Na mjesto pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba izabran je mr. sc. Ivica Lovrić, diplomirani inženjer prometa i dosadašnji šef tog sektora, a u utrci za to mjesto bila su još tri kandidata čija imena nismo uspjeli doznati
Nakon provedenog natječaja i razmatranja prijava četvero kandidata, koji su, kako nam je rečeno u Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport, zadovoljili kriterije (završen fakultet humanističkih ili tehničkih znanosti, pet godina iskustva na odgovornim poslovima, položen državni stručni ispit), te provedenog testiranja očekivano je na mjesto pročelnika za obrazovanje, kulturu i sport izabran mr. sc. Ivica Lovrić, diplomirani inženjer prometa i dosadašnji šef tog sektora. Novi mandat od četiri godine teče mu od 2. rujna ove godine, a na tu funkciju imenovao ga je gradonačelnik Milan Bandić na temelju Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (članak 5. stavak 3.) i Zakona o Gradu Zagrebu (članak 14. stavak 4).
Lovrić je prije nego što je zasjeo na mjesto pročelnika radio u SOUR-u ŽTP – Željeznički transport Zagreb i u Željezničkoj tehničkoj školi u Zagrebu, aktualni je predsjednik KK Cibona, a u nedavnoj kampanji za lokalne izbore bio je šef Bandićevog izbornog stožera. Nepoznato je njegovo iskustvo u radu u kulturnom sektoru, no prati ga glas da uživa veliko povjerenje gradonačelnika, tako da ne iznenađuje njegov reizbor na tu funkciju.
Međutim začuđuje to što se na natječaj za tako odgovornu i važnu funkciju u Zagrebu, koja pokriva širok i osjetljiv sektor – više od 250 pedagoških ustanova (škola i vrtića), sedam kazališta, 12 kulturnih centara i više od 20 muzeja te brojne sportske klubove – nisu prijavili i utjecajniji kulturnjaci i pedagoški te sportski djelatnici. Kako saznajemo, kriterije natječaja zadovoljilo je samo četvero kandidata, među kojima su se našli i pravnici i arhitekti koji su bili pozicionirani na radnim mjestima voditelja korporativnih komunikacija, marketinga ili investicijskih projekata, a u svoje su biografije upisali i svojedobnu kandidaturu za Upravu HRT-a, staž u sektoru za upravljanje ljudskim resursima i položen ispit za stečajnog upravitelja.
No najviše začuđuje objašnjenje koje smo dobili u Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport (pravna služba) kada smo zatražili imena i biografije kandidata. Pozvavši se na Zakon o zaštiti osobnih podataka, odbili su naš zahtjev s jalovim obrazloženjem da moraju štititi dignitet kandidata i da bez njihovog pismenog dopuštenja ne mogu iznositi u javnost njihove podatke te to mogu učiniti tek ukoliko budu izabrani na neku funkciju.
Bez obzira na naše pozivanje na Zakon o pravu na pristup informacijama i tvrdnju da su kandidati koji su se prijavili na natječaj za javne gradske službenike postali javne osobe pa javnost ima pravo saznati detalje iz biografija potencijalnih gradskih službenika i predstavnika gradske vlasti te da se na mrežnim stranicama Sabora objavljuju životopisi svih kandidata za državnu službu, odgovor je bio neumoljiv: objavljivanje imena kandidata ne bi bilo pravedno jer bi u tom slučaju za njihovu kandidaturu mogao saznati njihov sadašnji šef.