Gost Filozofskog teatra u HNK-u 9. travnja u 19.30 je francuski ekonomist Thomas Piketty, čija je knjiga 'Kapital u 21. stoljeću' izazvala buru reakcija diljem svijeta te se smatra najvažnijim djelom ekonomske tematike u ovom stoljeću
'Sa sigurnošću možemo reći da je 'Kapital u 21. stoljeću', magnum opus francuskog ekonomista Thomasa Pikettyja, najvažnija ekonomska knjiga godine, a možda i desetljeća. Piketty, nedvojbeno vodeći svjetski stručnjak za prihode i imovinsku nejednakost, ne samo što pokazuje kako se sve više bogatstva koncentrira u rukama ekonomske elite, nego ujedno dokazuje da se krećemo prema 'vlasničkom kapitalizmu', u kojem ekonomijom dominira naslijeđeno bogatstvo pa je stoga važnije gdje je netko rođen nego koliko je marljiv i nadaren', objavio je u ožujku 2014. ekonomski nobelovac Paul Krugman u New York Timesu.
Tako je započeo nezaustavljiv svjetski pohod Thomasa Pikettyja (rođen 1971) kroz knjižare i medije, s obzirom na to da je ubrzo 'Kapital u 21. stoljeću' došao među najprodavanije knjige na Amazonu te postao štivo koje svakoga zanima i o kojemu svatko želi nešto saznati, čak i ako se nema namjeru proći kroz stotine stranica ove detaljno istražene, eruditske i često izvrsno napisane ekonomske analize. Piketty je inače bio student wunderkind te je upisao ekonomiju s 18 godina, a već je s 22 doktorirao.
Piketty je prošle godine postao toliko popularan da se u jednom trenutku i aktualni premijer Zoran Milanović pohvalio time kako ga čita, dodajući usput da je bolji od Karla Marxa, koji je 'bio improvizacija'. Prijevod 'Kapitala u 21. stoljeću' u Hrvatskoj je ekspresno objavio Profil, a knjiga je lansirana na Interliberu te se za naše prilike odlično prodaje.
Ova knjiga je značajna kritika dominantnog položaja tzv. naslijeđenog kapitala u suvremenim kapitalističkim društvima, zbog čega se produbljuje rascjep između malobrojnih bogataša i gomile ostalog stanovništva u cijelom svijetu, i to tako snažno da se obnavlja nekadašnje klasno, pa čak i kastinsko društvo. Autor promatra te fenomene u povijesnom kontekstu te pokazuje kako se kretao odnos kapitala i rada u prošlim stoljećima.
'Kapital u 21. stoljeću' posebno je zanimljiv u svojoj analizi najnovijih trendova. Autor tvrdi kako je taj rascjep između bogatih i siromašnih bio bitno smanjen tijekom 20. stoljeća jer su dva svjetska rata osiromašila najbogatije te navela političare da uvode brojne mjere socijalne politike, u što su bile uključene mjere redistribucije bogatstva. To je trajalo do osamdesetih godina, kada je opet počelo bogaćenje bogatih prvenstveno zahvaljujući ekonomskim politikama američkog predsjednika Ronalda Reagana i britanske premijerke Margaret Thatcher, a nastavlja se i u 21. stoljeću sve do danas.
Gostovanje Thomasa Pikettyja u Filozofskom teatru Srećka Horvata može se pratiti uživo na Trećem programu HTV-a 9. travnja od 19.30.
Glasoviti francuski socijalistički ekonomist Piketty došao je u Zagreb i kao svojevrsna najava Festivala Francuske u Hrvatskoj, Rendez vous, koji će se održavati od svibnja do rujna ove godine.