dobro je znati

Guranje na dno ladice ili dubinu police nije dobro rješenje: Ovo su najbolji savjeti za pospremanje sezonske odjeće

24.03.2022 u 16:07

Bionic
Reading

Promjenom godišnjeg doba mijenja se i organizacija modnog ormara. Tako dolaskom nešto sunčanijih dana topliji komadi odjeće ustupaju mjesto njihovim laganijim verzijama. No kako bi zimska odjeća i iduće sezone izgledala lijepo i besprijekorno, vrlo ju je važno pravilno i pospremiti. Guranje na dno ladice ili dubinu police jednostavno nije dobro rješenje

Potrebno je doista vrlo malo truda i nekoliko dobrih i funkcionalnih savjeta za to da zimska odjeća zadrži sjajan i lijep izgled i za iduću sezonu. Naime način na koji pospremamo i pakiramo sezonsku odjeću može učiniti veliku razliku po pitanju njezinog izgleda, a kako biste baš svaku sezonu dočekali spremni, slijedite ovih nekoliko korisnih savjeta.

Prije spremanja operite svu sezonsku odjeću

Neposredno prije pakiranja svakako je preporučljivo oprati i očistiti sezonsku odjeću. Naime sve zaostale mrlje tijekom skladištenja potamnit će i postati još vidljivijima. Osim toga, znatno je manja šansa da čista odjeća privuče različite insekte i nametnike. Stoga je prije skladištenja operite prema uputama navedenim na etiketi, a to uključuje odnošenje kaputa i jakni u kemijsku čistionicu.

Skladištite odjeću na pravilan način

I plastične i kartonske kutije pogodne su za spremanje odjeće, no izuzetno je važno prethodno provjeriti jesu li čiste kako biste izbjegli nastanak mrlja i dolazak insekata. Svakako imajte na umu to da kartonske kutije mogu privući bube. S druge strane, nataložena vlaga zarobljena u plastičnoj kutiji može uzrokovati razvoj plijesni. Jedan od najboljih načina za pohranu odjeće je prazan kofer, prethodno temeljito očišćen.

Oprezno s kuglicama naftalina

Naftalin može biti učinkovit protiv insekata, no imajte na umu to da sadrži otrovni pesticid koji može biti smrtonosan za djecu i kućne ljubimce. Zdravija opcija za zaštitu odjeće su kockice cedrovine ili kutije obložene njome. Međutim imajte na umu to da niti jedno sredstvo nije potpuno sigurno jamstvo da nećete imati problema s insektima.

Pravilno objesite odjeću

Za odjevne predmete koji su prikladni za vješanje, poput kaputa i dugih jakni, koristite dovoljno velike i široke vješalice da se odjeća ne bi deformirala. Također zamotajte odjeću u nešto prozračno, naprimjer u pamučnu vrećicu za odjeću, i pobrinite se da ima dovoljno prostora za cirkulaciju zraka. To će smanjiti rizik od nastanka, ali i spriječiti gužvanje tijekom skladištenja. S druge strane, ne preporučuje se odlaganje odjeće u plastične vrećice jer one ne omogućuju dovoljnu cirkulaciju zraka.

Ne vješajte svu odjeću

Nemojte vješati veste ili druge pletene predmete koji se mogu izobličiti na vješalici. Umjesto toga, pažljivo ih presavijte i stavite ih u spremnik. Složite odjeću počevši od najtežih komada na dnu do najlakših na vrhu. Također, izbjegavajte natrpavanje spremnika jer će se odjeća zgužvati te će lako nastati dugotrajni nabori koje će biti teško, a možda i nemoguće izravnati.

Za skladištenje odjeće odaberite čist, hladan, taman i suh prostor

Prostor za pohranu mora biti čist, hladan, taman i suh kako bi zaštitio vašu odjeću. Stoga ga prije toga svakako temeljito očistite. Odaberite mjesto koje vjerojatno neće biti izloženo toplini; izbjegavajte mjesta u blizini izvora grijanja i jake svjetlosti, tako ćete spriječiti izbljeđivanje odjeće. Važno je i da bude suho jer vlaga privlači insekte i uzrokuje razvoj plijesni.

Provjeravajte spremljenu odjeću

Ne prepuštajte spremljenu odjeću zaboravu. Redovito provjeravajte stanje kako biste vidjeli je li sve u redu. Kada nastupi nova sezona, svakako ponovno očistite odjevne predmete prije nego što ih odjenete. Također, prije skladištenja nove odjeće pregledajte sve spremnike za pohranu kako biste bili sigurni da na njima nema pukotina, mrlja ili drugih oštećenja.