Lampice, sobovi, orašari, borići, kuglice i svjećice, sve to pruža posebnu toplinu i atmosferu. A nepotrebno je istaknuti da je centralni ukras svakog Božića - drvce. Proces, od njegovog odabira do ukrašavanja, postao je tradicija koja okuplja obitelj i prijatelje. Evo kako odabrati najbolje za svoj dom i potom ga dekorirati
Kićenje božićnog drvca mnogima predstavlja poseban gušt. Neki vole jednobojne, neki šarene, neki prirodne ukrase, a neki žele cijeli mjesec uživati u ugođaju. Dilema između onog u tegli ili odrezanog i umjetnog bora - nema jednostavno rješenje. Koliko lampica pritom treba i je li bolje početi s kićenjem od vrha ili dna?
Borovi su se do sredine 20. stoljeća najčešće dekorirali ukrasima od papira i raznim slasticama, poput jabuka, oraha lješnjaka i datulja. Na njih su se stavljale i svijeće, a imućniji su ih kitili staklenim ukrasima. Legenda kaže da je prvo pravo božićno drvce postavljeno u Rigi u Latviji 1510. godine, a za ukrase u vidu lampica navodno je odgovoran Martin Luther. Danas je ono temeljni božićni dekor u svim kućanstvima, a posljednjih godina sve su traženiji umjetni primjerci, ponajviše zbog praktičnosti.
Odabir pravog drvca
Prije nego što krenete u kupovinu, bitno je znati želite li netom odrezano drvce, ono posađeno u teglici, koje kasnije možete presaditi, ili pak umjetno.
Koju visinu i veličinu odabrati
Pravilo za odabir visine glasi da razmak između vrha drveta i plafona treba biti najmanje 15 centimetara. To se odnosi i na stavljanje zvijezda ili drugih ukrasa koji povećavaju njegovu visinu. Imate li standardni plafon od 240 centimetara, drvo visine od 210 do 220 centimetara bit će najprikladnije.
Imate li dosta prostora, odaberite ono klasične veličine, a u suprotnom razmotrite usko božićno drvce.
Kao božićno drvce najčešće se upotrebljava obična i srebrna smreka, nordijski bor te kavkaska jela, a ona posebice osvaja dugotrajnošću iglica i zamamnim mirisom. Smreka i jela imaju iglice duž cijele grane dok bor ima 'čuperke' iglica. Srebrna smreka je prvi odabir najčešće zbog gustoće grana te se prodaje zasađena u tegli, a kasnije se može presaditi. Obična smreka ima najintenzivniji miris i cijenom je najpristupačnija, a najskuplja kavkaska jela je i najdugotrajnija.
Kako provjeriti je li svježe ili već pri kraju trajanja
Najbolje je isprobati 'starinski' način - jednostavno protresite drvce ili granu te vidite koliko je iglica otpalo. Logično, što više iglica otpadne, to je drvce bliže svom kraju.
Ako ste odabrali pravo drvce, prije nego što ga unesete u kuću, ostavite da se osuši od viška vlage jer postoji opasnost od razvijanja plijesni. Prava drvca obnovljivi su resurs koji ne rezultira zagađenjem ako se odgovorno reciklira, odnosno pretvori u kompost. Biljku u tegli nakon Božića treba presaditi.
Prednosti umjetnog bora
Današnja ponuda prepuna je borova koji su toliko kvalitetno izrađeni da na prvi pogled ne možete prepoznati da u pitanju nije prava biljka (mnoga su dizajnirana prema stvarnim vrstama - od oblika i strukture grančica do boje). Njihova prednost je u činjenici da ih se može godinama koristiti, a sve su popularnije opcije sa snježnim rubovima, odnosno grančicama s bijelim vrhovima.
Ako ste među onima koji vole osjetiti miris bora, postoji rješenje - eterična ulja s mirisima smreke ili jele mogu se pronaći svugdje i dovoljno je samo nekoliko kapljica da ono umjetno miriši po pravom drvcu.
Trikovi za dekoraciju
U izboru ukrasa treba se voditi vlastitim ukusom i željama jer ne postoje posebna pravila za to. Osim klasičnih kuglica, mogu se iskoristiti čokoladice, slatkiši, plišane igračke, vrpce, mašne, medenjaci... Dizajneri preporučuju da se ne kombinira više od tri boje - najpopularnija je crvena, a slijede je zlatna, bijela, zelena i plava. Mnogi vole imati jednobojne ukrase na svojim drvcima, a posljednjih nekoliko godina sve je popularniji trend 'spajanja nespojivog'.
Najbolje je krenuti s ukrašavanjem stavljanjem lampica od unutrašnjosti prema vanjskim granama. Zatim se mogu postaviti kuglice i ostali ukrasi, no najbolje je prvo staviti veće i glomaznije komade (paziti da ukrasi nisu preteški te da ne lome tanje grane), a onda manje. Na samom kraju postavlja se zvijezda ili anđeo na vrh drvca.
KAO STVORENE ZA BLAGDANE