična europska prijestolnica kulture postigne svoju ujedinjujuću svrhu', kažu.
Vladajući Pokret Sloboda također je osudio, kako su naveli, relativizaciju zločinačkih ideologija i rehabilitaciju njihovih ideoloških predvodnika. 'Nezamislivo je da Mussolini ostane počasni građanin Gorice u trenutku u kojem se Nova Gorica i Gorica spremaju preuzeti počasnu titulu Europske prijestolnice kulture', oštro komentiraju. Još konkretniji bio je slovenski parlamentarac Matjaž Nemec te je pozvao gradonačelnika Gorizije da Mussoliniju oduzme titulu i da se ispriča stanovništvu s obje strane granice zbog novonastale situacije.
Otvorenje EPK 8. veljače 2025.
Podsjetimo, Gorizia i Nova Gorica, gradovi koji od pada šengenske granice između Slovenije i Italije praktički dišu kao jedan, od 1. siječnja 2025., s njemačkim Chemnitzom, postat će europske prijestolnice kulture za narednu godinu. Tportal je početkom listopada 2023. bio na uvodnom događaju manifestacije - koncertu Patti Smith na graničnom prijelazu Rožna dolina - a EPK će službeno biti proglašen otvorenim 8. veljače iduće godine događajem pod nazivom 'Od kolodvora do kolodvora'.
On će se odvijati u oba grada u režiji glavne inicijatorice kandidature Nove Gorice i Gorizije, poznate redateljice, glumice i scenaristice Nede Rusjan Bric. Tijekom godine dana trajanja manifestacije, koja, za razliku od Rijeke, nema tu nesreću da se odvija za vrijeme pandemije koronavirusa, održat će se brojni događaji iz različitih područja, od filma i kazališta preko mode i ekologije do povijesti i tehnologije, a cijeli program EPK provjerite na službenoj stranici festivala.